ساخت مواد جدید ضد آب با الهام از بال‌های شگفت موریانه

بال‌های موریانه‌ها جدیدترین درس طبیعت است که دانشمند‌ان برای ساخت مواد جدیدی که آب از خود دفع می‌کنند، از آنها الهام می‌گیرند.

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر گریگوری واتسون، محقق علم اعصاب از دانشگاه جیمز کوک و دستیارانش، مطالعات خود درباره بال‌های ضد آب موریانه‌ها را در مجله آنلاین ACSNano منتشر کردند.

واتسون می‌گوید: قطرات آب از روی آنها می‌غلطند، موریانه‌ها هر چند پرواز کننده‌های چندان خوبی نیستند، اما نوع بالدار آنها عموما در باران پرواز می‌کنند.

برای موریانه‌ها پرواز در باران یک فرصت است، چون چادری متحرک از قطرات آب روی بالها ایجاد می‌شود که آنها را از چشم صیادان دور نگه می‌دارد. این محققان دریافتند، بال‌های موریانه مجهز به یک سیستم ضد رطوبت دو طبقه است.

سطح بال پوشیده از موهای بسیار ریز در مقیاس میکرو است که آب را از خود دور می‌رانند و همچنین دارای ساختارهای ستاره‌یی شکل در مقیاس نانو است. دکتر واتسون و دستیارانش توانایی این دو ساختار را در دور کردن و پس زدن آب مطالعه کرده‌اند. آنها دریافتند ساختارهای نانویی از چسبیدن قطره‌های ریز تر به سطوح بال جلوگیری می‌کنند و ساختارهای مویی نیز مانع از توقف قطرات بزرگتر باران روی بال‌ها می‌شوند.

محققان معتقدند از این یافته می‌توان در کاربردهای متعددی بهره‌مند شد.

/ 3 نظر / 110 بازدید
امیر

سلام دوست من وبلاگ باحالی داری چون وبلاگ قشنگه دوست دارم با هم تبادل لینک کنیم منو با نام آوای خاک لینک کن بعد بهم خبر بده تا شما رو لینک کنم[گل]

MyTheme

سلام دوست عزيز وب سايت MyTheme.ir (قالب من) گرافیک منحصر بفرد و بسیار جذابی برای قالب های رایگان وبلاگ در همه موضوعات و زمینه ها ارائه داده. اگه مي خواي وبلاگت جذابيت زيادي واسه بازديد كنندگان داشته باشه پيشنهاد مي كنم حتما يه سر بزن قالب ها رو ببين و انتخاب كن. موفق باشي

oops

تبادل لینک 100 درصد اتوماتیک و در همان لحظه http://www.fxend.com/link/links.php