معرفی کتاب "کایرومون های گیاهی در اکولوژی و کنترل حشرات"
ساعت ٧:٢٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: معرفی ، کتاب

کایرومون های گیاهی در اکولوژی و کنترل حشرات

ترجمه دکتر محسن یزدانیان عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان      

دکتر رضا فرشباف پور آباد عضو هیات علمی دانشگاه تبریز

رقعی- ۲۰۰ صفحه- زمستان ۱۳۸۷- چاپ سپهر تبریز- قیمت ۱۸۰۰ تومان

کتاب "کایرومون های گیاهی در اکولوژی و کنترل حشرات"

پیشگفتار مترجمان

با خواندن این کتاب شما وارد دنیای "شگفت‌انگیز" اکولوژی‌ شیمیایی می‌شوید. در نگاه اول، مطالب کتاب که عمده‌ی آن‌ها مربوط به آفات غیرموجود در کشور و نیز آکنده از اسامی ترکیبات مختلف شیمیایی است، ممکن است خسته‌کننده و ملال‌آور به نظر برسند اما با اندکی تامل می‌توان دریافت که مطالب ارایه شده، تا چه اندازه از نظر کاربردی و کنترل آفات دارای اهمیت هستند. با توجه به تاکیدهایی که امروزه بر مدیریت تلفیقی آفات (IPM) و کاهش استفاده از سموم آفتکش می‌شود (و شاید اصلی‌ترین دلیل ابداع روش IPM نیز همین امر بوده‌ است)، و نیز با مد نظر قرار دادن نتایج بسیاری از روش‌های مبارزه‌ی مبتنی بر تله‌های کایرومونی که در کتاب به شرح آن نتایج پرداخته شده است، ارزش مطالب ارایه شده بیش از پیش آشکار می‌گردد. استفاده از عباراتی مانند: "با موفقیت کنترل گردید"، "ریشه‌کن گردید"، "از طغیان‌های دوباره‌ی آن جلوگیری شد" و غیره، که در بیان نتایج بسیاری از آزمایش‌ها و کاربردهای عملی تله‌های کایرومونی در کتاب حاضر به آن‌ها اشاره شده است، نشان‌دهنده‌ی کارایی بسیار بالای روش‌های مبارزه‌ی مبتنی بر تله‌های کایرومونی می‌باشد. کاهش استفاده از سموم آفتکشی مانند مالاتیون و نالد تا حد بسیار اندک چند گرم بر هکتار و کسب نتایج عالی در زمینه‌ی نابود کردن حشرات کامل آفات، توانایی این تله‌ها را در مدیریت تلفیقی آفات نشان می‌دهد.

با خواندن این کتاب ممکن است فرصت‌های تحقیقاتی زیادی برای محققان کشور ایجاد شود. بومی کردن بسیاری از تحقیقات ذکر شده در کتاب حاضر می‌تواند یکی از بهترین زمینه‌های تحقیقاتی به شمار برود. طغیان شدید مگس زیتون در سال‌های گذشته و عدم کنترل آن نشان داد که تنها توجه به آفات موجود فعلی کافی نمی‌باشد و باید همواره آماده‌ی مبارزه با آفاتی بود که ورود آن‌ها از کشورهای همجوار به داخل کشور محتمل است. در اجرای این هدف، توجه به این نکته ضروری است که همیشه روش مخرب شیمیایی اولین و تنها روش مبارزه نیست و روش‌هایی نیز وجود دارند که با صرف کمترین مقدار سموم شیمیایی و کسب بهترین نتایج، خواهند توانست موفقیت مبارزه را تضمین کنند و تله‌های کایرومونی دارای طعمه‌های مسموم در مورد بسیاری از حشرات آفت، یکی از بهترین گزینه‌ها می‌باشند.


 
عقرب آدمکش !
ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: بندپایان

عقرب scorpionیک پسر دانش آموز بر اثر عقرب گزیدگی در شهرستان «لردگان» چهارمحال و بختیاری جان سپرد.

به گزارش گروه حوادث ایسکانیوز: پسر 14 ساله ای به نام «مرصاد باباپور» که داخل خانه ای در روستای «برآفتاب سردشت» لردگان سرگرم درس بود ناگهان از سوی یک عقرب زرد گزیده شد.سپس پدر و مادر وحشتزده، فرزندشان را به بیمارستان رساندند و تلاش پزشکان برای نجات او آغاز شد. «مرصاد» اما پس از دو شبانه روز جدال با مرگ ، جان سپرد و داغ سنگینی بر دل خانواده اش ماند.گزارش ایسکانیوز می افزاید ، امروز پیکر او در زادگاهش به خاک سپرده شد.


 
روش‌های در امان ماندن از نیش پشه‌
ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: آفات بهداشتی

پشهتندرستی هم مفهوم گسترده و فراجسمانی دارد و هم به وسیله عوامل متعدد و گوناگونی تهدید می‌شود ، همیشه این سرطان‌ها و بیماری‌های صعب‌العلاج نیستند که انسان را از پا در می‌آورند گاهی حتی یک پشه کوچک و موذی نیز می‌تواند همین کار را بکند. اگر حتی قدرت این پشه‌ها را تا حد مرگ هم در نظر نگیریم آنقدر قدرتمند هستند که نگذارند خواب راحتی در شب داشته باشیم.

با گرم شدن هوا و باز شدن پنجره‌ها این تنها نسیم بهاری نور خورشید نیست که وارد فضای کاری یا خانه‌های ما می‌شود بلکه به همراه آن پشه‌های موذی هم وارد می‌شود که با نیش خود نوش ما را برهم می‌زنند. شاید این جمله را از قدیمی‌ها شنیده باشید که «گوشت شما شیرین است و پشه‌ها دوست دارند شما را بیشتر نیش بزنند».!

دانشمندان با تحقیق روی 400 نوع بو و ماده شیمیایی که در سطح پوست انسان‌ها وجود دارد، توانسته‌اند برخی از این عوامل را شناسایی کنند. حدود 85 درصد جذابیت برخی انسان‌ها برای پشه‌ها به عوامل ژنتیک مربوط می‌شود. وجود برخی از مواد شیمیایی و ترکیبات روی سطح پوست موجب جذب پشه‌ها می‌شود که بعضی از افراد مقدار بیشتری از این ترکیبات روی پوست بدنشان دارند.حس بویایی فوق‌العاده پشه‌ها موجب می‌شود که آنها حتی از فاصله 50 متری طعمه‌های خود را تشخیص دهند و این قابلیت، بدترین پیامد را برای افرادی دارد که هنگام تنفس دی اکسید کربن بیشتری تولید می‌کنند.

پشه‌ها می‌توانند بوی دی اکسید کربن را حتی از فاصله بسیار دور تشخیص دهند. هرچه افراد از نظر جثه بزرگ‌تر باشند، دی اکسید کربن بیشتری تولید می‌کنند، به همین علت پشه‌ها بیشتر بزرگسالان را نیش می‌زنند تا کودکان را. زنان باردار نیز بیش از حد معمول دی اکسید کربن تولید می‌کنند.

پشه اگرچه بر جسم ما می‌نشیند و آن را آزار می‌دهد، اما دامنه آن بدون آن‌که خود بدانند تا تهدید بهداشت روانی پیش می‌رود یعنی علاوه بر خارش و سوزش با اعصاب انسان نیز بازی می‌کند و اورا کلافه و عصبی می‌سازد. در واقع گزش پشه با تنش عصبی همراه می‌شود و آسیبی مضاعف به وی می‌رساند بویژه در شب‌ها که خواب انسان را بهم می‌زنند که آثار روانی آن در طول روز بعد هم امتداد می‌یابد.

 

نکات ایمنی

برای درمان ماندن از نیش پشه‌ها می‌توان به راهکارهای زیر اشاره کرد.

- آب گلدان‌ها را یک روز در میان عوض کنید. اجازه ندهید در زیر گلدانیها آب جمع شود.

- هر شیئی که بیرون از منزل شما قابلیت نگه داشتن آب را داراست، جمع آوری کنید مثل: کارتن‌ها، بطری‌ها، جعبه، قوطی کنسرو، تایرهای مستعمل و غیره. نشتی‌های شیرهای آب را شناسایی کرده و آنها را تعمیر کنید. ظرف غذای حیوانات خانگی را نیز هر روز عوض کنید.

- گودال‌های زمین و حفره‌های درختان را با خاک پر کنید.

- شیروانی‌ها را وارسی کنید و از مسدود نبودن آنها اطمینان حاصل کنید.

- هر جایی که آب جمع می‌شود و راکد می‌ماند، حذف یا تمیز کنید.

- روی قایق، سطل، بشکه‌ها، مخازن آب، تشتها را کاملا بپوشانید یا آنها را وارونه قرار دهید.

- آب استخر را یا کاملا تخلیه کنید یا آب آن را با استفاده از کلر و تصفیه‌کننده‌ها کاملا تمیز نگه دارید.

- حوضچه‌ها را از ماهی پر کنید تا لارو پشه‌ها را بخورند.

- نصب توری بر روی پنجره‌ها و درها بسیار موثر است.

- هنگام خروج از منزل پیراهن آستین بلند بپوشید.

- درون چاهک و کف شور‌ها روغن و یا نفت بریزید.

- کاشتن گل‌های همیشه بهار و شمعدانی در باغچه خانه در دور کردن پشه‌ها موثر است.

- چمن‌ها را کوتاه نگه داشته و علف‌های هرز را بچینید. بوته‌ها و شاخ وبرگ‌های اضافی گیاهان اطراف منزلتان را هرس کنید.

 

- مالیدن مخلوط روغن زیتون و وانیل یا روغن اوکالیپتوس یا نعناع به عنوان یک دفع‌کننده طبیعی پشه‌ها عمل خواهد کرد.

 

حشره‌کش‌ها

در واقع مواردی که به آن اشاره شد بیشتر ناظر بر پیشگیری بود، اما وقتی با حمله پشه‌ها مواجه شویم معمولا از حشره‌کش‌های سمی‌استفاده می‌کنیم که نحوه استفاده از آنها نیز با سلامت ما در ارتباط است، لذا در استفاده از حشره‌کش‌ها نیز به نکات زیر توجه کنید:

- قبل از اسپری کردن آنها را خوب تکان دهید.

- پیش از استفاده از آنها کودکان، حیوانات خانگی بخصوص ماهی‌ها، افراد مسن و بیمار و بخصوص زن باردار را از محل دور کنید.

- روی ظروف آشپزخانه، آب و مواد غذایی را کاملا بپوشانید و مستقیما روی آنها اسپری نکنید.

- پس از اسپری کردن اتاق را ترک کنید و پس از 10 دقیقه بازگردید.

- چنانچه دست و هر جای دیگر بدنتان با مواد حشره‌کش آلوده شد، فورا آن را با آب و صابون بشویید.

- پس از اسپری کردن دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.

-‌ هرگز نزدیک شعله آتش، مواد اشتعال‌زا، سطوح داغ، لوازم الکتریکی و پریز برق اسپری نکنید.

- حشره‌کش‌ها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود قرار دهید.

- حشره‌کش‌ها را در محل خنک، خشک و دور از نور خورشید نگهداری کنید. هرگز آنها را در مجاورت منابع حرارتی، داروها و مواد غذایی نگهداری نکنید.

- قوطی حشره‌کش‌ها را سوراخ نکرده یا در آتش نیندازید.

- هنگام اسپری کردن سیگار نکشید و از خوردن و آشامیدن مواد غذایی خودداری کنید.

- حشره کش ها را در مکان‌های با تهویه نامناسب به کار نبرید.

 

روش درمان

اما با رعایت همه این موارد باز هم ممکن است پشه به شما نیش بزند بنابراین وقتی که ترکش پشه به جانتان اصابت کرد ، دیگر زخمی ‌شده‌اید. زخمی ‌که انسان با خاراندن آن نمک به آن می‌پاشد لذا برای کاهش و از بین رفتن سوزش آن به این نکات توجه کنید:

- محل گزش را با آب و صابون بشویید.

- از خمیر جوش شیرین و آب روی محل گزش بمالید.

- گذاشتن یخ، مالیدن کرم‌های کالامین و هیدروکورتیزون التهاب و تورم را کاهش می‌دهد.

- مصرف قرص‌های ایبوپروفن و ناپروکسن نیز التهاب را کاهش می‌دهد.منبع: جام جم آنلاین


 
شکرک زدن عسل
ساعت ۳:۳٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زنبورعسل

عسلکریستاله شدن عسل (شکرک زدن Granulated)

ترکیبات عسل به نوع شهد گیاهی که توسط زنبوران عسل جمع آوری می شود بستگی دارد اما به طور معمول هر 100گرم عسل محتوی 20گرم آب و 80 گرم ماده جامد است.

95 تا 99 % ماده جامد را قندها و مابقی شامل  مواد معدنی، آنزیم ها ، گرده گل، اسید های آلی، پروتئین ها، ویتامین ها و.... می باشد. قند های فروکتوز وگلوکر  (85 تا 95 % کل قندها) به نسبت 38% و31% بیشترین نوع میانگین قند عسل را تشکیل می دهند.

با توجه به موارد مذکور می توان گفت عسل  محلولی فوق اشباع از قند است . به عبارت دیگر مقدار قند بیشتری نسبت  به آنچه در محلول می تواند باقی بماند در عسل وجود دارد .

بسیاری از مصرف کنندگان در این باورند که عسل شکرک زده فاسد شده یا با افزودن شکر به آن ، تقلبی  صورت گرفته است .

برخی از انواع عسل ها مانندعسل آفتابگردان ، عسل کلزا ، عسل لیلکی (نوعی  اقاقیای وحشی )،  عسل مرکبات و.... با توجه به ترکیبات خاص شهد وعسل شان چند هفته پس از استخراج شکرک می زنند درمقابل  بعضی عسل ها مانند عسل اقاقیا تا چندین سال شکرک نمی زنند  .

همچنین عسل هایی که از گلوکز خالص تشکیل شده اند (عسل های صد درصد تقلبی ) هرگز شکرک نمی زنند در نتیجه تشکیل بلورهای شکر درون عسل معیاری مناسب برای تشخیص طبیعی بودن عسل نمی باشد. شکرک زدن وسفید شدن  عسل نتیجه تشکیل بلور گلوکز منو هیدروژنه است . هنگام شکرک زدن ، ملکول آب آزاد شده در نتیجه بر مقدار آب درونی عسل افزوده می شود و نیز خطر تخمیر افزایش می یابد .

عوامل مؤثر در  کریستاله شدن عسل

- دما: مطلوبترین دما برای شکرک زدن عسل بین 5 تا25 درجه سانتیگراد است.

- گلوکز: افزایش نسبت قند گلوکز  به قند فروکتوز .

- رطوبت: رطوبت بالای 20% باعث تسریع در شکرک  زدن عسل می شود.

- ناخالصی ها: اجسام خارجی چون گرده گل ها ، ذرات موم ، قطعات بدنی زنبوران عسل گرد وغبار و مواد کلوئیدی می توانند به عنوان هسته های تشکیل بلور مؤثر می باشند.

راههای جلوگیری از کریستاله شدن عسل

- نگهداری عسل در دمای بالای 25 درجه سانتیگراد یا پایین تر از  5 درجه سانتیگراد نگهداری عسل در دمای بالای 25 درجه سانتی گراد به تدریج باعث از بین رفتن مواد معطر ، برخی آنزیم ها ، ویتامین ها ودیگر مواد فرار عسل در نتیجه افت کیفیت عسل می شود . نگهداری عسل در دمای کمتر از 5 درجه بهترین دما برای نگهداری عسل می باشد .

- صاف کردن عسل : عبوردادن عسل استخراج شده از صافی هایی با سوراخ های 1/ تا 2/ میلیمتر. طی این عمل اکثر ناخالصی های عسل حتی آنهایی که مثل گرده گل ها مفیدند و طی جمع آوری شهد توسط زنبور عسل با شهد و عسل مخلوط شده از عسل جدا می شوند . جدا کردن ذرات ریز گرده گل از اثرات تغذیه ای و درمانی عسل می کاهند.

- حرارت دادن پس از عبور از صافی ها ، باعث از بین رفتن اجسام خارجی باقی مانده و کاهش  میزان رطوبت عسل می شود که طی آن کریستاله شدن وتخمیر عسل به میزان قابل توجهی کنترل می گردد . میزان حرارت دهی ومقدار زمان حرارت دهی در کیفیت نهایی عمل مؤثر خواهد بود  .  سرد کردن عسل بلافاصله پس از حرارت دهی ازکاهش افت کیفیت عسل میکاهد.

قراردادن عسل درون آب درحال جوش باعث خریب بسیاری از مواد مفید و مؤثر در عسل خواهد بود.

عسل کرمی  (Honey  cream)

عسل هایی که طی فرآوری ای ساده به عسل شکرک زده همگن ، با دانه های رس نرم (بلور های ریز کریستاله شده ) تبدیل می شوند . این نوع عسل ها که به عسل کرمی معروف است به علت عدم فراوری بیش از حد معمولاً مورد استقبال خوب مصرف کنندگان اروپایی  ،  امریکایی و ژاپنی  قرار می گیرد .

 اگرچه این نوع عسل هابرخی  خواص فیزیکی عسل های معمولی را ندارند اما در عوض بسیاری از خواص عسل که طی فرآوری و آماده سازی برای بسته بندی از بین می رود را دارا هستند. منبع


 
کفشدوزک حشره ای همیار کشاورزان و باغداران
ساعت ۳:٢٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: حشرات مفید

کفشدوزک هفت نقطه‌ای Coccinella septempunctata

کفشدوزک هفت نقطه‌ای Coccinella septempunctataکفشدوزک هفت نقطه‌ای از فراوان ترین و معروف ترین گونه های حشرات شکارچی است که در تمام نقاط مختلف دنیا در مبارزه بیولوژیک کاربرد فراوانی  .داشته است.لارو و حشرات بالغ از انواع شته های آزاد، گالزا و حتی شته های ریشه، شپشک های نباتی، پسپل ها، تخم و لارو جوان سایر حشرات تغذیه می کند، هر کفشدوزک در دوره لاروی، هزار و هر حشره کامل تا 9000 شته را طعمه خود قرار می دهد.

شکل شناسی:
 حشره بالغ: نسبتاً بزرگ و به طور 8 ـ 5/5 میلی متر، محدب، با سرسیاه رنگ که از دو طرفین دو چشم پیشرفتگی پیدا نموده است در حاشیه جلویی سرنوار باریک قرمزرنگی مشاهده می شود، شاخک ها دارای قاعده سیاه و بندهای خرمایی رنگ است. سینه سیاه رنگ و دارای حاشیه جلویی صاف که از دو طرف چشم ها را می پوشانند. حاشیه عقبی سینه قوسی است. بالپوش ها به رنگ قرمز نارنجی، کاملاً محدب با حاشیه های صاف و انتهای آن گرد است. سپرچه مثلثی و سیاه رنگ می باشد. روی هر بالپوش سه نقطه سیاه رنگ و یک نقطه سیاه رنگ دیگر نیز به صورت مشترک بین دو بالپوش قرار دارد. سطح زیرین بدن و پاها، سیاه و پوشیده از موهای ظریف و سفید رنگ است.
تخم:
 تخم ها کشیده، و در ابتدا زرد روشن است که به تدریج نارنجی می شود. طول تخم 73/0 ـ 67/0 میلی متر است.

