کنترل سوسک از راه دور!

سوسکمحققان آمریکایی راهی متفاوت برای استفاده از سوسک‌ها یافته‌اند. آنها ریزپردازندهالکترونیکی‌ در بدن سوسک‌ها کار گذاشته‌اند که با استفاده از آن می‌توان این حشراترا از راه دور هدایت کرد.

یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه کالیفرنیا موفقبه خلق سوسکی شده که می‌توان آن‌را از راه دور هدایت کرد. این سوسک که "سوسک سایبر" نامیده شده، به خواست هدایت‌کننده خود به پرواز درمی‌آید، به زمین می‌نشیند یا بهچپ و راست می‌پیچد. به نوشته پایگاه اینترنتی مجله آمریکایی "Technology Review"، از این سوسک می‌توان برای تعقیب و مراقبت یا در عملیات امداد و نجاتاستفاده کرد. "سوسک سایبر" در نمایشگاهی تخصصی در ایتالیا معرفی شد.
سیستمهدایت سوسک سایبر از یک ریزپردازنده استاندارد، یک گیرنده معمولی و یک باتری تشکیلشده که همگی بر روی یک قطعه پلاتینی نصب شده‌اند. این مغز درون بدن حشره کار گذاشتهمی‌شود و شش الکترود از آن به عضلات بال‌ها و قسمت‌هایی از مغز که مسئول دیدن هستندمتصل می‌شود.
سیگنال‌هایی که از دستگاه فرستنده (کنترل از را دور) ارسالمی‌شوند را گیرنده دریافت کرده و به مغز منتقل می‌کند. از این طریق می‌توان بهعضلات سوسک فرمان برخاستن نشستن یا پیچیدن داد. گروه تحقیقاتی دانشگاهکالیفرنیا پیش‌تر هم "سایبر سوسک"های دیگری خلق کرده بود اما سوسک جدید، به نوشته "Technology Review"، نخستین سوسکی است که با کنترل از راه دور قابل هدایت است.
محققان پیش از این بیشتر بر روی هدایت بیدها تحقیق کرده بودند. به نوشتهنشریه فوق، سوسک‌ها حشراتی هستند که "بار" بیشتری می‌توانند حمل کنند و هدایت‌شانآسان‌تر است. برای هدایت آنها پالس‌های کوتاهی لازم است که این خود به طول عمرباتری "مغزِ دوم" کمک می‌کند.
تولید پرنده‌های کوچک مصنوعی دشواری‌هایبسیاری دارد. دانشمندان به همین منظور راه دیگری را انتخاب کرده‌اند: آنها ازتوانایی پرواز حشرات به نفع منافع خود استفاده می‌کنند.

منبع:گروه سرگرمی سیمرغ به نقل از jamejamonline.ir
/ 1 نظر / 18 بازدید
فاطیما

سلام آقای دکتر ممنون از لطفتون راستی من یک مطلب کوتاه و قبل فهم و راحت انگلیسی در مورد پروانه می خوام.می شه کمکم کنید؟[خجالت]