درمان بیماری ام اس در وجود زنبور عسل

زنبور عسلتازه ترین یافته های یک تحقیق نشان میدهد که زهر زنبور عسل در درمان بیماری MS موثر است . این تحقیق در مرکز تکثیر و پرورش جانوران آزمایشگاهی دانشگاه تربیت معلم کرج صورت گرفته و نتایج آن برای ارایه در کنفرانس "طب تکمیلی" در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شده است . بیماری MS نوعی اختلال در سیستم عصبی مغز است که در نوع شدید آن منجر به مرگ بیمار می شود. مجری و سرپرست این تحقیق روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در اجرای این تحقیق ، بیماری MS به موشهای صحرایی نژاد "ویستار" القا شد و سپس تاثیر زهر زنبور عسل روی این موشها مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر محمد نبیونی افزود: در بیماری MS بیمار با تخریب سیستم عصبی روبه رو و منجر به تخریب "غلافهای میانی اعصاب ملینی" می شود. وی ادامه داد: غلافهای میانی اعصاب ملینی با تاثیر زهر زنبور عسل شروع به بازسازی و ترمیم کردند. نبیونی خاطرنشان کرد: این تحقیق بیانگر آن است که زهر زنبور عسل می تواند در درمان بیماری MS مورد استفاده قرار گیرد. وی گفت: این تحقیق یکی از بخشهای طرح تحقیقاتی جامع "تاثیرات بیولوژیک زهر زنبور عسل " است که تاثیر زهر این حشره بر درمان بیماریهای دیگر نیز در دست تحقیق و بررسی است . این طرح تحقیقاتی توسط "ساره رجبی " دانشجوی کارشناسی ارشد رشته سلولی تکوینی و با راهنمایی دکتر نبیونی به مدت یکسال در مرکز تکثیر و پرورش جانوران آزمایشگاهی دانشگاه تربیت معلم کرج به نتیجه رسیده است . مرکز تکثیر و پرورش جانوران آزمایشگاهی اردیبهشت ماه سال گذشته در کرج گشایش یافت . دانشجویان مقطع ارشد و دکترا می توانند طرحهای تحقیقاتی و فعالیتهایی نظیر نمونه برداری و بافت شناسی را در این مرکز انجام دهند . منبع

MSزهر زنبور عسل مایعی است تلخ مزه به رنگ روشن دارای وزن مخصوص(1.1313 )  بوی خاص و  واکنش اسیدی ، در مجاورت هوا به سرعت خشک میشود . 

زهر زنبور ترکیب بسیار پیچیده ای دارد و  دست کم هشت نوع پروتئین در آن شناسایی شده است

مشخص شده است ترکیبات زهر رنبور عسل مناطق مختلف و نسبت به فصل های مختلف با هم فرق میکند .   جدول ترکیبات زهر زنبور

 تر کیبات اصلی زهر زنبور

آ نزیم ها: -فسفو لیپازA2-هیا لورونیداز-اسید فسفا تاز

پپتید ها:  آپا مین  -ملیتین- پپتید MCD -سکا پین -تر تیا پین-آدو لاپین

آ مین های بیو ژنیک: هیستا مین - دوپا مین -نوراپی نفرین - لکوترین

( تنظیم شده توسط دکتر عباس میراب زاده -سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران )

Multiple Sclerosis - بیماری با علت نامعلوم می باشد در این بیماری قسمتهایی از رشته های عصبی در سیستم عصبی مرکزی به واسطه خطا در فعالیت سیستم ایمنی بدن بیمار دچار التهاب و تخریب پوشش میلین و جراحت اکسون شده و در نهایت آسیب میبیند . بیمار و پزشک هیچ گونه پیش بینی از آینده بیماری ندارند و داروهای عرضه شده :

( Interferon B-1a - Interferon B-1b < Betaseron  )

در بسیاری از موارد نمی تواند بیماری را درمان کند .

استفاده از زهر زنبور عسل یکی از روش های جایگزین  و مناسب براتی در مان این بیماری است .

با توجه به جد ول تر کیبا ت زهر زنبور  Melittin که 50 % وزن خشک زهر را تشکیل میدهد یکی از مهم ترین مواد ضد التهاب ( 100 برابر قویتر از Hydrocortisol  ) است .

Adolapin  ماده دیگر موجود در زهر می باشد که از طریق مهار فعالیت آنزیم ‍‍Cyclooxygenase  باعث اثر ضد التهابی و ضد درد می شود . Apamin از تشکیل   Complement C3  جاوگیری میکند و کانال های پتاسیمی وابسته به کلسیم را بلوکه می کند و به همین دلیل انتقال عصبی را تشدید میکند . آنزیم  Hyaluronidase نیز Scar  تشکیل شده در بیماران ام اس را از بین می برد در دنیا تعداد قابل توجهی از بیماران MS فلج شده با زنبور درمانی صحت کامل خود را باز یافتند .

در سال 1997  میلادی انجمن MS امریکا مبلغ 250000 دلار در اختیار دکتر Beltani  رئیس بخش ایمونولوژی دانشگاه  Georgetown  آمریکا قرار داد تا در مورد تاثیر زهر زنبور روی بیماران مبتلا به MS  تحقیق نماید تحقیقات نشان داد که در 60 % بیماران سبب بهبودی بیماران شده است .

دانشگاه علوم پزشکی مشهد 

باتوجه به تحقیقات جدید در خارج کشور و نوشته های طب سنتی مبنی براثردرمانی زهر زنبورعسل در درمان بیماریهای رماتیسمی و بدلیل کمبود اطلاعات منتشر شده دراین زمینه ونگرانی پزشکان متخصص روماتولوژی بعلت اثرات نامطلوب و یا بی اثر بودن نسبی داروهای فعلی دربرخی از بیماران و عدم انجام این تحقیق درایران برآن شدیم تا پژوهشی درمورد اثردرمانی زهرزنبور عسل در درمان بیماری های رماتیسمی بعمل آوریم . موادموثری ازجمله ملیتین در زهر زنبور عسل وجود دارد که میتواند در درمان بیماریهای رماتیسمی موثر باشد. نظر به اینکه استفاده مستقیم ازنیش زنبور عسل ممکنست واکنش‌های آلرژیک و حتی شوک آنافیلاکتیک و حتی مرگ ایجاد نمایدلذا از زهر زنبور عسل فرآورده داروئی درابتدا بصورت پماد جلدی و سپس قرص‌های خوراکی ساخته و دردرمان بیماریهای روماتیسمی مورداستفاده واقع خواهد شد. منبع

 

/ 2 نظر / 28 بازدید
افسانه

چرا این مسله همه جایی نیست یا همه جایی نمیشود کسانی که ام اس داشتن و از این طریق درمان کامل شدن معرفی کنی نه در حد حرف باشد و این درمان باید همه جایی شود من که تا حالا ندیدم کسی ام اس داشته باشد و خوب شده باشد خود من 17 سال ام اس دارم و همه راهها را امتهان کردم و هیچگونه بهبودی تا حالا نداشتم

فرزانه

سلام آقای دکتر [لبخند] از زحمات شما برای تحقیقات در زمینه نیش زنبور عسل در درمان رماتیسم به نوبه خودم که 2سال درگیر این بیماری شدم و من رو از دنیای کوهنوردی جدا کرده بی نهایت تشکر و قدر دانی می کنم [گل][گل] من خیلی مشتاقم جای پیدا و این تجربه را بکنم من دنبال هر راهی هستم تا سلامتیم رو بدست و به دنیای کوهنوردی برگردم ممنون میشم منو راهنمای کنید[خداحافظ]