لارو کفشدوزک هفت نقطه‌ای Coccinella septempunctataلارو: لارو به رنگ زرد مایل به قهوه ای تا خاکستری مایل به سیاه، به طول 13 ـ 11 میلی متر و دارای لکه های نارنجی رنگ در امتداد طول بدن می باشند. نیم حلقه های پشتی بدن در ناحیه جانبی دارای برجستگی هایی است که روی آنها موهای کوتاه دیده می شود

شفیره:شفیره به طول 7 ـ 6 میلی متر و از انتهای بدن به برگ متصل می شود.

زیست شناسی:
این کفشدوزک به صورت حشره کامل در پناهگاه ها نظیر زیر پوست درختان و شکاف دیواره ها زمستان گذرانی می کند. در بهار هنگامی که دما به 12 ریسد کفشدوزک ها از پناهگاه ها خارج و شروع به تغذیه می نمایند. سپس حشرات بالغ، جفت گیری کرده و در دمای بین 30 ـ 20 درجه سانتی گراد بعد از 4 روز تخمگذاری می نمایند، تخم ها به صورت دسته ای (100 ـ 50 عدد) در زیر برگ های گیاهان قرارمی گیرد. تعداد تخم بین 300 ـ 70 عدد و حداکثر تا 3000 عدد گزارش شده است، لاروهای جوان از تخم خارج شده و در قسمت های مختلف گیاه به جستجوی طعمه می پردازد. این حشره دارای 5 سن لاروی بوده که 10 تا 7 روز طول می کشد. شفیره ها در زیر برگ یانقاط دیگر ثابت شده و پس از یک هفته تا ده روز به حشره بالغ تبدیل می شوند . این کفشدوزک دارای 5 تا 3 نسل در سال است. منبع


 
زنبور ملکه، زنبور نر و زنبور کارگر
ساعت ۳:٢۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زنبورعسل

به ترتیب از راست به چپ زنبور کارگر زنبور ملکه و زنبور نر ملکه

ملکه مادر کندو بوده و جنسیت آن ماده می‌باشد. طول بدن ملکه هیجده میلی مترمی‌باشد. بال‌های آن کوچک بوده و خرطوم آن توانایی جمع آوری شهد گلها را نداشته ودرعوض دارای شکمی بزرگ‌تر از ماده‌های کارگر بوده و دو تا شش سال می‌تواند زندهبماند. ولی در زنبورداری تجاری بیش از دو سال از یک ملکه استفاده نمی‌شود. ملکه عسلو گرده نمی‌خورد و بجای آن ژله رویال مصرف می‌کند. نیش ملکه همانند شمشیر تازی بوده و بدون خار می‌باشد.

زنبور نر

زنبورهای نر در کندو تنها وظیفه بارور نمودن ملکه را دارند و دارای نیش نمی‌باشند. دارای سر و بالهای بزرگ می‌باشند. توانایی جمع‌آوری شهد و گرده را نداشته و ۲۴ روز زنده می‌مانند. 
زنبور نر در حجره‌های بزرگ‌تری نسبت‌به زنبورهای کارگر پرورش می‌یابند. تخمهای بارورنشده ملکه به زنبور نر تبدیل می‌شوند.

زنبور کارگر

جنسیت زنبورهای کارگر ماده بوده. طول بدن آنها ۹ میلیمتر می‌باد. در یک کندویقوی با تعداد ۱۰قاب ۷۰هزار زنبورکارگر وجود دارد. زنبورهای کارگر با اینکه ماده هستند توانایی بارور شدن ندارند. ولی در صورت نبودن ملکه در کندو می‌توانند تخم ریزی کنند. که در زنبوردار29ماده تخم‌گذار گفته می‌شود. نیش زنبورهای ماده خاردار بوده و طول آن در حدود ۱ میلیمتر می‌باشد. به خاطر وجود همین خارها پس از نیش زدن و ورود زهر به بدن موجوداتی که ساختار گوشتی دارد نیش در پوست گیر کرده و موجب جدا شدن کیسهزهر از زنبور می‌شود. و پس از چند دقیقه زنبوری که نیش زده خواهد مرد .

وظایف زنبورکارگر

جمع آوری شهد آب بره موم- پاسبانی از کندو - تولید عسل - رسیدگی به ملکه - پرورش نوزادان - رسیدگی به کندو و پاکیزه‌گی آن از بیشترین وظایف زنبورهای کارگر می‌باشد . منبع :پرورشزنبورعسل دکتر نعمت الله شهرستانیه را نداشته و ۲۴ روز زنده می‌مانند.
زنبور نر در حجره‌های بزرگ‌تری نسبت‌به زنبورهای کارگر پرورش می‌یابند. تخمهایبارورنشده ملکه به زنبور نر تبدیل می‌شوند.
منبع :پرورش زنبورعسل دکتر نعمت الله شهرستانی
منبع


 
شپش چیست ؟
ساعت ۳:۱۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: آفات بهداشتی ، معرفی

شپششپش حشره ای است که زندگی انگلی دارد و از خون انسان تغذیه می نماید . بزاق شپش حاوی مواد ضدانعقادی است که از لخته شدن خون جلوگیری کرده و خارش شدیدی را موجب می شود . در واقع شپش نمی پرد و نمی جهد بلکه حرکت لغزشی دارد . شپش ماده تا ۳۰ روز زندگی می کند و رنگ آن بین خاکستری تا قرمز متغیر است . تخم های شپش ماده کوچک بوده و به ساقه مو چسبندگی پیدا می کند .

دخترها بیشتر از پسرها به شپش سر مبتلا می شوند که علت آن تماس سر به سر بیشتر در این جنس می باشد . این نکته مهم است که هر کسی می تواند بدون ارتباط با شرایط اجتماعی - اقتصادی خاص یا وضعیت خاص بهداشت فردی اش به شپش مبتلا شود .

شپش در آب زنده نمی ماند زیرا از طریق سوراخ های کوچکی که در اطراف بدنش بنام اسپیراکل دارد تنفس می کند بهمین دلیل در مناطقی مثل استخر قادر به فعالیت نیست و از طریق شنا و استخر منتقل  نمی شود .

اگر کودک شما مبتلا به شپش شد بدانید که بدترین اتفاق عالم برای او رخ نداده است و مهم ترین نکته آن است که در این خصوص والدین ترس بخود راه ندهند . البته شپش اگر برای مدتی بدون درمان بماند می تواند مشکلاتی برای سلامتی فرد و دیگران ایجاد کند .

بزرگ ترین مشکل ایجاد حس مشمئز کننده ای است که در دوستان و اطرافیان فرد مبتلا بوجود آمده و به مختل شدن روابط بین فردی می انجامد. ابتلا به شپش یکی از بیماریهای شایع در همه سنین بویژه در سنین مدرسه می باشد. شپش علاوه بر ناراحتیهایی که در اثر گزش ایجاد می کند، ‌ناقل بیماری تیفوس و تب راجعه نیز می باشد. بنابراین آگاهی از علائم و نشانه های این بیماری در مدارس ، گامی مثبت در جهت کنترل بیماری محسوب می شود .

مشخصات کلی شپش
حشره ای کوچک ، بدون بال و خونخوار است که انگل خارجی بدن انسان بوده و می تواند تن ، سر و عانه را آلوده کند .
تخم شپش ،‌ رشک نام دارد و بیضی شکل و سفید رنگ و به اندازه ته سنجاق می باشد و به مو و درز لباسها می چسبد .

انواع شپش
۱ - شپش سر ۲ - شپش بدن ۳ - شپش عانه

محل زندگی
شپش سر در لابلای موهای سر زندگی می کند و این مناطق ( عقب سر و نیز قسمت پشت گوش ) را مورد گزش قرار می دهد . شپش بدن ،‌ در مسیر درزهای داخلی و چینهای لباسها زندگی می کند . شپش عانه در محل عانه است و احتمالاً در سایر نقاط موارد بدن ممکن است مشاهده شود . در بچه ها شپش عانه در پلکها و مژه ها نیز یافت شده است .

راههای انتقال
۱ - از طریق تماس مستقیم افراد سالم با افراد آلوده
۲ - از طریق تماس غیرمستقیم بصورت استفاده از وسائل شخصی آلوده « لباسها ، پتو ، ملحفه ، شانه ،‌کلاه ، روسری و … )

علائم
۱ - علائم ابتلا به شپش سر : الف ) خارش شدید ب ) التهاب و تورم در ناحیه ریشه مو بدلیل خاراندن شدید ج ) بزرگ و حساس شدن غدد لنفاوی پشت گوش و پشت سر و گردن
۲- علائم ابتلا به شپش بدن: الف ) خارش شدید ب ) ضخیم شدن پوست
۳ - علائم ابتلا به شپش عانه : الف ) خارش غیر قابل تحمل در ناحیه عانه ب ) لکه های آبی رنگ

عوارض ابتلا به شپش
۱ - خارش شدید در سطح بدن بدلیل تلقیح ماده بزاقی به پوست فرد مبتلا .
۲ - عفونت ثانویه مثل زرد زخم که در اثر خاراندن شدید پوست رخ می دهد .
۳ - عوارضی دیگر : خستگی عمومی، افسردگی و پریشانی روانی و بیخوابی، ضایعات پوستی بصورت بثورات ریز قرمز رنگ

راههای پیشگیری
۱ - آموزش به مردم در مورد شستشوی لباس و ملحفه در آب جوش بمدت ۳۰ دقیقه و یا استفاده از ماشین لباسشویی . خشک کن و اتو کردن درزهای لباس برای از بین بردن شپش و رشک .
۲ - رعایت بهداشت فردی ( بخصوص استحمام مرتب )
۳ - شانه کردن روزانه موی سر
۴ - تمیز کردن همه روزه برس و شانه
۵ - شستشوی منظم لباسها ، روسری ، کلاه و …
۶ - عدم استفاده از شانه ، برس و کلاه دیگران
۷ - پرهیز از تماس با اشیاء و لباسهای فرد آلوده
۸ - کنترل روزانه موی سر و بازدید بدن ( در صورت لزوم ) دانش آموزان در مدرسه و ورزشگاهها
۹ -  گزارش موارد آلوده مشاهده شده به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی

راههای مبارزه
۱ - درمان مناسب فرد و سایر افراد خانواده بطور همزمان طبق دستورهای مراکز بهداشتی درمانی
۲ - اطو کردن لباسها ( بخصوص درزهای لباس )
۳ - جوشاندن کلیه وسایل شخصی آلوده ( حوله ، ملحفه ، لباسهای زیر و رو و … ) در آب جوش به مدت حداقل نیم ساعت ( در مورد شپش تن )
۴ - شستشوی منظم ویا پودرپاشی وسائل خواب و سایر وسایلی که قابل شستشو نبوده یا شستشوی آنها مشکل می باشد .
۵ - استفاده از داروهای ضد شپش ( از جمله شامپو و لوسیون گامابنزن ، شامپو و لوسیون پرمترین در صورت دسترسی و طبق دستور پزشک )

* در چه مواردی موی سر دانش آموز باید بررسی شود ؟
۱ - وقتی یک مورد شپش در کلاس کشف شد تمام دانش آموزان همان کلاس باید بررسی شوند .
۲ - برادران و خواهران و اولیاء‌ دانش آموزان مبتلا نیز باید مورد بررسی قرار گیرند .
۳- موارد جدید باید فوراً درمان شوند .
۴ - وقتی بیش از سه کلاس یک مدرسه درگیر باشند تمام کلاسهای مدرسه باید از نظر شپش غربالگری شوند .
۵- چک کردن موی سر باید زیر نور کافی صورت پذیرد .
۶- دانش آموز مبتلا زمانی که دوره درمانش تمام شد یا تمام تخم ها از موهایش زدوده شد باید پذیرفته شود .
۷ - دانش آموز مبتلا باید بمدت ۱۴ روز مورد بررسی روزانه قرار گیرد .
۸ - اعضای خانواده باید تا ۱۰ روز موهایشان از نظر ابتلا به شپش  مورد بررسی روزانه قرار گیرد .
در مبارزه با شپش ، فرد آلوده و کلیه افراد خانواده و سایر افرادیکه با او در تماس نزدیک می باشند باید نکات بهداشتی را رعایت کنند. منبع


 
بررسی گرده افشانی در فندق
ساعت ٢:٤٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زنبورعسل ، حشرات مفید ، تحقیق

بررسی گرده افشانی در فندق
داود جوادی مجدد1 سونا حسین آوا٢
١عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان ٢عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذراین پژوهش  در ایستگا ه آستارا با شش رقم ناخنی، گرد، شصتک،  روند دوپیمونت، فرتیل دکوتارد و سگورب جهت بررسی نوع گرده‌افشانی  اجرا شد این مطالعه بصورت فاکتوریل در قالب بلوکهای کامل تصادفی با 4 تکرار  اجرا شد .ابتدا از هر رقم 3 درخت و روی هر درخت 12 شاخه در چهار جهت جغرافیایی انتخابشد که   4تا از شاخه بدون حذف شاتونهاو8 شاخه با حذف شاتونها با پاکتهای سلوفان پوشیده شدند. زمان باز شدن خوشه گل ماده ، تعدادگلهای  هر شاخه شمارش سپس  دوباره پاکتها روی شاخه ها قرار گرفتند  تا دوره مؤثر گرده افشانی سپری شود .  شاخه هایی که شاتونهای آنها حذف شده بود با گرده های دو رقم داویانا و نقرت گرده افشانی شدند. که نتایج بدست آمده نشان می داد که هر شش رقم ناخنی ، گرد ، شصتک ،  روند دوپیمونت ، فرتیل دکوتارد و سگورب از لحاظ گرده افشانی خود نا سازگار بوده و در صد بی مغزی وپوکی  بسیار قابل توجه بودبطوری که دانه های گرده متفاوت اثر قابل توجهی روی وزن  میوه ومغز فندق و درصد مغز دار بودن و پوکی ودرصد تشکیل میوه  تآثیر داشته و این تفاوت از لحاظ آماری در سطح 5% معنی دار بود .

 

چکیده:

 

 

1- مقدمه:
در مناطق فندق کاری ایران یکی از مشکلات عمده کشاورزان بی مغزی وریزش فندق قبل از رسیدن کامل می باشد بنابر این یکی از تئوری های اساسی در این مورد عدم همزمانی پذیرش کلاله و ریزش دانه گرده و ناسازگاری دانه گرده و مادگی می باشد بنا بر این در اولین قدم طرحی در این زمینه به مدت دوسال تدوین گردید تا از ناسازگاری ارقام بومی اطمینان حاصل شده و در صورت محرز بودن این مکا نیسم در پوکی فندق توصیه می گردد تا در هنگام احداث باغات فندق از دو یا چند رقم بعنوان گرده دهنده استفاده شود ولی برای اطمینان خاطر از عامل یا عوامل دخالت کننده در این امر نیاز به بررسی دقیق وتدوین طرحهای دیگری است . هدف از اجرای این طرح بدست آوردن ارقام خود سازگار و بررسی اثر دانه گرده بر خصوصیات مرفولوژی فندقه ومغز آن بود تا در صورت اثبات اثر زینیا و متا زینیا در فندق از آن در انتقال صفات مطلوب استفاده گردد.

1-1-گیاهشناسی
فندق از خانواده Betulaceaeو از جنس.Corylus می باشد نام علمی آن Corylus avellana     و شامل 25 گونه ، که تنها 9 گونه آن از نظر اقتصادی و بهنژادی اهمیت دارد. اکثرا بصورت درختچه بوده و بندرت بصورت درختان خزان پذیر ، یک پایه ، ودارای گلهای تک جنسی( گل نر و ماده جدا از هم بر روی یک شاخه دیده می شوند)می باشد. گلهای نر بصورت شاتون و برهنه و گلهای ماده بصورت خوشه ای و دارای پوشش می باشند . تاریخچه کشت آن چنانکه دردست نوشته های قدیمی چینی استنتاج می شود به 8000-5000 سال قبل از میلاد بر می گردد. در اروپا فندق از پوششهای گیاهی غالب بوده ولی منشاء دقیق آن روشن نیست ولی احتمال می رود که منشاء اولیه آن شهر آولینوبوده و نام آولنا از همین گرفته شده است .
از نظر جغرافیایی دامنه پراکنش آن بسیار وسیع بوده و از سواحل پرتقال ، ایرلند ، جزایر آرکنیتا قسمت غربی کوههای اورال و گسترش شمالی آن از نروژ تا روسیه می باشد ولی عمده مناطق کشت فندق در نزدیکی حوزه های بزرگ آبی که دارای زمستانهای ملایم و تابستانهای خنک می باشند قرار دارد.امروزه چهار منطقه عمده کشت فندق عبارتند از : ترکیه که تحت تأثیر دریای سیاه کشورهای ایتالیا و اسپانیا تحت تأثیر دریای مدیترانه و آمریکا تحت تأثیر اقیانوس آرام قرار      گرفته اند.

