ریزترین مگس جهان جلاد مورچه هاست

ریزترین مگس جهان جلاد مورچه هاستمطالعات دانشمندان نشان می دهد که ریزترین مگس جهان مورچه ای بزرگتر از اندازه خود را سر می برد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک حشره تازه کشف شده در تایلند ریزترین مگس جهان شناخته شد.این مگس پنج برابر کوچک تر از یک مگس میوه بوده و طول آن از دانه نمک (۰.۴ میلی متر) نیز کوچکتر عنوان شده است.

به نظر می رسد حشره جدید از مورچه های ریز تغذیه و با جایگیری در پوشش سر آن ها سر قربانیان را از تن جدا می کند. به گفته برایان براون از موزه تاریخ ملی لس آنجلس که مگس مزبور را به عنوان گونه جدید اعلام کرده، رویت این حشره با چشم غیرمسلح و بدون استفاده از اسلاید میکروسکوپ ممکن نیست زیرا مگس خانگی در مقابل آن همچون یک گودزیلا به نظر می‌رسد. این مگس ماده توسط محققان تایلندی در پارک ملی کائنگ کراچان کشف شد و نخستین حشره در نوع خود در آسیا عنوان شده است.

حشره جدید دارای بال های خاکستری دودی و مجهز به یک ارگان ذخیره تخم است که تخمگذاری آن به عنوان یک انگل را درون بدن حشرات دیگر امکان پذیر می‌کند.

محققان عنوان Euryplatea nanaknihali را برای این مگس برگزیدند. این حشره متعلق به یک گروه چهار هزار نفره مگس های گوژپشت موسوم به phorid است که یکی از مشخصه های آن ها انجام رفتارهای ضد مورچه یی شامل سر بریدن عنوان شده است.

گونه ای از این حشرات در بدن مورچه تخم گذاری می کند و تخم ها پس از بزرگ شدن به ناحیه سر میزبان حرکت می کنند و در آن جا از عضلاتی که برای باز و بسته شدن بخش های دهان مورچه به کار می روند، تغذیه می‌کنند.

آن ها در نهایت مغز را نیز می بلعند و در نتیجه آن مورچه به مدت دو هفته سرگردان حرکت می کند. سر قربانی پس از این که لاروای مگس غشای متصل کننده آن به بدن را به طور کامل مصرف کرد، می افتد. این مگس سپس به مدت دو هفته دیگر و قبل از سر از تخم بیرون آوردن حشرات به عنوان مگس های بزرگسال کامل در سر بریده شده باقی می‌ماند.

محققان بر این باورند که مگس قاتل در بدن مورچه های آکروبات ریز که اندازه سرشان به بزرگی خود شکارچی است و تا حدود طول چهار میلی متری رشد می کند، نیز نقش یک انگل را بازی می کند. آن ها معتقدند که مگس این عمل را صورت می دهد زیرا نزدیک ترین خویشاوند آن تحت نام Euryplatea eidmanni در گینه استوایی نیز مرتکب چنین جرمی می‌شود.

نتایج این تحقیق در سالنامه انجمن حشره شناسی امریکا انتشار یافته است.

/ 0 نظر / 34 بازدید