حشره رنگرز (قرمز دانه)

قرمزدانه حشره بومی مکزیک هست و هزاران سال هست که بر روی کاکتوس اپونتیا ( در منابع به عنوان انجیر هندی معرفی شده است ) زندگی میکند و انسان با جمع آورری آن رنگ قرمز را استخراج میکند و درصنایع آرایشی و بهداشتی و رنگرزی پشم و نخ از آن استفاده میکند.
حشره را بین انگشتان کمی فشار دهید تا رنگ قرمز از آن خارج گردد.
 
Dactylopius coccus : اسم علمی حشره
نام حشره : تاکوس - کوکوس - کرم رنگرزان - قرمز دانه
سمت راست حشره نر و سمت چپ حشره ماده هست که حشره نر که پرواز میکند ارزش اقتصادی ندارد و تولید رنگ قرمز به عهده جنس ماده است. اینجور که خوندم گویا ماده ایی در خون این حشره هست که باعث تولید این رنگ قرمز می شود.

نمیدونم این حشره کجای ایران هست اما میدونم هست و ایرانیان از باستان تا کنون از آن برای تولید رنگ قرمز استفاده میکردند. در سایت فرش ایران اطلاعات خوبی هست که میتوانید مطالعه کنید. این چند خط از همین سایت است :

پرورش این حشره در گذشته در جنوب ایران، اهواز، کناره‌های خلیج فارس و بلوچستان مرسوم بود و جنوب ایران و به خصوص بلوچستان برای پرورش آن مناسب است. در حال حاضر نیز این حشره به صورت وحشی و پراکنده پیدا می‌شود که در برخی از نواحی بومی از وجود آن برای رنگرزی استفاده می کنند

این حشره را بر روی اپونتیا پرورش میدهند : ( باید دقت شود که این حشره آفت می باشد ولی چون از آن سود اقتصادی برده میشود جزو آفت برای اپونتیا معرفی نمیگردد)

 

 

 

 

این حشره را به کمک کاردک جمع آوری میکنند :

 

 

و در ظرفهایی جمع آوری میکنند :

 

 

حشره را در آب جوش میریزند تا حل شود و رنگ قرمز استخراج شود :

 

 

 

یک روش دیگر هم له کردن بدن حشره برای کشتن آن و استخراج رنگ قرمز هست :

 

 

برای درک بهتر فیلمی را آپلود کردم که در آن مراحل برداشت و استفاده از قرمزدانه در مکزیک را نمایش داده است.

لینک دانلود فیلم
با تشکر از وبلاگ بسیار خوب و مفید "من یک جوانه‌ام"
مطالب قبلی من رو در مورد قرمز دانه را در اینجا و اینجا و اینجا میتوانید مطالعه کنید.

/ 0 نظر / 95 بازدید