 

1-3-خود نا سازگاری٣
خود ناسازگاری یکی از مکا نیزمهای است که از خود گشنی جلوگیری کرده ودگر گشنی را تسهیل میکند.ناسازگاری عبارت است از عدم توانا یی یک گیاه  دو جنسی باروردر تولید بذر بعداز اینکه بوسیله گرده خود گرده افشانی شود به عبارت دیگر عدم جوانه زنی و رشد لوله گرده در مادگی که منجر به عدم تلقیح و تشکیل بذر می گردد.در اینجا دانه گرده قدرت جوا نه زنی داشته وزنده بوده ولی به دلیل وجود   مکا نیزم ناسازگاری نمی تواند بر روی کلاله خود جوانه زده وبه مادگی نفوذ کرده وبه تخمدان برسد در نتیجه بذر تشکیل نمی گردد . خودناسازگاری نبایستی با نر عقیمی اشتباه شود زیرا در نر عقیمی اختلالات کروموزمی یا فیزیولوژیکی دخیل ولی در ناسازگاری عدم تجا نس آلل های مادگی و دانه گرده دخیل هستند . خود ناسازگاری بطور کلی به دو حالت دیده می شود یکی گامتوفیتی و دیگری اسپروفیتی ، تفاوت این دو در زمان بوجود آمدن ژن S  می باشد که در خود ناسازگاری گامتوفیتی قبل از کامل شدن میوز ولی در حالت اسپروفیتی بعداز کامل شدن میوز روی   می دهد. (9و10)

کسترومیک۴ خود ناسازگاری و دگرناسازگاری را در بادام گزارش کردند و مشخص نمودند که عامل ناسازگاری یک لکوس S با چند آلل می باشد و وقتی که آلل موجود در دانه گرده با آلل مادگی مشترک باشد رشد لوله گرده درون خامه متوقف شده ودر انتهای لوله گرده کالوز تشکیل گردیده در نتیجه مانع رسیدن لوله گرده به  تخمدان گشته که منجر به عدم  تلقیح و بذر تشکیل نمیگردد. (3)

تامپسون و مهلن باچر ۵ رابطه بین غالبیت آلل های در ناسازگاری فندق را مورد بررسی قرار دادند و گزارش نمودند که رفتار دانه گرده ناسازگاری در فندق را کنترل می کند و اگرآلل موجود در دانه گرده بتواند اثر آللS  موجود در کلاله ومادگی را بپوشاند ناسازگاری ایجاد می شود(5). هامپسون نوع نا سازگاری در فندق را با استفاده از تست درون شیشه ای رشد لوله گرده مشخص  کرد و گزارش نمود که نوع نا سازگاری اسپروفیتی است که بوسیله رفتار غالبیت آلل موجود در دانه گرده بر مادگی تعیین می شود و عامل آن یک لکوس چند آللی s  می باشد که درصورت مشابه بودن الل های موجود در مادگی ودانه گرده ناسازگاری روی می دهد . (2)

1-4- اثر دانه گرده بر خصوصیات میوه

چندین محقق اثر منابع دانه گرده برروی صفات کمی وکیفی در گونه های گیاهی مختلف گزارش کرده اند در پسته منابع دانه گرده وزن ودر صد خندان شدن آن را تحت تاثیر قرار می دهد ( ریاضی وراحمی1996) . اثر دانه گرده در پکان توسط مارکوارددر سال 1988 گزارش شده است(4    ( . درنارگیل با گرده افشانی کنترل شده سدو  نشان داد که تیپ اندوسپرم تحت تاثیر دانه گرده قرار      می گیرد(   1) . در بادام جکسون و وزوایی1995 گزارش کردند که دانه گرده  Keane منجر به نات های سنگین تری  روی  Princeشد . اما دانه گرده Donor اثری روی وزن بذر نا ت تشکیل شده روی Keane نداشت. (12)

تامپسون 1979 ا ثرات دانه گرده بر خصوصیات فندق وبذر مورد مطالعه قرار داد وپس از آنالیز داده ها گزارش نمود که وزن بذروفندقه ودرصد پوکی بشدت تحت تاثیر دانه گرده قرارمی گیرد  و دراین آزمایش او از بار سلونا  وسگورب استفا ده نمود(11) .در سال رومیزوندو      1983  اثرات دانه گرده را بر روی خصوصیات خشک میوه وبذر فندق در آزمایشات گرده افشانی مورد بررسی قرارداد وپس از آنالیز نتایج پژوهش خود گزارش نمود که رقم تونداجنتیل دل لانگه تحت تاثیر دانه گرده  کوسفورد قرارگرفت (10) .مهلن باکر  در سال 1991با تلاقی ویلامت با بارسلونا و توندا جنتیل دل لانگه  نشان داد که مقاومت به بلایت در  نتاج حاصل از ویلامت6 نسبت به نتاج حاصل از  بارسلونا   بیشتر بوده ومقاومت در نتاج تحت تاثیر دانه گرده قرار گرفته بودودر سال 1993 نیز گزارش کرد که خصوصیات فندق تحت تاثیر دانه گرده قرار می گیرد ونشان داد که نتاج حاصل از تامبول ومونتبلوبا سگورب و2058  در صد تشکیل میوه بترتیب  2/63  و 8/54  بود ه و دیده میشود که تشکیل میوه متاثر از دانه گرده میباشد . در سال 1994  مهلن باچر با مطالعه بر روی خصوصیاتی از فندق که توسط دانه گرده قابلیت توارث پذیری دارند نشان دادکه وزن مغز , خشک میوه , درصد پوکی و درصد تشکیل میوه از توارث پذیری بالائی بر خوردارند ولی درصد توارث پذیری شکل و اندازه غلاف خیلی کم میباشد . (6)

2 - مواد وروشها:
... بقیه در ادامه مطلب


 
کلونی مورچه‌ها یک معده مشترک دارد!
ساعت ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: رفتار حشرات

آیا می‌توانید یک معده مشترک را برای یک کلونی مورچه‌ها تصور کنید؟ محققان می‌گویند: کلونی مورچه‌ها دارای یک معده مشترک است که به آنها کمک می‌کند مواد تغذیه‌ای موجود در غذاهایشان را کنترل و مدیریت کنند.

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پژوهشگران دانشگاه سیدنی به همراه گروهی از دستیاران خود دریافته‌اند که یک کلونی مورچه‌ها شبیه به یک «دهان و معده مشترک» عمل می‌کند و به این ترتیب اعضای یک کلونی می‌توانند به نیازهای تغذیه‌ای ساختار اجتماعی‌شان از طریق تقسیم وظایف پاسخ بدهند.

در یک لانه مورچه‌ها، غذا توسط 10 درصد از اعضا به لانه آورده می‌شود. این غذا سپس دسته بندی شده و بین تمام مورچه‌ها در کلونی تقسیم می‌شود؛ البته با این تفاوت که نوع نیازهای تغذیه‌یی بین اعضای جوان و بزرگسال در کلونی متفاوت است.

دانشمند‌ان همچنین دریافته‌اند میزان مرگ و میر در کلونی‌هایی که دارای لارو هستند، بسیار کمتر است؛ چون لاروها قدرت بهتری در هضم پروتئین‌ها دارند و بنابراین می‌توانند تاثیرات سمی حاصل از پروتئین‌های فرآوری شده را کاهش دهند. این همکاری در دریافت، توزیع و هضم مواد غذایی، عمر و سلامت کلونی مورچه را تضمین می‌کند.


 
مورچه ها مرگ را حس می‌کنند
ساعت ٢:۳٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: رفتار حشرات
مورچهمحققان دانشگاه کالیفرنیا با مطالعه بر روی چگونگی درک مورچه ها از مرگ یکدیگر دریافتند که مورچه ها قادرند با سرعت از گسترش بیماری در میان زیستگاه خود جلوگیری کنند.
مطالعات نشان می دهد زمانی که مورچه ای می میرد، هم آشیانه او به سرعت مورچه را از لانه خارج می کند تا به این شکل خطر سرایت بیماری به کل آشیانه مورچه ها را کاهش دهد.

اما چگونگی تشخیص دادن مرگ یک مورچه توسط هم آشیانه ای او امری است که زیست شناسان را به تحقیقات گسترده ای وا داشته است بر اساس یک نظریه مورچه ها پس از مرگ ماده ای شیمیایی از خود ساطع می کنند که در اثر هوازدگی و تجزیه ایجاد شده و مورچه های دیگر با دریافت این سیگنال از مرگ هم آشیانه خود آگاه می شوند.

اما اکنون زیست شناسان دانشگاه کالیفرنیا که در حال مطالعه بر روی مورچه های آرژانتینی به سر می برند موفق به ارائه شواهدی جدید شده اند که مکانیزمی متفاوت را از آنچه در پس فرایند جداساختن مورچه های مرده از آشیانه قرار دارد نشان می دهد.

تمامی مورچه ها چه مرده باشند و چه زنده به صورت مداوم از علائم شیمیایی مرگ برخوردارند با این تفاوت که مورچه های زنده این سیگنالها را به همراه سیگنالهایی به نشانه حیات انتشار می دهند زمانی که مورچه ای می میرد سیگنالهای حیات در وی ناپدید شده و تنها سیگنالهای مرگ را منتشر می کند.

به گفته محققان به همین دلیل مورچه های مرده به سرعت شناسایی و به گورستان آشیانه منتقل می شوند به بیانی دیگر آنچه مورچه های دیگر را از مرگ مورچه ای آگاه می کند انتشار ماده ای شیمیایی جدید و خاص نبوده و در واقع نبود سیگنالهای حیات در مورچه ای از مرگ آن موجود خبر می دهد.

بر اساس گزارش بی بی سی، محققان معتقدند درک درست از سیستم تشخیص مورچه ها از مرگ می تواند در ارائه استراتژی جدید و سازگار با محیط زیست به منظور مقابله با آفات موثر باشد. منبع: مهر


 
کاهش 30 تا 50 درصد ی مصرف کود و سموم شیمیایی در بخش کشاورزی
ساعت ٧:٥٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: سموم

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) از کاهش 30 تا 40 درصدی مصرف کود شیمیایی و کاهش 50 درصدی مصرف سموم شیمیایی در تولید محصولات کشاورزی در سال گذشته خبر داد. "جهانگیر پرهمت" در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، کاهش مصرف کود و سموم شیمیایی را در چرخه تولید محصولات کشاورزی یک انقلاب و تحول اساسی در بخش کشاورزی و گام موثری در حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف در این بخش دانست. به گفته پرهمت، امسال نیز بخش های تحقیقاتی و اجرایی وزارت جهاد کشاورزی با بسیج امکانات به دنبال استفاده از فناوری تولید کودهای بیولوژیک و ترویج استفاده از این کودها در تولید محصولات کشاورزی هستند. رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی پیشرفت فعالیت های تحقیقاتی در استفاده بهینه از کود و سموم شیمیایی برای تولید محصولات کشاورزی را چشمگیر خواند و ابراز امیدواری کرد: این سازمان در سال اصلاح الگوی مصرف همچون سال گذشته نقش موثری در تولید غذای سالم ایفا کند. پرهمت با بیان آنکه اصلاح الگوی مصرف به عنوان یک موضوع مهم و اساسی در بخش های مختلف قابل طرح و بررسی است، افزود: در بخش کشاورزی و منابع طبیعی نیز اصلاح الگوی مصرف هم در بخش تولید و هم در بخش مصرف باید مورد توجه قرار گیرد.

پرهمت اصلاح الگوی مصرف در نهاده های مورد نیاز تولید محصولات کشاورزی ازجمله بذر، سم، کود شیمیایی، فناوری ها و ماشین آلات کشاورزی و منابع پایه بویژه آب و خاک را ضروری خواند و گفت: هرچه مصرف نهاده هایی نظیر سم و کود شیمیایی در تولید محصولات کشاورزی کاهش یابد، غذای سالم تری در دسترس عموم مردم قرار گرفته و سلامتی جامعه تامین می شود. به گفته این مقام مسئول، بخش عمده ای از مسایل درمانی با پیشگیری و تامین غذای سالم که عمدتا با مدیریت مصرف نهاده های تولید فراهم می شود، قابل کنترل است. پرهمت تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی این رویکرد را در برنامه های خود بویژه در بخش تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی مورد توجه قرار داده و کاهش 30 تا 50 درصدی مصرف کود و سموم شیمیایی در سال گذشته بیانگر این امر است. معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که در زمینه استفاده از منابع پایه بویژه آب و خاک برای تولید محصولات کشاورزی وجود دارد، گفت: ایران کشوری خشک و نیمه خشک بوده و متوسط بارندگی در کشور کمتر و یا معادل یک سوم متوسط بارش های جهانی است و خشکسالی نیز به عنوان پدیده ای دوره ای با تکرار زیاد در کشور به وقوع می پیوندد. پرهمت افزود: این شرایط ایجاب می کند هم بخش کشاورزی و هم سایر بخش ها در استفاده از منابع موجود آب به عنوان یک سرمایه ملی صرفه جویی لازم را به عمل آورند.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با تاکید بر لزوم حرکت به سمت مدیریت جامع آب در حوزه آبخیز، اظهار داشت: مدیریت جامع حوزه آبخیز نگاهی است که با رویکرد همه جانبه و استفاده بهینه از منابع آب در سیستم حوزه، مسایل تولید و مصرف را برنامه ریزی می کند. پرهمت با بیان آنکه در گذشته سدها به عنوان سازه ذخیره آب بدون توجه به بالادست و پایین دست سدها احداث شده و اقدام های هماهنگ و متناسب با برنامه ذخیره سدها در بالادست و پایین دست اجرا نشده و در مطالعه، طراحی و اجرای سد مورد غفلت قرار گرفته است، تصریح کرد: بر این اساس، یکی از چالش های کنونی در بحث اصلاح الگوی مصرف آب، مدیریت جامع آب در حوزه آبخیز است. این مقام مسئول تغییر اساسی رویکرد در مدیریت جامع آب را برای لحاظ کردن منافع ملی و محلی ضروری خواند و با بیان آنکه مصرف آب کشاورزی بخشی از مدیریت چرخه منابع آب را در حوزه تشکیل می دهد، گفت: در بسیاری از موارد به دلیل خرده پا بودن کشاورزی در کشور، مدیریت مصرف آب به صورت جامع کار ساده ای نیست.

پرهمت اتخاذ سیاست های حمایتی برای مصرف آب کمتر را از راهکارهای موثر در صرفه جویی آب کشاورزی خواند و افزود: مشارکت بهره برداران و بخش مصرف کننده در مدیریت آب می تواند به عنوان یک پتانسیل مناسب و موثر در اصلاح الگوی مصرف آب مورد استفاده قرار گیرد ضمن آنکه با فراهم کردن امکان یکپارچه سازی اراضی و اصلاح الگوی کشت بخشی از مشکلات قابل حل خواهد بود. به گفته وی، وزارت جهاد کشاورزی برای تحقق این امر در طرح هدفمند کردن یارانه ها پیشنهاد اساسی خود را به تغییر تخصیص یارانه ها از کود و سموم شیمیایی به برنامه های استفاده از سامانه های آبیاری تحت فشار و پروژه های زیرساختی جهت کاهش مصرف آب اختصاص داده است.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی همچنین بالا بودن میزان تخریب خاک در حوزه های آبخیز ایران در مقایسه با متوسط جهانی را از دیگر چالش های مهم کشور و از مشکلات اساسی تولید پایدار در آینده برشمرد و بر لزوم تغییر نگرش ساکنان حوزه های آبخیز، کشاورزان، دامداران، عشایر و حتی جوامع شهری و بخش صنعت در الگوی بهره برداری از منابع خاک به عنوان یکی از مولفه های اصلی منابع پایه تولید تاکید کرد.

منبع: اداره کل روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی


 
عنکبوتها با هم چگونه صحبت می کنند ؟!
ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: بندپایان

عنکبوت جهنده Phintella vittataدانشمندان در گزارشی اعلام کردند که عنکبوت ها با استفاده از نوعی نور نامرئی برای چشم انسان با جفت های احتمالی خود صبحت می کنند. دانشمندان دریافتند که عنکبوت های نر جهنده با نام علمی Phintella vittata با استفاده از پرتوهای ماورای بنفش B با عنکبوت های ماده گفتگو می کنند.
این پژوهشگران خاطر نشان کردند در حالی که طبق اطلاعات دانشمندان اغلب پرتوهای ماورای بنفش A در ارتباطات جانوران مورد استفاده قرار می گیرند، این نخستین مدرک علمی است که نشان می دهد پرتوهای ماورای بنفش B نیز برای همین منظور در بین جانداران مورد استفاده قرار می گیرند. نتایج این تحقیق در مجله «کرنت بیولوژی» منتشر شده است. هنوز برای دانشمندان مشخص نیست که عنکبوت های ماده چطور نور پرتوهای ماورای بنفش B را شناسایی می کنند.
این تحقیقات از سوی دانشمندان دانشگاه ملی سنگاپور صورت گرفته است.
منبع: وبلاگ تخصصی دکتر مهرداد حلوائی متخصص فیزیولوژی جانوری و کنترل آفات از دانشگاه تسینگ هوآی چین


 
شفیره کرم ابریشم خاصیت جذب مواد رنگزا را از پساب‌های صنعتی دارد
ساعت ۸:٥٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: کرم ابریشم

شفیره کرم ابریشمیکی از محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به استفاده از شفیره کرم ابریشم برای جذب مواد رنگزا از پسابهای رنگی شد. دکتر "بابک نوروزی" مجری این طرح روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا گفت : استفاده از ضایعات صنعتی و کشاورزی به عنوان یک ماده جاذب و استفاده بهینه از آنها برای جذب آلاینده‌ها پیش از آنکه دور انداخته شوند، بحثی است که طی دهه اخیر توجه پژوهشگران را در سراسر جهان به خود جلب کرده است. وی با اشاره به اینکه یکی از این ضایعات، شفیره کرم ابریشم که پسماند فرآیند ریسندگی است،افزود: این شفیره‌ها را از دو جنبه استخراج بیوپلیمرها و خود کرم ابریشم مورد بررسی قرار داده است.

نوروزی که دانش‌آموخته مهندسی نساجی گرایش شیمی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیراست، گفت: از بیوپلیمرهای به دست آمده از شفیره کرم ابریشم می توان در صنایع دارویی و پزشکی مانند تولید باندهای ترمیم زخم و همچنین در صنایع تصفیه آب و پساب به عنوان الکترولیت، استفاده کرد. دراین طرح که پاپان نامه دکترای نوروزی است، ساختارآمینواسیدی شفیره کرم ابریشم، قابلیت حذف رنگزا را برای این ماده فراهم می‌آورد. وی ضمن اشاره به اینکه صنعت با پسابهای مخلوط از چند رنگ مواجه است خاطرنشان کرد، امروزه از شیوه‌های بسیاری برای جذب مواد رنگزا از پساب ها استفاده می‌شود که معمول‌ترین آن استفاده از کربن فعال است. این عضو هیات علمی دانشگاه گیلان با انتشار دو مقاله در دو مجله بین- المللی معتبر "‪ "Dyes and pigment‬و "‪ "Journal of Hazardous Material‬ نشان داد شفیره کرم ابریشم که تا کنون هرگز برای جذب مواد رنگزا از پسابها مورد استفاده قرار نگرفته بود، می‌تواند جایگزین مناسبی برای کربن فعال شود. به گفته وی می‌توان با اعمال تغییرات در ‪ PH‬این ماده جاذب، طیف وسیعی از مواد رنگزا را جذب کرد. نوروزی افزود: به عنوان مثال واحدهای صنعتی تولیدکننده پسماند شفیره کرم ابریشم که دارای کارگاه‌های رنگزی نیز هستند، می‌توانند از این شفیره‌ها برای جذب مواد رنگی از آب استفاده کرده و آب با مقدار رنگ کمتری را به محیط بازگرداند. وی با تاکید بر اینکه می‌توان از این پسماندهای رنگی نیز استفاده کرد افزود: در صورت انجام مطالعات لازم می‌توان چنین اقدامی را جامه عمل پوشاند. منبع به نقل از ایرنا


 
تشخیص آزمایشگاهی بیماری لوک اروپایی زنبور عسل
ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زنبورعسل

 عامل بیماری لوک اروپایی (European foulbrood) استرپتوکوکوس پلوتون بوده که باکتری کوکسی گرم مثبت فاقد حرکت و اسپور و حساس در برابر شرایط نامساعد محیطی می باشد. باکتری به محض ورود به روده لارو تکثیر یافته واز غذای روده لارو استفاده کرده واز جذب غذا در بدن لارو جلوگیری می کند ودرواقع با ایجاد فقر غذایی درلارو باعث مرگ آن می شود. در علایم بالینی گاهی بوی ترشیدگی از کندو به مشام می رسد وسرپوش برخی سلولهای حاوی شفیره فرورفته و سوراخدار است وبقایای لاروهای تلف شده در داخل سلولها بصورت فلسی شده مشاهده می شوند ولی در تست چوب کبریت محتویات کش نمی آیند.

