چگونه از شر «‌سفید‌بالک» خلاص شویم؟

به نوشته سایت essortment.comدر مجموع دو روش برای از بین بردن سفید‌بالک و کاستن از جمعیت آنها وجود دارد: استفاده از آفت‌کش‌ها و استفاده از شکارچیان حشره.

 روش اول: استفاده از آفت‌کش‌ها احتمالاً راه حل مناسبی نیست؛ چون این گونه تا حدی در مقابل آفت‌کش‌ها مقاوم شده است و در مناطق شهری احتمالاً سلامتی شهروندان را در معرض خطر قرار می‌دهند. به‌هرحال، از اسپری‌های آفت‌کش در مورد این حشره اسفاده می‌شود که مؤثرترین آن‌ها اسپری‌های حاوی پایروثروم است. در این روش باید اول برگ‌هایی که بیش از 50 درصد آسیب دیده و خورده شده‌اند، کنده و سوزانده یا بیش از 200 درجه فارنهایت حرارت داده شوند تا همه تخم‌های باقی‌مانده سفید بالک در آنها از میان برود. سپس باید اسپری در دو نوبت روی گیاهان آفت خورده زده شود و هر بار تمام سطح‌شان را بپوشاند. در صورت مؤثر بودن روش، یک یا دور روز بعد از اسپری زدن نشانه‌های بهبود گیاه خود را نشان خواهد داد.  بهتر است حتی در صورت استفاده از این روش هم در حالت آفت‌زدگی شدید از شکارچیان طبیعی سفید‌بالک هم به‌عنوان مکمل استفاده شود.

روش دوم: از میان بردن سفید‌بالک که همان روش استفاده از شکارچیان طبیعی یا شیوه «بیولوژیک» است و بهترین روش به شمار می‌آید.  مؤثرترین شکارچی طبیعی سفید‌بالک، گونه‌ای از زنبور موسوم به Encarsia Formosa و تنها گزینه واقعی دیگر برای این نوع حشره، آخوندک (preying mantis) است. Encarsia Formosa  فقط به سفید‌بالک حمله می‌کند و انسان را نیش نمی‌زند.

این حشرات آن‌قدر ریز هستند که احتمالاً بعد از رها کردنشان به‌سختی می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد و مثل انگل به بدن سفیدبالک می‌چسبد و از بدن او تغذیه می‌کند و در داخل بدنش تخم‌گذاری می‌کند. نکته مهم این است که در صورت استفاده از آفت کش پیش از استفاده از شکارچیان طبیعی باید حتماً گیاهان را از آفت‌کش‌ها پاک کرد. حدود دو هفته طول می‌کشد تا استفاده از این حشرات ریز از خانواده زنبور خود را نشان دهد. تعداد حشرات Encarsia Formosa به اندازه 2 تا 3 حشره برای هر گیاه است و این روش بهتر است بعد از سم‌پاشی و در تناوب زمانی هر دو تا چهار هفته به‌کار گرفته شود.

روش دیگری نیز که برای ازمیان بردن سفید‌بالک‌ها می‌توان به‌کار برد، استفاده از نوارهای چسبناک زردرنگ است (سفید‌بالک‌ها جذب رنگ زرد می‌شوند). استفاده از این روش به عنوان مکمل استفاده از شکارچی طبیعی Encarsia Formosa توصیه شده است.منبع

/ 0 نظر / 102 بازدید