در مورد لوک اروپایی روشها همانند لوک آمریکایی است ولی مرحله بن ماری حذف شده و از محیط کشت بیلی استفاده می شود و از طرفی برای رشد باکتری نیاز به 10%co2 می باشد.باکتری سخت رشد بوده و در رنگ آمیزی بصورت کوکسیهای گرم مثبت رشته ای دیده می شوند. منبع


 
حشراتی که ابریشم درست می کنند
ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: حشرات مفید

کرم ابریشمکرم های ابریشم، تولیدکننده های شناخته شده ابریشم هستند و عنکبوت نیز برای ساختن شبکه تارهای خود از آن استفاده می کند. اما این موجودات تنها بی مهرگانی نیستند که از قابلیت های زیاد این ساختار بهره می برند.محققان مرکز حشره شناسی CSIRO در استرالیا به بررسی ابریشم تولید شده توسط سایر حشرات پرداخته اند. به گفته این محققان اکثر مردم نمی دانند زنبور و مورچه نیز ابریشم تولید می کنند اما ساختار ملکولی آن با ملکول پروتئینی بزرگ تولید شده توسط کرم ابریشم و عنکبوت تفاوت زیادی دارد.
لانه و پیله های مورد بررسی این محققان دارای مارپیچ های در هم تنیده ای است و این آرایش ساختار سبک و محکم ابریشم را ایجاد می کند. ژن های مسوول تولید ابریشم در زنبور عسل پیش از این تشخیص داده شده اند و اکنون محققان ژن تولیدکننده این ماده را در زنبور عسل درشت از جنس Bombus شناسایی کرده اند. زنبور و مورچه، ابریشم مرغوبی تولید می کنند اما در این دوگونه نیز مانند کرم ابریشم این کار توسط لارو و به وسیله غدد مشابه انجام می شود ، گرچه نحوه استفاده از آن در این دو موجود متفاوت است.

منبع به نقل از ساینس دیلی


 
حشرات گرده افشان
ساعت ۱:۳۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: حشرات مفید

زنبور گردافشانمهمترین حشراتی که در اکولوژی گرده‌افشانی نقش دارند، سخت‌بالپوشان, دوبالان, بال‌غشائیان و بالپولکداران می‌باشند.

سخت‌بالپوشان, قدیمی‌ترین گرده‌افشانهای نهاندانگان بوده و احتمالاً با گلهای باز و جام مانند ارتباط داشته‌اند و از ترشحات گلها, شهد و گرده تغذیه می‌کرده‌اند. بسیاری از گونه‌های کنونی سخت‌بالپوشان در حالت حشره‌ی کامل، رژیم گل‌خواری دارند.

دوبالان نیز گرده‌افشانهایی قدیمی در نظر گرفته می‌شوند که با استفاده از قطعات دهانی مکنده یا لیسنده‌ی خود، از شهد و گرده تغذیه می‌کنند. دوبالان عالی (Brachycera) عموما از گلها تغذیه می‌نمایند. مثلاً دوبالان خانواده‌ی Bombyliidae یا مگسهای زنبورنما (Bee flies) قطعات دهانی تخصص یافته با یک خرطوم بلند و مکنده دارند که برای بازدید از گلهای لوله‌ای شکل بسیار مناسب است. مگسهای Syrphidae یا مگسهای گل (Flower flies) مهمترین دوبالان گل‌دوست (Anthophilous) به شمار می‌روند. حشرات کامل در بازدید از گلها برای تغذیه از شهد و گرده متخصص بوده و از قطعات دهانی مختلفی استفاده می‌کنند. دیگر خانواده‌های دوبالان که از بازدیدکنندگان مهم گلها هستند عبارتند از: Conopidae, Tachinidae و Anthophoridae.

بیشتر حشرات کامل بالپولکداران از شهد گلها تغذیه می‌کنند و ممکن است تغییرات شدیدی در خرطوم آنها دیده شود. در خانواده‌ی Sphingidae, گونه‌ی Xanthopan morgani praedicta با دارا بودن خرطومی به طول 25 تا 30 سانتیمتر, تنها گرده‌افشان ارکیده‌ی ماداگاسکاری Anagraecum sesquipedale است که عمق جام گل آن 25 تا 30 سانتی‌متر می‌باشد. شب‌پره‌ها بیشتر شب‌هنگام از گلها بازدید می‌کنند, در صورتی که پروانه‌ها این کار را روزهنگام انجام می‌دهند.

بال‌غشائیان مهمترین گرده‌افشانها بوده, اغلب وابستگیهای تکاملی بسیار ویژه‌ای را نشان می‌دهند. مثلاً زنبورهای انجیر sp. Blastophaga  (از خانواده‌ی Chalcididae), برای گرده‌افشانی شدن انجیرها بسیار ضروری می‌باشند. زنبورهای عسل (Apidae) در بین تمام حشرات گرده‌افشان, بیشترین تخصص‌گرایی را دارند به طوری که قطعات دهانی آنها برای نوشیدن شهد و پاهای آنها برای جمع‌آوری گرده, سازگاریهای ویژه‌ای یافته است.

زنبورهای عسل برای بررسی گلها دارای الگوهای رفتاری پیچیده‌ای بوده (مخصوصا گلهای تیره‌های Labiatae, Leguminaceae, Orchidaceae, Scrophulariaceae و Violaceae) و گلها اغلب تغییراتی نشان می‌دهند تا با در اختیار گذاشتن منابع پنهان شهد و گرده, گرده‌افشانی زنبورها را تسهیل نمایند. بیش از 20000 گونه زنبور عسل در امر گرده‌افشانی نهاندانگان شرکت دارند.

زنبور عسل Apis mellifera, مهمترین گرده‌افشان عمومی است. محصولات مهمی که تقریباً به صورت گسترده توسط زنبور عسل گرده‌افشانی می‌شوند عبارتند از: یونجه, پنبه, بادام زمینی, سویا, چغندرقند, مرکبات, میوه‌های درختان خزان‌دار و تقریباً تمام سبزیجات. زنبور عسل پاسخ‌دهی خارق‌العاده‌ای نسبت به مواد سمیوکمیکال معطر گلها داشته و اکولوژی شیمیایی در فرایندی که زنبورهای عسل را برای جستجوی شهد و گرده وادار به بررسی طیف وسیعی از گلها می‌نماید, نقش مهمی ایفا می‌کند. تاژک 10 بندی شاخک زنبور عسل کارگر دارای حدود 3000 اندام حسی صفحه مانند (Sensilla placodea) (اندامهای مسطح یا Plate organs) است که بیشتر در هشت بند انتهایی آن متمرکز شده‌اند. رکوردهای تک‌سلولی از این اندامها حدود 10 نوع واکنش بویایی مشخص با کمی همپوشانی را مشخص کرده است: (1) اسیدهای آلیفاتیک یک تا 14 کربنه, از جمله‌ فرمون جنسی ملکه یا 9-keto-trans-2-decenoic acid, (2) اسید سایکلوهگزانوئیک, (3) استاتها و فرماتهای 5 تا 7 کربنه, (4) استاتهای ترپنی, (5) ترپنهایی مانند ژرانیول, نرول, سیترونلول و اوژنول, (6) لینالوئول و لیمونن, (7) سینامیک الکل و بنزیل الکل, (8) اسید هیدروسینامیک, کومارین, (9) اکتانول, و (10) فرومون اعلام‌خطر (Alarm pheromone) هپتانون. درک این گروه از سینومونها در سطحی بالاتر از سیستم عصبی مرکزی اتفاق می‌افتد, اما دخالت این سیستم در تمیز دادن ترکیبات انفرادی این گروههای واکنشی مختلف (Reaction groups) و احتمالاً در فرایند یادگیری تشخیص بو, آشکارا لازم می‌باشد.

واکنش زنبور عسل به مواد فرار می‌تواند ساده و مستقیم یا پیچیده باشد. مثلاً محققانی هزاران زنبور عسل را مشاهده کردند که مستقیماً و در خلاف جهت باد, به یک منبع 20 میلی‌گرمی فنیل استالدئید در فاصله‌ی تقریباً 200 متری کندو جلب شدند. با وجود این, فام- ده‌لگ و همکاران (1986) از آفتابگردان, (Compositae) Helianthus annuus یک مخلوط معطر جلب‌کننده استخراج کردند که دارای 27 "ترکیب قطبی" از جمله Verbenone, trans-carveol, Ascaridole, Bornyl acetate, Perillyl acetate, 2,5-decadienal, اوژنول, وانیلین, Methyl caproate, 4,5-dihydrotheaspirone, 2-tridecanone, δ-cadinol و Propiovanillone بود. عقیده بر این است که این ترکیب دربردارنده‌ی مواد سمیوکمیکال معطر آفتابگردان است.
منابع:
http://agriiut1.blogfa.com/post-22.aspx
http://entomopedia.blogfa.com/post-38.aspx


 
اثر برخی ترکیبات شیمیایی دورکننده روی حشرات گرده افشان
ساعت ۱٢:٢٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: پایان نامه

حشرات گرده افشان و به خصوص زنبور عسل, از حشرات مفیدی هستند که در معرض آسیب ناشی از اثر حشره کش ها قرار دارند. یکی از بهترین روش های حفاظتی حشرات گرده افشان در برابر آسیب سموم استفاده از ترکیبات دور کننده می باشد. به منظور ارزیابی اثر برخی ترکیبات دورکننده شیمیایی برای کاهش آسیب سموم روی حشرات گرده افشان, چهار مرحله آزمایش در مزرعه تحقیقاتی دانشکده کشاورزی, دانشگاه صنعتی اصفهان انجام شد. درمرحلة اول اقدام به غربال گری 10 ترکیب شیمیایی شامل استوفنون, متیل اتیل کتون, متیل ایزوبوتیل کتون, سیکلوهگزانون, استیل استون, متیل سالیسیلات, پروپیونیک آنیدرید, مالئیک آنیدرید, 2- اتیل هگزیل آمین و دی بوتیل آمین و انتخاب بهترین ترکیبات دورکننده بصورت طرح فاکتوریل در قالب بلوک های کامل تصادفی گردید.

در مرحلة دوم و سوم, اثر سه ترکیب 2- اتیل هگزیل آمین, دی بوتیل آمین و متیل سالیسیلات که در آزمایش غربال گری بالاترین درصد دورکنندگی را داشتند, در دو فصل بهار و تابستان به ترتیب در مزارع کلزا و یونجه همراه با ارزیابی اثر ترکیبات شیمیایی پایدارکننده شامل بنزیل بنزووات, دی بوتیل فتالات و بنزیل الکل برای افزایش دوام اثر ترکیبات وارزیابی اثر دمای محیط در دو ساعت نمونه برداری 11 و 14 به صورت طرح فاکتوریل اسپلیت در قالب بلوک های کامل تصادفی بررسی گردید. در مرحلة چهارم, با تصحیح فرمول محاسبة درصد دورکنندگی کاسنا و همکاران (1997), غلظت مؤثر تیمارهای دورکننده مشخص شد. نتایج مرحلة اول نشان داد که سه ترکیب 2- اتیل هگزیل آمین, دی بوتیل آمین و متیل سالیسیلات دارای بالاترین درصد دور کنندگی نسبت به سایر ترکیبات بودند و برای آزمایشات مزارع کلزا و یونجه انتخاب شدند. در این مراحل سه ترکیب پایدار کننده به ترکیبات دورکننده اضافه و با نمونه برداری از کرت های محلول پاشی شده توسط تیمارهای اختلاطی وحالت عدم استفاده از ترکیبات پایدارکننده, مشخص شد که برای کل حشرات کلزا, بهترین ترکیب دورکننده 2- اتیل هگزیل آمین است که در صورت اختلاط با بنزیل الکل و یا عدم استفاده از این ترکیب پایدار کننده, بالاترین درصد دورکنندگی را در ساعت14 موجب می شود. روی زنبورعسل کلزا, 2- اتیل هگزیل آمین دارای درصد دورکنندگی کمی بیشتر ولی بدون اختلاف معنی دار با دو ترکیب دیگر بود. 2- اتیل هگزیل آمین و دی بوتیل آمین به ترتیب دارای بالاترین درصد دورکنندگی روی حشرات راسته بال غشائیان در مزرعه کلزا و در ساعت 14 بودند.

روی راسته دوبالان هم اختلاف معنی دار بین ترکیبات دورکننده وجود نداشت و افزودن بنزیل الکل برای افزایش اثر دورکنندگی ترکیبات شیمیایی و بویژه در ساعت 14 مؤثر بود. در مزرعه یونجه, دی بوتیل آمین همراه با ترکیبات پایدارکننده بنزیل بنزووات و دی بوتیل فتالات بالاترین درصد دورکنندگی را روی کل حشرات در ساعت 11 نشان داد. متیل سالیسیلات همراه با ترکیبات پایدار کننده مختلف, بالاترین درصد دورکنندگی را روی زنبورعسل این مزرعه داشت. 2- اتیل هگزیل آمین و بنزیل الکل بهترین اثر دورکنندگی را روی بال غشائیان مزرعه یونجه نشان داد, در حالی که در همین مزرعه, دی بوتیل آمین و بنزیل بنزووات و یا 2- اتیل هگزیل آمین و دی بوتیل فتالات, بالاترین درصد دورکنندگی را روی دوبالان داشتند. بسته به گروه شیمیایی ترکیب دورکننده استفاده شده, غلظت های مؤثر با بالای 70 درصد دورکنندگی, متفاوت بودند.غلظت های مؤثر ترکیبات اختلاطی با درصد دورکنندگی بالای 70 درصد در شرایط مزرعه ای تعیین و با بررسی نتایج مشخص شد که ترکیبات آمینی بالاترین اثر دورکنندگی را روی حشرات داشته و بنزیل الکل نیز برای افزایش اثر آن ها مناسب بود و لذا برای استفاده در مزارع جهت حفاظت حشرات گرده افشان و سایر حشرات مفید قابل توصیه می باشند.

صاحب زاده، نجمه. پایان نامه (کارشناسی ارشد). دانشگاه صنعتی اصفهان.دانشکده کشاورزی، 1385. منبع


 
عنکبوتهای ماده قاتل شوهران خود هستند
ساعت ۳:۱۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: بندپایان

عنکبوتدانشمندان در آمریکا بالاخره پاسخ این سوال را پیدا کردند که چرا عنکبوت‌های ماده بزرگ جفت‌های نر کوچک خود را می‌خورند. دانشمندان می‌گویند علت این واکنش آن است که عنکبوتهای نر کوچک راحت‌تر به دام می‌افتند و شکار می‌شوند. پژوهشگران می‌گویند که عنکبوتهای ماده شکارچیان حریص و سیری ناپذیری هستند که طعمه‌های بسیار زیادی را مصرف می‌کنند که گاهی اوقات این طعمه‌ها شامل جفتهایشان است.
تاکنون فرضیه‌های زیادی درباره علت این که چرا عنکبوتهای ماده، نرها را می خورند، ارائه شده، اما هم اکنون پژوهشگران دانشگاه میامی در اوهایو با ارائه نظر خود اظهار داشتند که پاسخ این سوال بسیار ساده‌تر از آن است که تصور می‌شود. جفتهای نر اگر جثه‌ای کوچکتر از ماده ها داشته باشند، از آنجا که شکار آنها راحتتر است، صید شده و خورده خواهند شد.
این پژوهشگران دریافتند که در گونه‌ای از عنکبوت‌ها موسوم به «هوگناهلیو» که نرها جثه‌ای بزرگ دارند هرگز توسط ماده‌ها خورده نمی‌شوند، اما نرهای کوچک اندام در 80 درصد موارد طعمه ماده‌های درشت اندام می‌شوند. منبع


 
تشخیص آزمایشگاهی بیماری لوک زنبور عسل
ساعت ٢:۳٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زنبورعسل

تست چوب کبریتعامل بیماری پنی باسیلوس لاروا (Paenibacillus larvae) میباشد که باکتری گرم مثبت، متحرک، اسپوردار و مقاوم در برابر شرایط محیطی میباشد. حساسترین سن ابتلا دوران لاروی بوده و در زنبوران بالغ هیچ علایمی مشاهده نمیشود در واقع این باکتری در روده میانی لارو جوانه زده و تکثیر می یابد. سپس بتدریج به داخل همولنف نفوذ کرده و با ایجاد باکتریمی باعث مرگ لارو می شود. وجود بوی تعفن و ترشیدگی  وفرورفته و سوراخدار بودن سلولهای حاوی شفیره و همچنین وجود تعداد زیادی سلول خالی در کنار سلولهای حاوی لارو و شفیره سالم از علایم بیماری می باشند.

1.تست چوب کبریت: چوب کبریت را داخل سلول دارای لارو بیمار برده وآنرا هم میزنیم سپس چوب کبریت رابه بالا می کشیم درصورتی که محتویات بیش از2.5 سانتیمتر کش بیاید مشکوک به لوک آمریکایی می شویم (در اثر رشد باکتری محتویات بدن لارو افزایش غلظت می یابد)

2.تست لام مرطوب: که از باقیمانده فلسهای داخل سلولها استفاده کرده و رنگ آمیزی می کنیم می توان از همان محتویات در تست چوب کبریت استفاده کرد و پس از تهیه گسترش رنگ آمیزی نمود  وشکل رویشی یا اسپورباکتری را مشاهده کرد.

3.تست قطره معلق: که برای بررسی حرکت براونی اسپور استفاده می شود.در این روش مقداری از مایعات همگن شده سلولهای مشکوک را روی لامل گذاشته وپس از فیکس کردن با فوشین به مدت30ثانیه رنگ آمیزی می کنیم سپس روی یک لام یک قطره روغن ریخته و لامل را در همان حالت خیس بطور وارونه روی لام می گذاریم.در صورت وجود اسپور در قطرات معلق آب می توان حرکت براونی اسپور را مشاهده کرد.

4.کشت باکتریایی: الف) استفاده از لارو و شفیره:تعدادی لارو و شفیره را بطور استریل ازحجرات خارج کرده ودر هاون می ریزیم بازای هر 20نمونه 20سی سی آب مقطر استریل اضافه کرده و آنها را می کوبیم سپس مایع رویی را با توری صاف می کنیم و مایع باقیمانده را در دور 3000 به مدت15دقیقه سانتریفوژ می کنیم .مایع رویی را دور ریخته ورسوب باقیمانده را به مدت12دقیقه در بن ماری90درجه قرار می دهیم.پس از خنک شدن نیم سی سی ازرسوب را در محیط mygp کشت می دهیم و به مدت 72-18 ساعت انکوبه می کنیم.درصورت رشد باکتری تست کاتالاز انجام می دهیم که کاتالاز آن منفی است.مرحله بعد تهیه گسترش و رنگ آمیزی است.در صورتی که باکتری پس از3-2روز اسپوردار نشد باسیلوس لاروا نیست. ب) استفاده از موم:مقداری آب مقطراستریل به موم اضافه نموده و آنرا در بشر حرارت می دهیم تا موم حل شود. پس از خنک شدن با پیپت استریل آنرا سوراخ کرده وموم منجمد را کنار می زنیم ومایع آنرا تخلیه می کنیم سپس آنرا در دور3000به مدت15دقیقه سانتریفوژ کرده رسوب موجود در ته باقیمانده را12دقیقه در بن ماری90درجه قرار داده و از آن برای کشت استفاده میکنیم. ج) عسل:1سی سی عسل را به 9 سی سی آب مقطر استریل اضافه کرده و پس از حل شدن در دور 3000 به مدت 15دقیقه سانتریفوژ میکنیم سپس به میزان نیم سی سی از رسوب را در محیط mygp کشت می دهیم. د)گرده: مقداری گرده را در هاون ریخته و کمی آب مقطر استریل اضافه کرده و میکوبیم. بقیه مراحل مثل روشهای قبلی می باشد. منبع


 
جعبه نقاشی طبیعت !
ساعت ٥:٥٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زیبایی حشرات

پروانه


 
انواع رتیل ها و امداد در هنگام گزیدگی
ساعت ٥:۳۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: بندپایان

رتیلرتیل عنکبوت چاق و پشمالویی است که نسبت به سایر عنکبوت‌ها، ترس بیشتری در مردم ایجاد کرده است. رتیل به رنگ‌های مختلف زرد، زرد پررنگ، قهوه‌ای کمرنگ و خرمالویی تند مایل به سیاه وجود دارد و پشم‌های آن، گاهی خیلی کوتاه‌ و گاهی کمی بلند می‌باشد. گزش این حشره، بر عکس آن چه مردم فکر می‌کنند به اندازه عنکبوت بیوه سیاه خطرناک نیست؛ حتی در بعضی از نقاط جهان برخی از افراد، رتیل را به شکل یک حیوان دست‌آموز نگهداری می‌کنند. البته نباید تمام رتیل‌ها را بی‌خطر دانست. آن چه مسلم است این است که بعد از هر گزشی به وسیله هر عنکبوت یا رتیلی، باید بیمار ر ابه پزشک برسانید. قبل از آن بیمار را به پشت خوابانیده، رویش یک پتو بیندازید و قسمت گزیده شده را پایین‌تر از سطح قلب قرار دهید و محل گزیدگی را با آب و صابون بشویید. گاهی گزش عنکبوت یا رتیل باعث ایجاد حالت آلرژی و حساسیت می‌شود؛ در این حال باید محل گزیدگی را با محلول یا پمادهای ضد حساسیت آغشته کرد و برای تسکین درد، به بیمار، قرص استامینوفن خوراند. دادن قرص آسپیرین به بیماری که دچار گزیدگی عنکبوت بیوه سیاه یا رتیل شده است، به صلاح نیست؛ چرا که آسپرین باعث تشدید علائم گزیدگی می‌شود. بهتر است در بالای محل گزیدگی، یک باند لاستیکی ببندید تا جریان خون کندتر شود. در محل گزیدگی، باید یک کیسه‌ی یخ قرار داد که به تسکین درد و کندتر کردن گردش خون کمک کند. اگراحیاناً بیمار دچار اشکال تنفسی شد، باید بلافاصله به او تنفسی مصنوعی داد و بالاخره همانطور که گفته شد در مواقعی که این علائم به مدت زیادی ادامه پیدا کند، حتماً باید بیمار به پزشک رسانیده شود.

در استرالیا رتیل‌های بزرگ را به عنوان حیوان خانگی نگه‌داری و خرید و فروش می‌کنند. عنکبوتیان با حشرات فرق دارند اما هر دو به گروه بزرگ‌تری از حیوانات تعلق دارند که بندپایان نامیده می‌شوند- حیواناتی با اسکلت خارجی سخت و اندام به هم چسبیده. (در زبان یونانی Arthro به معنای اتصال است و Podos به معنی پا به همین جهت این جانوران Arthropods نامیده می‌شوند.)

 

آنها همه جا هستند

در دوران طولانی و گذر هزاران سال عنکبوت‌ها تنوع شگفت‌‌انگیزی پیدا کرده‌اند، به طوری که در حال حاضر هزاران گونه عنکبوت در سطح کره زمین پراکنده است، از مناطق استوایی و جنگلی تا بیابان‌های خشک و لم یزرع. تنها جایی که عنکبوت‌ها حضور ندارند قطب شمال و جنوب و قله کوههای بلند و زیر آب اقیانوس‌هاست. حتی چند گونه عنکبوت در کناره اقیانوس‌ها، لای صخره‌ها و شکاف جزیره‌های مرجانی زندگی می‌کنند.

 

چرا باید عنکبوت‌ها را حفظ کرد؟

این سوال برای بسیاری از ما پیش می‌آید که علت وجود جانورانی چون عنکبوت‌ها با این همه تنوع چیست. واقعیت این است که عنکبوت‌ها بخش عمده و جذاب در طبیعت پیرامون ما هستند. تار آنها شاهکار معماری است و جنس آن عجیب‌ترین الیاف روی زمین است، به طوری که تکنولوژی نوین در پی ساختن محکم‌ترین البسه ضدگلوله و بسیار سبک از تار عنکبوت‌هاست. عنکبوت‌ها نقش اکولوژیکی و کشاورزی مهمی در طبیعت دارند و شاید اگر شکار حشرات توسط آنان نبود این موجودات اختلال بزرگی در زندگی ما پدید می‌آوردند. در پزشکی از سم و تار عنکبوت استفاده می‌شود. در بسیاری از مناطق نسل گونه‌های متعددی از عنکبوت‌ها در خطر انقراض قرار گرفته و مهم‌ترین دلیل آن نابودی زیستگاه‌ها توسط انسان است. حفاظت از زیستگاه عنکبوت نه تنها نسل این جانور بلکه تمام اکوسیستمی را که او جزیی از آن است از خطر انقراض نجات می‌دهد.

 

رتیل‌های استرالیا

یکی از انواع عنکبوت، رتیل است و رتیل‌های استرالیایی به عنکبوت‌های سوت‌زن، پارس‌کننده یا پرنده‌خوار هم شهرت دارند. این صداها زمانی از رتیل خارج می‌شود که مورد تهدید قرار گیرد و احساس خطر کند و همین او را بسیار ترسناک می‌سازد. بزرگ‌ترین رتیل‌های استرالیا بدنی به طول 6 سانتی‌متر و پاهایی دارند که هنگام باز شدن به 16 سانتی‌متر می‌رسد. این رتیل‌ها دو نیش چنگک شکل در جلوی دهان دارند که طول آنها بیش از یک سانتی‌متر است! این جانوران بدنی بزرگ و سنگین با طیفی از رنگ‌ها، از قهوه‌ای تیره تا زرد کم‌رنگ و اغلب با درخششی نقره‌ای دارند. معمولا روی بدن و پاهای عقبی رتیل را کرک نرمی می‌پوشاند و آن را از دیگر عنکبوت‌ها متمایز می‌کند. رتیل‌های استرالیا علی‌رغم آنکه پرنده‌خوار نامیده می‌شوند، به ندرت پرنده می‌خورند. خوراک آنان را حشرات، مارمولک‌ها، قورباغه‌ها و دیگر عنکبوت‌ها تشکیل می‌دهد. رتیل‌های در حفره‌های زمینی لانه می‌سازند و ماده‌ها بیشتر اوقات خود را در لانه به سر می‌برند. دو هفته پس از جفت‌گیری- که معمولا در جلوی ورودی لانه صورت می‌گیرد- ماده‌ها حدود 50 تخم می‌گذارند. نوزادان مدتی نزد مادر می‌مانند و سپس از لانه خارج شده و به دنبال زندگی خود در لانه‌های جدید می‌روند. جالب این که ماده‌ها تا 12 سال عمر می‌کنند، اما نرها پس از جفت‌گیری در حدود پنج سالگی می‌میرند. ماده‌ها از نرها بزرگ‌تر هم هستند. و جالب‌تر اینکه در استرالیا رتیل‌های درشت به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شوند و اتفاقا همین موضوع روی جمعیت آنان اثر منفی داشته است.

 

سم رتیل

غلی‌رغم قیافه ترسناک رتیل‌های بزرگ، این جانوران معمولا حمله نمی‌کنند، اما وقتی مورد تهدید قرار گیرند عقب می‌نشینند و حالتی شبیه به حمله خود می‌گیرند که بیشتر جنبه تهدید دارد. البته اگر انسانی را گاز بگیرند دردناک است زیرا نیش‌های بلند دارند که با نیش بسیاری از انواع مار برابری می‌کند. بعضی اوقات مریضی شدید در اثر نیش رتیل دیده شده و سرگیجه و تهوع برای شش تا هشت ساعت پس از گزیدگی گزارش شده است.

 

عنکبوت‌های خطرناک

در میان عنکبوت‌های خطرناک عنکبوت پشت سیاه ماده شهرت دارد. این عنکبوت‌ها در مناطق گرم زندگی می‌کنند. در حال حاضر سرم ضد سم این عنکبوت وجود دارد ولی پیش از آن عده‌ای در اثر نیش این عنکبوت مرده‌اند. فقط پشت سیاه‌های ماده انسان را نیش می‌زنند- نرها معمولا بسیار کوچک‌اند. از دیگر عنکبوت‌های خطرناک، عنکبوت موشی سر سرخ است. در استرالیا 8 گونه عنکبوت موشی وجود دارد. خوشبختانه این عنکبوت در مناطق پرجمعیت دیده نمی‌شود. عنکبوت دم سفید نر و عنکبوت قیفی نر نیز خطرناک به شمار می‌روند، به ویژه عنکبوت قیفی نر که تاکنون باعث مرگ انسان‌ها نیز شده است. در سال 1981 سرم ضد سم این عنکبوت ساخته شد و از آن زمان مرگ و میری گزارش نگردیده، لیکن وحشت از این عنکبوت همچنان باقی است. در سطح جهان عنکبوت‌های خطرناک دیگری نیز هست که مشهورترین آنها بیوه سیاه Black Widow است. منبع


 
اجرای روش بیوکنترل برای مبارزه با آفات در مزارع کشور
ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: کنترل بیولوژیک

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی شهید مقبلی جیرفت و کهنوج از اجرای روش بیوکنترل در مزارع خبر داد و گفت: با استفاده از این روش موفق به کنترل آفات شدیم.

دکتر موسی نجفی نیا در گفتگو با خبرنگار مهر ارائه مصرف بهینه کود و تعیین فرمولهای "کودی" و ارائه راهکارهایی برای کنترل بیولوژیک را از مهمترین اقدامات این مرکز ذکر کرد و گفت: در این راستا  با اجرای پروژه IPM خیار موفقیت هایی را در زمینه دفع آفات به دست آوردیم. وی پروژه IPM را استفاده از روشهای بیوکنترل به جای سموم شیمیایی دانست و افزود: در پروژه IPM از روش مدیریتی تلفیقی آفات استفاده می شود که شامل ترکیبات بیولوژیک و دشمنان طبیعی آفات و بیماریها می شود. در این روش از کارتها و تله های زرد و تله های "فرمونی" برای کنترل آفات استفاده می کنیم. نجفی نیا تاکید کرد: با اجرای گسترده چنین شیوه هایی ادعا داریم که مرکبات جیرفت سالم ترین مرکبات کشور هستند زیرا به هیچ وجه از سموم در تولید آنها استفاده نمی شود. وی تاکید کرد: دشمنان طبیعی آفات در منطقه فعال بوده و نیازی به سمپاشی برای از بین بردن آفات وجود ندارد.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی شهید مقبلی جیرفت و کهنوج از همکاری این مرکز با دانشگاهها و مراکز آموزش عالی خبر داد و اظهار داشت: با توجه به سیاست سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی همکاری با مراکز دانشگاهی و پژوهشی در دستور کار قرار دارد. از این رو همکاریهای پژوهشی و آموزشی با دانشگاههایی چون شهید باهنرکرمان، دانشکده کشاورزی جیرفت، دانشگاه آزاد جیرفت و پیام نور داریم. منبع: اداره کل روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی


 
ژله رویال چیست ؟
ساعت ٥:٠٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زنبورعسل

ژله رویال royal jellyژله رویال یا شاه انگبین ماده ای است خامه ای شکل، غلیظ، برنگ سفید شیری با مزه وبوی خاص که حاصل ترشحات غدد زیر حلقی در سر زنبوران  کارگر پرستار جوان درسن 3 تا 12 روزگی می باشد. این ماده بعنوان غذای ملکه در تمام طول عمر و همچنین نوزادان (نر وکارگر ) در سه روز اول زندگی مصرف می شود. از هر کندو در شرایط مطلوب وبطور تقریبی می توان 500 گرم ژله در سال برداشت کرد.

کاربرد و خواص
این ژله یک ماده ارزشمند دارویی است که در درمان بسیاری از ناتوانی ها وامراض موثر است از جمله کاهش چربی خون، تنظیم هورمونها، کمک به باروری وتسریع در بهبودی ناتوانی جنسی ،کمک به رشد استخوان ، اشتها آور ف بهبودی رماتیسم، در مان افسردگی، و همچنین در کرمهای آرایشی که ژله رویال باشد از پیری جلوگیری وبر طراوت و شادابی پوست می افزاید .

نحوه نگهداری
باید آن را دور از اکسیژن و نور ودر یک ظرف تیره ودر بسته و در یخچال نگهداری کرد.

* امروزه در جهان آن را به صورت پماد ،قرص ،کپسول ، یا مخلوط با عسل استفاده می کنند .
منبع


 
ساس حشره ای که شبها به سراغ ما می آید
ساعت ٤:٤٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: آفات بهداشتی

ساسهفتاد و چهار گونه ساس از خانواده سیمیسیده از انسان خونخواری می کنند. از این ۷۴ گونه، شایع ترین گونه Cimex  lectularious میباشد که به ساس تختخواب معروف است. گونه هایی از ساس وجود دارد که خفاش، پرستو و کبوتر میزبان آن گونه ها می باشند. اما این گونه ها نیز با دستیابی به فرصت مناسب می توانند بر روی بدن انسان خونخواری کنند.

 

بیولوژی ساس

 دو نوع ساس که از نظر بهداشتی برای انسان اهمیت دارد، Cimex  lectularious (ساس تختخواب) و   Hemipterus cimex (ساس گرمسیری) می باشد. این دو نوع ساس از روی پیش سینه یعنی اولین قسمت سینه از هم تشخیص داده می شوند.

قسمت پیش سینه ساس تختخواب معمولی پهن تر و حاشیه انتهایی آن صافتر از نوع گرمسیری است. ضمائم دهانی ساس شامل دو لوله توخالی می باشد که از طریق یک لوله، بزاق دهان خود را که حاوی مواد ضد انعقادی می باشد، وارد بدن انسان می کند و از طریق لوله دوم خون را می مکد. مراحل تکاملی ساس شامل مرحله تخم، ۵ مرحله نمفی و مرحله بالغ می باشد.

ساس بالغ، قهوه ای رنگ، دارای بدنی تخت و بیضی شکل است که طول بدنش قبل از خونخواری به ۴تا ۵ میلیمتر می رسد. بعد از خونخواری، بدن ساس به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز در می آید. ساس ها در طی هر ۵ مرحله نمفی و قبل از هر بار تخم ریزی نیاز به خونخواری پیدا می کنند. گرمای بدن انسان و دی اکسید کربن عمل بازدم انسان، ساس ها را به خود جلب می کند.

ساس تختخواب میربان های دیگر مانند خفاش، مرغ و حیوانات اهلی را نیز مورد تهاجم قرار می دهد. به طور معمول عمل خونخواری قبل از طلوع آفتاب انجام می پذیرد و بعد از خونخواری ساس ها به پناهگاههای خود باز می گردند.

ساساگر در خانه شما این حشره است ساس می باشد. ساس ها در مرحله نمفی پس از یک وعده خونخواری می توانند تا دو ماه و ساس های بالغ تا بیش از یک سال بدون خونخواری به حیات خود ادامه دهند. گزش ساس دردناک نمی باشد، اما رسوب بزاق ساس در لایه صدمه دیده اپیدرم باعث ایجاد حساسیت می شود. در مورد انسان معمولاً نقاطی مثل بازوها و شانه ها درگیر گزش ساس می شوند. ساس تختخواب در ملحفه ها و روبالشی ها، درزها و شکاف های موجود در ساختمان ها و در زیر کاغذ دیواری ها پنهان می شود.

به خاطر خصوصیات ویژه ساس، از جمله طبیعت مرموز این حشره، اندازه بخصوص آن و پوشش سخت بدنش باعث می شود وجود ساس در مکانهای آلوده تداوم یابد. ساس در طی روز در جاهای مختلف پنهان می شود و در ساعات آرام شب بر روی بدن انسان خونخواری می کند.

ساس ماده در طول زندگی خود تقریباً ۲۰۰ تخم بر جای می گذارد. (حدود ۱ تا ۱۲ تخم در روز). ساس ماده تخم ها را روی سطوح ناصاف قرار می دهد و آنها را با یک ماده سیمانی شفاف به سطح می چسباند. در عرض ۶ تا ۱۷ روز، نمف ساس که غالباً بی رنگ است، از تخم خارج می گردد. بعد از گذرانیدن ۵ مرحله نمفی که که حدود ۱۰ هفته به طول می انجامد، نمف ها به مرحله بلوغ  می رسند و ساس بالغ ۱۰ ماه زنده می ماند.

از آنجایی که ساس ها حشراتی محتاط هستند، اغلب تشخیص پناهگاههای آنان کار دشواری است. به هر حال وقتی تعداد ساس ها زیاد می شود بوی بدی از ترشحات روغنی بدن آنها متصاعد می شود. نشانه دیگر وجود ساس، تشخیص لکه های مواد دفعی ساس بر روی محل رفت و آمد آنها می باشد.

 

انتشار ساس

محل زندگی انسان، آشیانه پرندگان و لانه خفاش مناسبترین مکان برای زندگی ساس است، زیرا هم محل مناسبی برای پنهان شدن ساس است و هم موجوداتی در آن ساکن هستند که ساس می تواند بر روی بدن آنها به خونخواری بپردازد. چهارچوب پنجره ها، پشت قاب عکس، درز و شکاف داخل دیوار، اثاثیه منزل، پشت کاغذ دیواری ها و صفحات چوبی یا زیر فرش و موکت و حتی چینهای پرده بهترین پناهگاه برای ساس می باشد.

 

راههای مبارزه با ساس

از آنجایی که ساس از سطوح چوبی به راحتی بالا می رود، پس بایستی پایه های تخت را در داخل صفحات فلزی قرار داد و تخت ها را از دیوار فاصله داد. برای کاهش آلودگی به ساس دما را می توان به بالای ۳۷ - ۳۶ درجه رسانید. تماس طولانی با دمای (۹-۰) درجه نیز در عرض چند ساعت، ساس های بالغ را نابود می کند. ملحفه ها و روبالشی های آلوده را در یک کیسه نایلونی سیاه و در آفتاب قرار دهید. تمام درزها و شکاف های موجود در اتاق را مسدود کنید. پرده ها را با آب داغ مورد شستشو قرار دهید و اگر ملحفه ها و روبالشی ها آلوده به ساس است به روش های کنترل فیزیکی مانند جاروبرقی توجه خاصی داشته باشید.

کاغذ دیواری هایی را که شل شده اند، از دیوار جدا کنید. 

نویسنده دکتر مهرداد حلوائی دکترای فیزیولوژی جانوری و کنترل آفات شهری و صنعتی از دانشگاه تسینگ هوآی چین


 
بره موم چیست؟
ساعت ٤:۳٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زنبورعسل

ماده ای شبیه موم واز تولیدات زنبور عسل ، حالت آن خمیری شکل وچسبناک است بوی آن  مطبوع ورنگ رنگ آن از سبز تا قهوه ای تیره متغیر است .
روش تولید: زنبوران عسل مسن، ابتدا تکه ای رزین (یا صمغ تراوش شده از جوانه یا تنه بعضی از درختان) را بوسیله پاهای عقب وقطعات دهانی جدا کرده وسپس آنها را به کمک بزاق دهان نمناک وشکل حبه مانند یه آن می دهند ودر نهایت بوسیله آرواره ها وبه کمک پاها حبه ها را در داخل سبد گرده در پاهای عقبی قرار داده ویه کندو حمل می نمایند .
موارد مصرف در کندو:
از هر کندو حدود 100 کیلو بره موم در سال برداشت می کنند . ودر دماهای بالای 36 در جه که شرایط برای رشد عوامل بیماری زا مناسب است تنها بره موماست که به عنوان عامل ضد عفونی کننده از شیوع بیماری در کندو جلو گیری می کند و زنبوران را از مرگ دسته جمعی نجات می دهد .
خواص بره موم برای انسان :
این ماده خارق العاده خواصی شامل اثر ضد باکتری ، قارچ ،وانگل دارد .ایمنی بدن را افزایش می دهدواز پوسیدگی دندان جلوگیری میکند در درد های التهابی بهترین ضد التهاب است در بی حس کننده های موضعی استفاده میشود در کاهش فشار خون هم موثر است

روشهای استفاده :
به شکل قرص ،کپسول پماد آمپول ،اسپری ، خمیر دندان ،وصابون قابل استفاده است

 

تذکر :در برخی موارد بره موم حساسیت زا است منبع


 
ایجاد کلینیک های گیاه پزشکی ؛ اقدامی برای اجرایی کردن اصل 44
ساعت ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: خبر حشرات

سازمان حفظ نباتات کشور با برنامه‌ریزی برای اجرایی کردن اصل 44 و حرکت به سمت خصوصی‌سازی پیشقدم بوده است.رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرنگار ایانا گفت: به کارگماری فارغ‌التحصیلان گیاهپزشکی در کلینیکهای تخصصی و مراکز مشاوره‌ای در کشور از اقدامات مثبت این سازمان در راستای کوچک‌سازی بخش دولتی است.همایون دارابی با اشاره به طرح افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و دامپروری افزود: واسپاری بخشی از وظایف سازمان به بخش خصوصی یکی از مواد این طرح است.وی در ادامه گفت: حدود سه سال است که مجوزهای صدور کلینیکها به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی سپرده شده است.

دارابی خاطرنشان کرد: این مجوزها در سالهای قبل، در مدیریتهای سازمان جهاد کشاورزی استانها صادر می‌شد، اما در حال حاضر به سازمان نظام مهندسی واگذار شده است.وی در ادامه گفت: این سازمان آماده هرگونه واگذاری و کوچک‌سازی است.
منبع:
اداره کل روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی pr@agri-jahad.ir


 
15 گونه جدید کنه شناسایی شد
ساعت ٧:۳٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: کنه‌ها

miteگروهی از پژوهشگران ایرانی به تازگی موفق شدند 15 گونه جدید کنه را که تاکنون در جهان ناشناخته بود ، شناسایی کنند. کنه ها از دسته بندپایان و عنکبوتیان هستند که جنس و گونه های مختلف دارند و تفاوت جنس با گونه این است که در هر جنس چندین گونه که دارای صفات مشترک هستند، وجود دارد.

دکتر علیرضا صبوری رییس انجمن کنه شناسی ایران روز یکشنبه به ایرنا گفت: شناسایی این کنه های جدید در اجرای طرحی با عنوان «بررسی مقدماتی فون کنه های پارازیتنگونای خشکی زی» توسط 9 نفر از پژوهشگران پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج انجام شده است.

رییس انجمن کنه شناسی ایران که خود سرپرستی این طرح تحقیقاتی را برعهده داشته است ، افزود: با اجرای این طرح 113 گونه کنه در ایران شناسایی شده که 20 جنس و گونه آن برای دنیا و سه جنس و گونه آن برای ایران ناشناخته بود. وی خاطرنشان کرد: بسیاری از جنس ها و گونه های جمع آوری شده کنه در اجرای این طرح تحقیقاتی برای استانهای محل جمع آوری آنها نیز جدید و تازه بوده است.

صبوری گفت: اجرای این طرح از دو سال پیش با اعتبار 205 میلیون ریال از محل اعتبارهای صندوق حمایت از پژوهشگران کشور آغاز شد. وی افزود: نتایج این طرح تحقیقاتی در مجله های معتبر علمی جهان نیز منتشر شده است. صبوری افزود: کنه های «سیکادیاترومبیوم ونی» و «کارلتونیا اهوازنسیس» از جمله کنه هایی هستند که تاکنون در جهان ناشناخته بودند و توسط پژوهشگران پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران شناسایی شدند.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: شناسایی کنه ها می تواند در مدیریت کنترل آفتهای گیاهی سودمند باشد. منبع: جام جم آنلاین


 
ارزش اقتصادی حشرات گرده‏ افشان در جهان
ساعت ۳:۱٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: رفتار حشرات

bumble beeمحققان فرانسوی و آلمانی اعلام کردند در سال 2005، ارزش اقتصادی حشرات گرده‌افشان به وپژه زنبورها برای به بار نشستن محصولات مهمی که غدای مردم جهان را تامین می نمایند؛ بالغ بر 153 میلیارد یورو  یا 217 میلیارد دلار بوده اسث. این رقم معادل 5/9 درصد کل ارزش تولیدات بخش کشاورزی در جهان است. در بررسی این محققان مشخص شد که نابودی گرده‌افشان ها در صورتی که به از بین رفتن مازاد مصرف تبدیل شود، بالغ بر 19 ‏میلیارد تا 310 ‏میلیارد یورو خواهد گردید. طبق این تحقیق، کاهش گرده‌افشانان تاثیر بسیار زپادی بر سه گروه از محصولات زراعی یعنی میوهها و سبزی و دانه های روغنی می گذارد که زیان ناشی از عدم وجود آنها به ترتیب 50  ‏میلیارد یورو برای دو گروه اول و 39 میلیارد یورو برای گروه آخر برآورد می گردد. میان دغدغه های مربوط به تنوع زیستی، کاهش گرده‌افشانان به موضوعی بسیار عمده مبدل شده است که تاثیر آن موضوعی همچنان مورد پرستش است. دانشمندان دریافتند که متوسط قیمت آن دسته از محصولات زراعی که به گرده‌افشانی متکی هستند بالاتر ‏از محصولات بی نیاز به گرده‌افشانی (مثل شکر و غلات) است. از لحاظ عددی، قیمت محصولات گرده افشانی به طور متوسط 760 ‏یورو در هر تن و گروه دوم 150 ‏یورو در هر تن است. ‏نسبت آسیب پذیری را ارزش اقتصادی گرده‌افشانی حشرات تقسیم بر کل ارزش تولید محصولات کشاورزی تعریف میکنند. این نسبت به طور قابل ملاحظهای بین گروههای محصولات ذکر شده فرق میکند 39  ‏درصد برای محرکها (کاکائو و قهوه)،31 ‏درصد برای مغزها (آجیل) و 23 ‏درصد برای میوهها. همچنین همبستگی مثبتی بین ارزش یک گروه از این محصولات به ازای هر واحد از تولید آن و نسبت آسیب پذیری یا حساسیت آن وجود دارد. به عبارت سادهتر، هرچه وابستگی محصولی به گرده‌افشانی حشرات بیشتر باشد قیمت آن محصول بالاتر خواهد بود. ‌

از نظر ثبات تولید مواد غدایی در جهان نیز معلوم شد که وضعیت سه گروه میوهها، سبزیجات و محرک ها در صورت عدم وجود گرده‌افشانان بسیار فرق خواهدکرد. چون تولید در این شرابط هیچگاه به حد مطلوب نخواهد رسید. ‏تبعات کاهش گرده‌افشانان بر رفاه مصرف کنندگان از لحاظ اقتصادی ملموس خواهد بود. به ویژه این که در صورت فقدان زنبورهای عسل و وحشی که از جمله گرده‌افشانان مهم به شمار می آیند؛ تولید ‏محصولات کشاورزی در جهان دچار نابودی فاجعهآوری نمیشود. اما زیان اقتصادی چشمگیری حتی در صورت در نظر گرفتن فقط خسارت وارده به محصولات غدایی انسان به بار خواهدآمد. اگر چه راهبردهای سازگارانه مانند تخصیص مجدد زمین میان محصولات کشاورزی و استفاده از مواد جایگزین در صنایع غدایی تا حدی از تبعات این اتفاق خواهد کاست؛ لیکن محققان میگویند تاثیر کمبود گرده‌افشانها در زمینه بذور مورد استفاده برای کشت که در سبزیکاری بسیار مهم هستند؛ همچنین محصولات غدهای که در صنعت دامپروری به کار می روند؛ محصولات غدایی و از همه مهم تر گلهای وحشی و تمام خدمات اکو سیستم که گیاهان طبیعی برای کشاورزی و جامعه به طور کلی فراهم می کند؛ را در نظر نگرفته‌اند. ‏‌
ترجمه: سید محسن سنجری
منبع: اطلاعات علمی پی در پی 356 شماره 7 به نقل از   ScienceDaily March 2009

 

 


 
بحران پروانه در اروپا
ساعت ٢:٥۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: سیستماتیک حشرات

پروانهیکی از نشانه های هشداردهنده تغییر در محیط زیست، پروانه ها هستند که به کمک آنها می توان تأثیر کلی پدیده اقلیم را ارزیابی نمود و شاخص هایی در مورد انتخاب راه های رسیدن به هدف متوقف ساختن کاهش تنوع زیستی تا سال ٢٠١٠ (هدفی که سران اروپا در سال ٢٠٠١ تعیین کردند) فراهم ساخت. اطلس خطرات اقلیمی تهدیدگر پروانه های اروپا، حاصل تلاش جمعی از دانشمندان این قاره است. آنها مدل های تغییر اقلیم را در مورد داده هایی که هزاران داوطلب جمع آوری کرده بودند؛ به کار گرفتند. مولفان می گویند اکنون تغییر اقلیم پدیده ای گریزناپذیر است و دامنه کاهش تنوع زیستی به میزان این تغییر و نحوه عکس​العمل به این تهدید جدید بستگی دارد.

اکنون پروانه ها در سراسر اروپا در پی دهه های کاهش زیستگاه و تغییر عملیات کشاورزی و جنگل داری بسیار کاهش یافته اند. با افزایش دما، اکثریت گونه​های پروانه​ها به سمت شمال سوق می یابند که البته همواره مکانی دست یافتنی نیست. مقصود از تغییرات کشاورزی و جنگلداری این است که زیستگاه های مناسب در حال حاضر هم کاهش یافته​اند هم فواصل آنها برای آمد و رفت پروانه ها بسیار زیاد است.

دانشمندان اعلام کرده اند که دمای قاره اروپا تا سال ٢٠٨٠ در بدترین حالت به طور متوسط ١/ ۴ درجه سانتیگراد افزایش مییابد. در این صورت، ٩۵ درصد سکونتگاههای ٧٠ پروانه مختلف بیش از حد گرم و تداوم بقای آنها دشوار خواهد شد. البته آنها می گویند که دمای قاره اروپا در بهترین حالت ١/ ٢ درجه سانتیگراد افزایش می یابد که حتی در این شرایط، ۵٠ درصد سکونتگاه های ١۴٧ پروانه مختلف به این سرنوشت دچار خواهد شد. پروانه های زیادی از زیستگاه هایی که اکنون میبینیم؛ محو خواهند شد.

تغییر اقلیم تا همین زمان نیز تأثیر خود را بر پروانه ها گذاشته است. بیش از ۶٠ درصد گونه های متحرک در کنار گیاهان غذایی در ده ههای اخیر در شمال اروپا گسترش یافته اند. گونه های دیگری نیز به نقاط مرتفعتر کوهستانها روانه شده​اند. مدیر این گروه تحقیقاتی گفت: »این اطلس برای اولین بار نشان می دهد که پروانه های اروپایی چگونه به تغییر اقلیم عکس العمل نشان می دهند. اکثر گونه​ها به شدت از نظر توزیع و گستره پخش جابه جا می شوند. روش عکس​العمل پروانه​ها احتمالاً از نحوه واکنش بسیاری دیگر از حشرات دیگر که روی هم بیش از دوسوم کل گونه​ها را تشکیل میدهند؛ خبر خواهد داد. وی اضافه کرد: شواهد دال بر تسریع روند تغییر اقلیم پس از سال ٢٠۵٠ است؛ مگر این که کاهش چشمگیری در انتشار گازهای گلخانه​ای حاصل گردد. این تغییر شتابان، میخ آخر را بر تابوت بسیاری از گونه​های اروپایی خواهد کوبید. ما اکنون باید خود را آماده تحقق بدترین پیش​بینی​ها کنیم.

باید به برنامه​ریزان و کشاورزان، اهمیت تنوع زیستی، وجود جمعیت فراوان گونه​ها، حفظ زیستگاههای موجود و اجازه جابه​جایی به گونه​ها جهت عزیمت به این زیستگاهها را تفهیم نمود. مدیر بخش سامان دهی محیط زیست اروپا در بروکسل گفت: ما قویاً از این تحقیق با اهمیت استقبال می کنیم. شواهد، گویای یک تغییر بنیادین در توزیع گونه​ها است که ما باید در سیاستهای آتی خود مدنظر قرار دهیم. همچنین این تحقیق، اهمیت و ارزش علمی فراوان مستندات هزاران داوطلب فعال در سراسر اروپا در این زمینه را نشان داد. رهبران کشورهای اروپایی باید فوراً در این خصوص اقدام کنند؛ وگرنه به هدف تنوع زیستی در سال ٢٠١٠ نخواهیم رسید که هیچ؛ کاهش تنوع زیستی را با سرعتی بیشتر شاهد خواهیم بود.
منبع:
ScienceDaily ،March2009

ترجمه: افسانه کشاورز مشکین​فام


 
تمایلات طبیعی، نقش های اجتماعی زنبوران را معین می سازد
ساعت ٢:٥٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زنبورعسل

زنبورها گرایش فطری به شکل دادن روابط اجتماعی دارند. اما منشأ این رفتار چیست؟ محققان مرکز تحقیقات علوم جانورشناسی دانشگاه تولوز دریافته اند که توزیع زنبورهای کارگر که نمایی از سازمان اجتماعی کلنی های زنبور است؛ نتیجه وجود زنبورهای تخصص یافته در پاسخ به محرکهای گریزاننده یا شوق آور می باشد. آنها یادآور شدند که این تخصص های مشابه، تعیین کننده توانایی آموختن و به خاطرسپاری تک تک زنبوران است. برخی زنبورها در مسائل آموختنی در کنار جایزه های غذایی، سرآمد هستند و بقیه در موارد مرتبط با تنبیه. به این ترتیب، تقسیم نیروی کار درون کلنی تقویت می شود.

محققان دانشگاه تولوز، پاسخ های صدها زنبور به شکر و شوک الکتریکی با ولتاژ پایین را آزمودند. نتیجه این بود که بعضی زنبورها به طور اختصاصی و فطری به محرک های مثبت مثل غذا پاسخ دادند و برخی دیگر به محرک های گریزاننده مثل شوک الکتریکی. از طرفی، زنبورهایی که به شکر عکس العمل نشان دادند؛ ضرورتاً به شوک الکتریکی پاسخ ندادند و بالعکس. این قضیه نشان می دهد که درون کلنی های زنبورها، نقش ها به صورت تخصصی و برحسب ارزش مثبت یا منفی محرکهایی که آنها پاسخ می دهند؛ تعریف می شود. این به معنای تفاوت چشمگیر در شرایط آموختن و به خاطرسپاری است: حشراتی که به محرک های معین حساستر هستند؛ در آموختن و به خاطرسپاری سرآمدتر خواهند شد. بنابراین، آموختن، حافظه و گرایش های طبیعی به منظور ایجاد تخصص درون اجتماع زنبورها ضروری است. منبع: اطلاعات علمی


 
انواع عسل در بازار
ساعت ٦:٠٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زنبورعسل

عسل یا شهد غلیظ شده به وسیله زنبور ، غنی از ویتامینها و املاح است که خداوند جهت سلامتی انسان ها در اختیار آنان قرار داده است. این ماده حیاتی ویروس ها و باکتری ها را از بین می برد و موجب نیرو زایی و سلامت بدن می شود.عسل ها با هم متفاوت بوده و فاکتورهای موثر برعسل شامل : رنگ ، غلظت ، عطر و طعم بستگی به نوع گیاه و تنوع آن دارد.
عسل شامل: آب ، فروکتوز، دکستروز ، مالتوز ، ساکارز ، دیازتاز، کلسیم ، مس ، آهن ، منگنز ، سدیم ، منیزیم ، فسفر ، آمینو اسید ، پروتئین ، پتاسیم و ویتامینهایی چون : A,K,E,C و کلیه ویتامین های B می باشد.

عسلعسل‌های موجود در بازار غالبا چند گل هستند و به ندرت عسل تک‌گل که از یک نوع گل مشخصی است، می‌توان یافت.
در هر صورت عسل موجود در بازار یکی از حالات زیر است:

▪ عسل مایع صاف شده (شهد): این عسل به وسیله دستگاهی به نام اکستراکتور، از قاب (شان عسل) خارج شده، صاف و بسته‌بندی می‌شود و فاقد بلورهای قابل رویت است.

▪ عسل متبلور: این نوع عسل کاملا سفت یا کرم مانند است که در اصطلاح زنبورداری کشورمان «عسل رُس شده» نامیده می‌شود. وجود دانه گرده گل‌ها، وجود آنزیم دیاستاز، مقدار قند گلوکز، ذرات موم، سرما و رطوبت در سرعت شکرک زدن عسل موثرند. قابل ذکر است که این حالت دلیل بر ناخالصی عسل یا فاسد شدن آن نیست. همه عسل‌های خالص دیر یا زود بین دو ماه یا چهار سال (عسل اقاقیا) رُس می‌کنند. مشتریان عسل در بسیاری از کشورها فرم رُس کرده یا کریستالی را بیشتر می‌پسندند و زنبورداران این عسل را در بسته‌بندی‌های مختلفی به بازار عرضه می‌کنند.

▪ عسل شانه: عسلی است که به همراه شانه عسل و با موم به فروش می‌رسد. در استفاده از این عسل باید همواره آگاه باشیم زیرا ممکن است زنبور عسل با تغذیه شکر و شیره‌های مصنوعی به جای تغذیه با شیره گیاهان، این عسل را تولید و در شان پر کرده باشد. ضمنا لازم است نکته مهمی را در خصوص استفاده از موم عسل اشاره نماییم. زنبورداران کارگر باید هشت کیلوگرم عسل مصرف کنند تا بتوانند یک کیلوگرم موم تولید کنند. این موضوع نشان می‌دهد که چه قدر وقت و انرژی باید صرف تولید موم شود. به همین جهت امروزه موم را به صورت صنعتی آج می‌کنند و به عنوان برگه موم پایه در اختیار زنبورداران قرار می‌دهند.
موم چه به صورت طبیعی و چه به صورت مصنوعی در دستگاه گوارش انسان قابل هضم و جذب نبوده و بدون تغییر پس از مصرف از بدن دفع می‌شود. برخی اعتقاد دارند که جویدن موم موجب تقویت دستگاه گوارش می‌گردد البته در این مورد هیچ‌گونه اطلاعات علمی در دست نیست. باید بدانید، در کندوهای سم‌پاشی شده علیه انگل‌های جلدی زنبور، احتمال حضور سم در موم بسیار زیاد است و توصیه می‌شود از جویدن و خوردن موم خودداری کنید مگر آنکه از عدم سمپاشی کندو مطمئن باشید.
 منبع


 
این پروانه‌های زیبا
ساعت ۳:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زیبایی حشرات

پروانه


 
عسل در دین اسلام و پیامبران
ساعت ٢:٥٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زنبورعسل

و خداوند زنبور عسل را وحی کرد که در کوه ها و درختان و بلندیها منزل گیرد{68} سپس از میوه های شیرین و شهد گلهای خوشبو بخورید و راه پروردگارتان را به اطاعت بپویید. آنگاه از درون آنها شربتی شیرین به رنگهای گوناگون بیرون می آید که شفای مردمان در آن است. مسلما در این آیت و نشانه ای است برای گروهی که تفکر میکنند{69}

قرآن و احادیث به عسل به دیده درمان گر بیماریها نگاه می کنند. (به زنبور عسل بنگرید که چگونه روی درختان کندو می سازد و ... درمانی برای انسان هاست و در این، علائمی برای کسانی است که فکر میکنند)  (ترجمه قرآن ۶۹-۶۸ :۱۶)

 علاوه بر این پیامبر اسلام ( ص ) می فرماید: (عسل دارای اثر درمانی برای هر بیماری جسمی است و قرآن دارای اثر درمانی برای بیماریهای روحی است بنابراین هر ۲ را برای شما توصیه می کنم) (‌بخاری)

 در سالهای اخیر تحقیقات علمی بر اثرات مفید عسل در پزشکی و جراحی صحه گذاشته است . این موارد به شرح ذیل است

عسل و زنبور عسل در اسلام
حدیثی است در مورد قرآن و عسل که می فرماید: قرآن و عسل هر دو وسیله شفابخش هستند ، عسل فیه شفاءُ للناس(شفای مردمان در آن است)

 و قرآن شفاءُ لما فی الصدور (شفاست برای آنچه درون سینه هاست)می باشد.قرآن کریم در دو آیه کلمه عسل را ذکر نموده است:نخست در سوره محمد(ص)آیه 15 که خداوند در ستودن بهشت به نیکوکاران وعده داده است که در آنجا نهرهایی از عسل پاک و ناب روان است وسپس در سوره نحل که خواص  شفابخش آنرا یادآوری نموده و در آیه های 68 و69 این سوره در مورد عسل و زنبور عسل چنین می فرماید:

 و اوحی رٌبک الی انٌحل ان اتخذی من الجبال بیوتا و من الشٌجر ومما یعرشون ثم کلی من کل الثمرات فاسلکی سبل ربک ذللا یخرج من بطونها شرابُ مختلفُ الوانه فیه شفاءُ للناس انٌ فی ذالک لایة لقوم یتفکرون.

و خداوند به زنبور عسل وحی کرد که در کوهها  و درختان و بلندی ها منزل گیرید. سپس از میوه های  شیرین و شهد گلهای خوشبو بخورید و راۀ  پروردگار خودتان را بپوئید. آنگاه از درون آنها شربتی شیرین به رنگهای گوناگون بیرون می آید که شفای مردمان در آن است .مسلمأ در این آیت و نشانه ای است برای گروهی که تفکر می کنند.)

 در آیات فوق می بینیم همان طور که زنبور عسل شربت رنگارنگی می سازد که پس از هضم و جذب توسط بدن ، شفا بخش انسان از بیماریها می گردد، همین طور روان آدمی وقتی با نیروی فاکره (تفکر) از راه  چشم و گوش و چشایی به تفکر درباره زندگی شگفت انگیز این حشره کوچک می پردازد و می بینید که این حشره بی رنج شاگردی هیچ شکرریزی ، ماهرانه در قنادی استاد گشته است ، و بی آنکه مکتب و دانشکده ای دیده باشد در صنعت معماری و مهندسی سرآمد معماران و مهندسین گردیده است و بی آنکه علم الاجتماع خوانده باشد  با نظم و تمدنی عالی به زندگی اجتماعی پرداخته است ، مسئله وحی و نبوت پیامبران برایش کشف می شود که مدرس گشته و یا وحی و الهام پروردگار به رهبری و راهنمایی همنوعان پرداخته

 و برای بشر علم و تمدن ، سعادت و نیکبختی ، اخلاق و رستگاری به ارمغان آورده اند:(انٌ فی ذالک لایة لقوم یتفکرون)(سوره نحل ، آیه 69) مسلمأ در زندگی زنبور عسل آیت و رمزهایی است برای گروهی که تفکر می کنند.

 آری همان طور که عسل زنبور شفابخش جسم است، تفکر در زندگی زنبور عسل  شفاء لما فی الصدور است. و بیماری شک و شبه را نسبت به پیامبران زایل می گرداند. همچنان که نیروی تفکر انسان را شایسته تکلیف و اوامر و دستورات الهی و تحمل مسئولیت می سازد.

و او را به مقام خلافت و جانشینی خدا در روی زمین می رساند، و قلب های نا بینا را بصیر و بینا می گرداند.

 نمونه تفکر از نظر امام صادق(ع) درباره عسل و زنبور عسل: امام صادق(ع) شاگرد خود مفضل را درباره عسل و زنبور عسل چنین وادار به تفکر میکند:

به زنبور عسل و اجتماعش در صنعت عسل سازی و تهیه خانه های شش ضلعی بنگر و آنچه را در جمع زنبوران  از ظرائف و زیرکی ها می بینی ، مسلمأ چنانچه کار آنها  را در مورد تامل و دقت قرار دهی ؛ آن را شگفت و ظریف می بینی ، وقتی کارهایشان را بنگری آن را عظیم و شریف و در ردیف کارهای انسان می یابی . ولی چون به خود زنبوران بنگری آنها را حتی نسبت به خویشتن جاهل و نادان می یابی. و در این دلیل واضح و آشکاری است بر اینکه صواب و حکمت در این صنعت از آن  زنبورعسل  نیست ، بلکه از آن کسی است که آنرا با این طبیعت آفریده و این صنعت را در آن برای مصلحت انسان قرار داده است.

پرسش:
قرآن خوردن عسل را شفا می‌داند، لطفاً فواید علمی و پزشکی آن را بیان کنید؟
پاسخ:
عسل غذای لذیذی است که از زنبور عسل به دست می‌آید و قرآن نیز بدان پرداخته است:
«فِیهِ شِفَاءٌ لِلنَّاسِ»1 «خوردن عسل برای مردم شفاء است»
پیامبر اسلام(ص) فرمودند: «لم یستشف المریض بمثل شربة العسل»2 «هیچ مریضی، به مانند نوشیدن عسل شفاء پیدا نمی‌کند.»
واژه‌ی «شفاء» در قرآن، درباره‌ی خوردنی‌ها به کار نرفته است، مگر برای عسل. و نام یک سوره‌ای از قرآن، اختصاص به نحل (= زنبور عسل) داده شده است و قرآن درباره‌ی وحی به زنبور عسل می‌فرماید:
«پروردگار تو به زنبور عسل وحی (و الهام غریزی) نمود که از کوه‌ها و درختان و داربست‌هایی که (مردم) می‌سازند، خانه‌هایی برگزین و تمام ثمرات (و شیره‌ی گلها) بخور (خوردن در اینجا مجاز است منظور نوشیدن خاص است) و راه‌هایی را که پروردگارت برای تو تعیین کرده است براحتی بپیما.» و از شکم‌هایشان شرابی با رنگ‌های مختلف خارج می‌شود که در آن برای مردم شفا است بیقین در این امر نشانه‌ی روشنی است برای جمعیتی که می‌اندیشیدند.»


 
موریانه ها بلای جان ساختمانها
ساعت ٢:٤٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: آفات بهداشتی

موریانه Terniteموریانه ها از دیر باز یکی از دشمنان انسان در سیستمهای شهری بوده و خواهند بود این حشره با تنوع زیستی بالایی که دارد توانسته است خود را با آخرین دست آوردهای انسان در علوم ابنیه سازی سازگار سازد . حتی امروزه مستحکم ترین بتونها و استفاده از آخرین متدهای ساخت سازه های جدید نتوانسته است جلوی حرکت این حشره کوچک را بگیرد.

تغییر در مکانیسم کانال سازی و استفاده از کانالهای فرعی و کلنی های کاذب یکی از کارهایی بوده است که این حشره توانسته است خود را از مسیر دشمنان طبیعی خود رهایی بخشد. نکته ای که بایستی بدان توجه داشت این است که انسان امروزی توانسته است مسیرهای حرکتی و کلنی های این حشره را بوسیله دستگاههای پیشرفته و استفاده از فناوری ماهواره ای ردیابی و با کاربرد روشهای علمی و مدرن جلوی آنها را تا حدودی بگیرد. موریانه ها جزو حشرات مهاجر می باشند و در فصلهای پاییز و اوایل بهار حرکت خود را از محلهایی که از شهر ها دور می باشند انجام می دهند شاید در ماه فروردین در استان خوزستان شاهد حشرات زیبایی  باشید که در حال پرواز در اطراف شما باشند که دارای قدرت پرواز خوبی نبوده و به محض سقوط بر زمین بالهای خود را از دست می دهند . و به سرعت خود را وارد زمین می کنند .

خیلی از مردم به اشتباه آنها را مورچه های سیاه  می نامند ولی آنها موریانه هایی می باشند که عمل جفت گیری خود را که موسوم به رقص عروسی می باشد در هوا انجام داده اند و برای تولید کلنی و تخم گذاری فرود آمده و ملکه خود را برای یک زندگی 50 ساله در زیر زمین آماده می کند . زندگی که دیگر نور زیبای خورشید را نخواهد دید و از گرمای خوشید بی نصیب خواهد بود . ملکه خود را در یک قصر که سربازهایی از آن نگهداری می کنند سپری خواهد کرد و تولید تخم را مثل یک کارخانه بدون تعطیلی انجام خواهد داد. در هر ثانیه 2 تخم می گذارد که اگر شما خواننده گرامی بتوانید میزان تولید تخم در روز و هفته و ماه و سال آنرا محاسبه کنید خواهید دید که هیچ جانداری در روی کره خاکی نمی تواند به اندازه این حشره تولید مثل نماید. البته بعضی از آغازیان می توانند در هر ثانیه 5 شاخه تولید نموده که البته در بخش جانداران به آنها اشاراتی می شود.

موریانه ها قدرت سازگاری فوق العاده ای زیادی دارند و همین خصلت آنها را از دیگر حشرات متمایز می سازد . اگر بخواهیم در مورد این حشره و محل زیست و تنوع غذایی و... اشاره نماییم  بایستی کتابخانه ای داشته باشیم.

گروه محققین دفع آفات ایران بیش از 18 سال است که در ایران کار بر روی موریانه ها و خساراتی که ببار می آورند کار پژوهشی و تحقیقاتی خود را انجام داده و می دهد . روشهای مدرن ردیابی و استفاده از آخرین متد های مبارزه از جمله خدمات رایگان این گروه می باشد .

نویسنده: مهرداد حلوائی دکترای فیزیولوژی جانوری و کنترل آفات شهری و صنعتی از دانشگاه تسینگ هوآی چین


 
آفت، 42 درصد محصولات کشاورزی ایران را از بین می برد
ساعت ٢:۱٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: آفات نباتی

رئیس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور گفت: بر اساس آمار فائو به طور میانگین در ایران و جهان، سالانه 42/1 درصد از محصولات کشاورزی بر اثر آفات از بین می روند. 
    حسن عسکری در گفتگو با فارس با بیان این که موسسه تحقیقات گیاه پزشکی، از قدیمی ترین موسسات تحقیقات کشور از سال 1322 به صورت آزمایشگاه دفع آفات شروع به کار کرده، گفت: این موسسه از سال 1346 با عنوان انستیتو بررسی آفات و بیماری های گیاهی شروع به کار کرد و در طول 42 سال، فعالیت آن گسترش یافته است. 
    عسکری افزود: برای 8 محصول مهم مانند گندم، جو، ذرت، برنج و سایر محصولات، این خسارت رقم قابل توجهی است که فعالیت های تحقیقاتی در جهت کاهش خسارت و افزایش سلامت محصول به کار می رود. منبع به نقل از 
روزنامه جام جم > شماره 2537 30/1/88 > صفحه 4 (اقتصاد)


 
مگسها و انواع آنها و زندگی این حشره
ساعت ۱:٥۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

مگس flyمگسها جزء حشرات به شمار می‌آیند و به زیر رده بال‌داران یا حشرات تعلق دارند و حشرات بال‌دار دارای زایده‌هایی به نام دنباله‌های شکمی و زواید تناسلی هستند. مگسها به راسته دو بالان تعلق دارند. دو بالان جانورانی هستند که تعداد رگبالها کم است و بالهای پسین تبدیل به دو اندام کوتاه متورم شده است که هالتر نامیده می‌شود بخشهای مختلف بدن مشخص است و شکم دارای 4 تا 9 بند است و دگردیسی آنها کامل بوده و لاروهای آنها بدون پا هستند و ضمایم دهانی سوراخ کننده و مکنده دارند. این راسته شامل زیر راسته‌های متعدد است که انواع مگسها را شامل می‌شود.

زیر راسته راست درزان

کوتاه شاخان

شاخکها کوتاه و اغلب سه بندی است.

خرمگس: تند پروازند و چشمهای جانبی و برگ و نواری دارند. خرطومی برجسته دارند، مگسهای نر گیاهان را می‌مکند ولی ماده‌ها از خون جانوران تغذیه می‌کنند.

دزد مگسان: حشراتی قوی و بدنی خاردار دارند در اطراف دهان یک ریش مویی وجود دارد حشرات دیگر را در حال پرواز شکار می‌کنند.

زنبور مگسان: دارای موهای پرپشت و متراکم شبیه زنبورها هستند پاها و خرطوم بلندی دارند.

زیر راسته پیچیده درزان

بی‌شیار مگسان: حشرات فاقد شیار پیشانی در اطراف قاعده شاخکها هستند.

شهد مگسان: رنگ این حشرات روشن است و فاقد موهای زبرند. از زنبورها یا زنبوران عسل تقلید می‌کنند. لاروهای آنها از شته‌ها تغذیه می‌کنند.

شیار دار مگسان: این حشرات دارای حلقه‌ای در اطراف قاعده شاخکهای خود می‌باشند.

برمگسان: مگسهایی کوچکند و نوک شکم آنها باریک است. روی بالهای آنها لکه‌های تیره عرضی وجود دارند. لاروهای آنها گیاهخوارند و یا داخل میوه زندگی می‌کنند.

سرکه مگسان: چشمهای این جانوران معمولا قرمز است. از میوه‌های گندیده تغذیه می‌کنند.

ریشه مگسان: لاروهای آنها روی ریشه یا مواد فاسد شده زندگی می‌کنند بعضی گوشتخوارند.

سرامگسان: مگسهایی با اندازه‌های کوچکند لاروها روی مواد آلی در حال تجزیه رشد می‌کنند. بالغها روی پستانداران اهلی و وحشی و حتی انسان و حشرات کامل که در بعضی انواع دارای قطعات دهان نیش زننده هستند. از خون انسان و سایر موجودات خونگرم تغذیه می‌کنند. مگس خانگی دارای ضمایم دهانی اسفنجی است و می‌تواند غذاهای انسانی را آلوده کند.

گوشت مگسان: لاروها از حیوانات مرده ، مدفوع ، فضولات و غیره تغذیه می‌کنند یا روی بدن حشرات دیگرند.

تیز مگسان: این حشرات تخمها یا لاروهای خود را روی حشرات دیگر می‌گذارند.

اسب مگسان: بالغها بزرگ و به شکل زنبورند و در روی بدن آنها کرک وجود دارد چشمهای مرکب در حیوان نر و ماده از هم مجزا است پرواز سریع دارند و طول عمر در حیوان بالغ کوتاه است.

شفیره زایان: قطعات شکم نامشخص است پاهای آنها پنجه‌دار است تخمگذار هستند و در هر مرتبه یک لارو تولید می‌کنند.

سگ مگسان: بدنی مسطح و پهن شبیه شپش دارند بالدار یا بدون بالند شکم آنها حجیم است این مگسها روی پستانداران مخصوصا روی بدن خفاشها زندگی می‌کنند. انگلهای خارجی می‌باشند و از خون میزبان تغذیه می‌کنند.

نحل مگسان: حشراتی ریزند یا فاقد بالند و یا بالهای کوتاهی دارند عموما انگلند و روی زنبورها مخصوصا زنبوران عسل انگل می‌شوند. برولاسکا فاقد بالند و روی ملکه و حیوان نر زنبوران عسل زندگی می‌کنند.

نویسنده: دکتر مهرداد حلوائی 


 
شماره جدید مجله زیتون
ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: نشریه

مجله زیتونماهنامه زیتون       

 

ماهنامه علمی، تخصصی، کشاورزی

 

شماره 194، بهمن و اسفند 1387

64 صفحه

 

- نقش مدیریت قطرات در تکنیک های سمپاشی

 محمدحسین ابریشمی مقدم    ص 52

 

ارتباطات شیمیایی بین حشرات و کاربرد آن ها در کنترل آفات
- حسن پاشازاده ، فرشته صادقی نسب    ص 56

با تشکر از دکتر شهرام حسامی


 
پاسخ به یک سوال خوب
ساعت ۱:۱۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: سوال و جواب
سوال: با عرض سلام و خسته نباشید .
بنده در وبلاگ حشره شناسی پست مبارزه با کرم سفید ریشه را خواندم . http://aent.persianblog.ir/post/636 
سوال بنده این است که با توجه به اینکه برای بنده مقدور نیست بعد از ریختن سم پای درخت ها، روز بعد یک آبیاری سبک انجام دهم آیا می توانم سم را به نسبت یاد شده در وبلاگ، پای درخت ریخته و در همان روز آبیاری اصلی را انجام دهم ؟
اساسا بفرمائید دلیل آنکه باید اول آبیاری اشباع انجام شود و سپس ریختن سم و بعد از آن آبیاری سبک انجام شود چیست ؟
اگر از نسبت 4 در هزار برای ریختن سم پای درختان استفاده کنم مشکلی رخ خواهد داد ؟
با تشکر.
امیر س. م.
پاسخ:
سلام،
آبیاری سنگین برای جلب کرمها از عمق خاک به سطح بوده و آبیاری سبک پس از ریختن سم به دلیل رساندن سم به کرمهای به سطح آمده است تا آنها را از بین ببرد.
چون آمدن لاروها به سطح زمان بر هست و اگر شما بدون آمدن لاروها به سطح آبیاری سبک کنید در واقع تاثیری کمتری خواهد داشت.
مصرف نسبت بالای سم علاوه بر گیاهسوزی موجب آلودگی محل زندگی و باغ و محل مورد مصرف و محیط زیست میشود که خطراتی برای انسان و سایر موجودات از جمله احتمال بروز انواع سرطان دارد.
 
موفق باشید

 
تشخیص سریع مالاریا با استفاده از تراشه الکتریکی
ساعت ۱٠:٠٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: تکنولوژی ، بیوتکنولوژی

دانشمندان دانشگاه گلاسکو به منظور تشخیص سریع بیماری مالاریا تراشه‌ای ارائه کرده اند که می تواند در کمتر از 30 دقیقه این بیماری را ردیابی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این تراشه که توانایی تشخیص چندین بیماری مختلف را دارد با استفاده از نمونه خون افراد می تواند امکان ابتلا به بیماری افراد را در عرض کمتر از 30 دقیقه تعیین کند.

 

شیوه کنونی تشخیص مالاریا شیوه سنتی آزمایش نمونه خون بر روی لام و بررسی آن در آزمایشگاه است که نیازمند تجهیزات دقیق و زمان نسبتا زیادی است. با این حال تراشه جدید در مقایسه با شیوه های رایج از سرعتی بالا برخوردار بوده و میزان دقت تشخیص آن نسبت به شیوه های آزمایشگاهی بسیار بیشتر تخمین زده شده است. بیماری مالاریا بیماری انگلی است که شیوع آن در میان کشورهای مختلف نگرانی بسیاری از سازمانهای بهداشتی را برانگیخته است.

 

بیشترین میزان مرگ و میر این بیماری در کشورهای آفریقایی تخمین زده شده است و به دلیل اینکه مالاریا از طریق پشه ای به نام آنوفل قدرت انتقال دارد اکنون گستره مبتلایان خود را در سطح جهانی افزایش داده است.

 

بر اساس گزارش زی نیوز، در سال 2008 تنها در کشور سومالی بالغ بر 608 هزار و 831 نفر به این بیماری مبتلا بوده و سه هزار و 491 نفر در اثر ابتلا به مالاریا جان خود را از دست دادند.


 
برخی آثار درمانی ژل رویال
ساعت ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زنبورعسل
عسل مهمترین محصول زنبور عسل است که توسط زنبورهای کارگر تولید می شود.اما فعالیت زنبورهای کارگر منحصر به تولید عسل نبوده و محصولاتی همچون ژل رویال،موم،بره موم،گرده گل را نیز تولید می کنند.
همانطور که بیان شد ژل رویال نیز یکی از فرآورده های زنبور است که به آن شاه انگبین ،شیر زنبور عسل،شهد شاهانه و (royal jelly)غذای ملکه هم می گویند.این ماده بسیار مغذی و نیرو بخش است در واقع به عنوان غنی ترین ماده مغذی بیولوژیک شناخته شده و از گذشته ای دوربه عنوان اکسیر جوانی و مایه حیات در طب باستان استفاده می شده و اکنون نیز در کشورهای پیشرفته جهان استفاده طبی از آن بر پایه تحقیقات دانشمندان در دانشگاه ها و موسسه های تحقیقاتی معتبر رایج است.

تولید ژل رویال
این ماده از دو جفت غده هیپوفارین موجود در طرف سر زنبوران کارگر جوان(6-12 روزه) ترشح می شود و با بزاق دهان آنها مخلو ط می گردد.این ژل ،خمیری شکل با رنگ تقریبا سفید تا زرد کمرنگ و طعمی تند و زننده است.این ماده مغذی تا سه روز مورد استفاده همه لاروها قرار میگیرد ولی زنبور ملکه به طور دائم از این ماده تغذیه می شود.بدون ژله رویال هیچ لاروی قادر به رشد نیست و این ماده ، ملکه را قادر می سازد که در روزهای تخم ریزی در شبانه روز بیش از 2500 تخم بگذارد که وزن این مقدار بیش از وزن خود ملکه است.همچنین ملکه زنبور عسل به واسطه استفاده از این ماده مغذی حدود 5 تا 6 سال عمر می کند در حالی که زنبور های کارگر در فصول فعالیت خود(بهار و تابستان) حدودا کمتر از 14 تا 24 روز از فعالیت خود میمیرند.
خواص فیزیکی ژل رویال
ژل رویال ماده ایست ژلاتینی سفید مایل به زرد روشن ،کلوئیدی و چسبناک با بوی خاص که هنگام حل شدن کمی کف تولید می کند.PH آن اسیدی بوده و وزن مخصوص آن 1/1 است.
ترکیبات موجو در ژل رویال
تجزیه شیمیایی ژل رویال حضور مواد زیر را درآن اثبات کرده است:
• آب (بشترین مقدار)
• کلاژن
• کربوهیدرات
• پروتئین(قسمت عمده آن آلبومین و گلبولین است)
• اسید های آمینه ضروری که 8 نوع آن در این ژل موجود است.
• از جمله اسید های چرب غیر اشباع موجود در آن می توان به 10 هیدروکسی 2 دکونئیک اسید(HAP10) اشاره نمود که تنها درطبیعت ژله رویال دیده شده و خواص اعجاب انگیزی را در بر دارد.
• استیل کولین
• مواد معدنی همچون کلسیم،آهن،سلسیوم،فسفر
• ویتامین های گروه B9,B12,B1B,B2,B3,B5,B6,B7,B8,(H),A,C,E.

خواص درمانی ژل رویال
مطالعات وسیعی از سال 1835 میلادی بر روی این ماده اعجاب انگیز صورت گرفته و خواص درمانی متعدد آن را به اثبات رسانیده است که به برخی از آنها اشاره میشود.
• خاصیت میکروب کشی:ژل رویال به دلیل د اشتن اسید چرب غیر اشباع(HAD10)ضد باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس،اشرشیاکلی،سالمونلا،تیفی(عامل حصبه)عمل میکند.همانطور در درمان عفونت های ویروسی که مجاری تنفسی را درگیر می کند اثر می گذارد.تحقیقات نشان داده است خاصیت آنتی بیوتیکی یک چهارم ژل رویال برابر است با پنی سیلین البته بدون هیچ عوارض جانبی.در ژل رویال پروتئین قوی میکروب کشی بنام (Riyalisin) وجود دارد که اثر قوی بر ضد باکتری های گرم مثبت دارد.
• در هر گرم ژله رویال یک میلیگرم استیل کولین وجود دارد.استیل کولین ماده مورد نیاز در انتقال پیام های عصبی در انسان است.این ماده در درمان و جلوگیری از آلزایمر،رعشه،فراموشی بسیار موثر است و با آن میتوان فعالیت های فکری را افزایش داد.
همینطور استیل کولین موجب گشاد شدن رگ های خونی شده و باعث کاهش فشار خون در افرادی که از فشار خون بالا رنج میبرند می گردد.
• تصلب شرائین:(سخت شدن سرخرگهای قلب) که با افزایش سن و افزایش کلسترول بالای خون در بدن انسان ایجاد می شود و (HAD10) موجود در ژل رویال با کاهش ذخیره کلسترول در دیواره سرخرگ باعث کاهش فشار خون میگردد بنابراین از بیماری تصلب شرائین پیشگیری میکند.
• جوانی و شادابی پوست و ضد پیری:کلاژن ،لسیتین،تیامین و ویتامین های A,C,D,E موجود در ژل رویال برای پوست بسایر مفید است.
پروتئین رشته های کلاژن،موجب اتصال بافت به یکدیگر شده و از چروک خوردن پوست جلوگیری می کند همچنین طول عمر سلولها را نیز افزایش میدهد.و اثر ضد التهابی ژل رویال در روند بهبود زخمهای پوستی موثر است.
• خاصیت ضد سرطانی:ماده (HAD10) به ژل رویال خاصیت ضد سرطانی بخشیده است.همچنین از طریق خاصیت ضد فعالیت استروژن این ژل مانع رشد سلولهای سرطانی در سرطان پستان میشود.همینطور این ماده میتواند سلول های ایمنی را وادار به تولید مواد و عوامل ضد تومور در بدن کند.از جمله این مواد می توان به عامل نکروز دهنده تومور و اینترفرون گاما اشاره کرد. در مشاهدات آزمایشگاهی افزایش مواد فوق در کشت سلول همراه با ژل رویال تایید شده است.
این ماده بسیار مغذی تاثیر خوبی بر بهبود بیماران سرطانی بعد از پرتو درمانی و شیمی درمانی دارد و باعث سرعت افزایش گلبولهای سفید (WBC) در خون میشود.
بر اساس مشاهدات و تحقیقاتی که تاکنون به دست آمده و همچنین با عنایت به نظر گذشتگان ما در طب سنتی(Traditional Medicine) ژل رویال می تواند در تمامی سنین مصرف شود و به عنوان مکمل غذایی مناسب در رژیم غذایی قرار گیرد.البته این ماده اعجاب انگیز به دلیل خواص فوق العاده اش برای افراد بالای 50 سالگی به طور خاص توصیه میشود.

منبع:نشریه تخصصی طب سنتی و مکمل سال پنجم شماره18 و 17 سال 1387 صفحه 42
منبع

 
هزار راز در هزار پا
ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: بندپایان

هزارپا Diplopodaهزارپایان تقریباً در اکثر نواحی اعم از خانه‌ها، باغ‌ها، پارک‌ها حتی در برج‌های مسکونی یافت می‌شوند. این بندپایان به واسطه وجود پاهای متعدد و بدنی کشیده مورد توجه اغلب افراد قرار می‌گیرد و بسیاری نیز از این بندپا تنفر و یا وحشت دارند چرا که برخی از گونه‌ها طویل و درشت‌جثه هستند و ظاهری ترسناک دارند. حتی انواع کوچک آنها نیز همین ویژگی را در نظر انسان دارند. اکثر افراد در هنگام شب و یا پس از بارش باران متوجه حضور هزارپا در محل زندگی خود می‌شوند که حالت ترس و نگرانی در آنها به دلیل وجود هزارپا پدید می‌آید. حال چگونه و از کجا این هزارپا وارد خانه شده و یا در طبقه دهم یک آپارتمان آمده است، سؤالی است که ذهن انسان را مشغول می‌کند. با وجود تنوع گونه‌های رده هزارپایان در ایران، کمترین منبع فارسی را می‌توان یافت که درباره این جانور سخن به میان آورده باشد و اگر هم باشد جز چند سطر و یا چند پاراگراف بیشتر نیست. بسیاری از افراد تمایل دارند که درباره زندگی و خصوصیات هزارپا شناختی پیدا کنند ولی منبعی که بتوانند بوسیله آن پاسخ پرسش‌های خود را بدست آورند به طور کامل پیدا نمی‌کنند و ا گر پیدا شود بسیار تخصصی است. هزارپا جانورانی شب فعال هستند و بطور مخفیانه زندگی می‌کنند و به همین جهت اسرار زندگی آنها هنوز بطور کامل ناشناخته است و بسیاری از گونه‌ها نیز هنوز کشف نشده‌اند و از همه مهمتر نگهداری و تکثیر آنها در شرایط آزمایشگاهی غیرممکن است تا بتوان بررسی و مطالعه شوند.

هزارپایان در طبقه‌بندی جانوران متعلق به شاخه‌ بندپایان و در ردة هزارپایان (‌Myriapoda) هستند. تاکنون حدود ۱۵ هزارگونه از این بندپایان شناسایی شده که این رقم شاید کمتر از نیمی از کل گونه‌هایی باشد که هنوز کشف نشده‌اند.

به این دلیل که هرگروه از هزارپایان در طبقه‌بندی آنها دارای ویژگی‌ها و زندگی متفاوت هستند، به تفکیک شرح داده می‌شوند.

● رده هزارپایان، بندپایانی شگفت‌انگیز و متفاوت

نام علمی این رده از بندپایان Myriapoda است (به یونانی Myriad به معنی ده هزار و podo به معنی پا) که بدن آنها به طور مشخص از ۲ ناحیه جداگانه سر و تنه تشکیل می‌شود. تنه کم یا بیش کشیده و شامل چندین بند که هر بند مجهز به یک یا دو جفت پا است. وجود این بدن کشیده و پاهای متعدد از ویژگی‌های مشخص است که از دیگر بندپایان متمایز می‌شوند. برخلاف نام آنها که به هزارپا یا ده‌هزار پا مشهورند، تعداد پاهای آنها از ۱۰ تا ۷۵۰ عدد است. این بندپایان یک جفت شاخک یا آنتن و چشمانی ساده۱ دارند، تمام آنها بر روی زمین و خشکی زیست می‌کنند. مشخصه عمده هزارپایان در این است که دارای زندگی پنهان هستند که روزها درون خاک، زیر برگ‌های افتاده، لابلای درز و شکاف دیوارها، زیر سنگ‌ها و غیره مخفی می‌شوند و تنها هنگام شب یا پس از باران‌های شدید به مدت کوتاهی به صورت مخفیانه ظاهر می‌گردند. این‌ها از مکان‌های خشک و در معرض تابش مستقیم نور خورشید یا روشنایی اجتناب می‌کنند. هزارپایان در جنگل‌های مرطوب بسیار فراوان و متنوع هستند. گونه‌هایی نیز در علفزارها، نواحی مسکونی، باغ‌ها، خانه‌های متروکه و نواحی بیابانی خشک زندگی می‌کنند.

اکثریت آنها گیاهخوارند ولی بعضی از آنها همچون گونه‌های صدپایان شکارچی هستند و از دیگر جانوران تغذیه می‌کنند. طول بدن هزارپایان از ۵/۰ میلیمتر تا ۵۰ سانتیمتر است. گروه‌های مختلف هزارپایان از نظر ساختار اجزاء داخلی (فیزیولوژی) باهم بسیار تفاوت دارند. از نظر طبقه‌بندی رده هزارپایان به ۴زیررده تقسیم می‌گردندکه هر کدام از آنها به راسته‌های مختلف دیگر مجزا می‌شوند که در ادامه به منظور درک بهتر و شناخت بیشتر انواع گوناگون هزارپا به شرح دو زیرده مهم از آنها می‌پردازیم:

● صدپایان، هزارپایانی بدبو

... بقیه در ادامه مطلب


 
پشه الکتریکی از خون دیابتی ها نمونه برداری می کند
ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: تکنولوژی

محققان دانشگاه کالگاری موفق به ابداع پشه ای الکتریکی شده اند که می توان با استفاده از آن و بدون ایجاد درد از خون بیماران دیابتی نمونه برداری کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان معتقدند پشه های الکترونیکی می توانند جایگزینی مناسب برای شیوه های رایج نمونه برداری از خون بیماران دیابتی به منظور تعیین سطح گلوکز خون به شمار رود. شیوه های رایج نمونه برداری از خون بیماران دیابتی که در حال حاضر 246 میلیون نفر از جمعیت جهان را تشکیل می دهند، معمولا دردناک و آزار دهنده بوده و به زمان زیادی برای تعیین نتیجه نیاز دارد.

 

مهندسان الکتریکی دانشگاه کالگاری به منظور رفع این مشکل پشه ای الکترونیکی به نام e-Mosquito ابداع کرده اند که از ابعادی بسیار کوچک برخوردار بوده و با داشتن 4 میکرو سوزن به صورت مداوم و طی فواصل برنامه ریزی شده از خون بیمار نمونه برداری می کند. سوزنها با استفاده از کنترل الکتریکی بدون برخورد با هیچ عصبی به عمقی از پوست که مویرگها در آن قرار گرفته اند نفوذ می کنند. این به آن معنی است که در صورت استفاده از این شیوه بیمار درد بسیار کمی را احساس کرده و یا هیچ دردی نخواهد داشت.

 

افراد می توانند از این ابزار برای نمونه برداری خون از هر نقطه ای از بدن استفاده کنند. در هر یک از سلولهای پشه الکتریکی حسگرهایی برای اندازه گیری سطح قند خون وجود دارد که اطلاعات آن را می توان به صورت بی سیم به یک رایانه و یا سیستم کنترل مچی انتقال داد. در عین حال امکان ارسال این اطلاعات به سیستمی هشدار دهنده وجود دارد تا در صورت بالارفتن سطح قند خون تا سطوح خطرناک، پیام هشداری به نزدیکان بیمار و یا پزشک ارسال شود. به گفته دانشمندان استفاده از این ابداع به خصوص برای کودکان و افراد مسن که نسبت به درد واکنش بیشتری دارند، بسیار مناسب خواهد بود.

 

طراحی این پشه الکتریکی 3 سال به طول انجامیده است و هدف بعدی دانشمندان کوچک تر کردن ابعاد این ابزار به منظور گنجاندن تعداد بیشتری سوزن بر روی آن خواهد بود. زیرا در حال حاضر تنها 4 سوزن بر روی آن قرار دارد و به همین دلیل سوزنها روزانه یک بار به تعویض نیاز خواهند داشت. بر اساس گزارش زی نیوز، افزودن تعداد بیشتری سوزن می تواند مدت مصرف، تاثیر و دقت این ابزار را افزایش داده و بیمار میتواند حتی در زمان خواب نیز آن را مورد استفاده قرار دهد.


 
زمستان گذرانی زنبوران عسل
ساعت ٩:٢۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زنبورعسل

شهد وگرده تنها جیره غذایی زنبور عسل را تشکیل می دهند. گرده به عنوان منبع پروتئین در زاد و ولد، تولید ژله رویال، زهر، موم، بره موم، آنزیم ها و انجام فعالیت های فیزیولوژی بدن زنبوران عسل کاربرد دارد .

شهد و مخصوصاً عسل ترکیبی اشباع از انواع هیدرو کربن ها دارند و تنها منبع انرژی برای زنبوران عسل می باشند. تنظیم دمای کلنی زنبوران عسل یکی از موارد استفاده انرژی تولیدی در کندو می باشد . یعنی در تابستان با گرم شدن کندو ، یک عده از زنبوران آب به کندو حمل می نمایند و آب جمع آوری شده را به صورت قطرات بسیار ریز در فضای کندو پخش می کنند و عده ای دیگر در اطراف درب ورودی کندو به سرعت بال می زنند و هوای داخل کندو را تهویه می سازند (این عمل انرژی نسبتاً زیادی را خرج می کند). اما در فصول سرد با مصرف عسل انرژی مصرفی به صورت گرما در فضای اطراف بدن ساتع می گردد. پس در زنده مانی زمستانه زنبوران عسل نقش مهمی را ایفا می نماید.

آماده سازی کلنی ها برای زمستان گذرانی

قدرت زمستان گذرانی خوب جز صفاتی می باشند که به طور مستقیم با عملکرد کلنی در ارتباط است. زمستان گذرانی خوب با صفات دیگری مانند زنده مانی کلنی برای مدت طولانی با ذخایر کم ، مصرف کم ذخایر ، عدم انجام پرواز پاکسازی (دفع مواد زاید) ، عدم واکنش به تغییرات ناگهانی درجه حرارت ، عدم تحرک زیاد و ... پیوستگی دارد . در نژاد زنبور عسل ایرانی با توجه به اینکه عملکرد این نژاد نسبتاً پایین می باشد ، در مقابل بسیار صرفه جو و زمستان گذرانی خوب این نژاد باعث شده تا عملکرد اقتصادی مناسبی داشته باشد.

طی زمستان گذرانی هر قدر که دمای خارج از کندو سرد باشد اما با اعمال مدیریت صحیح می توان بر سرمای سخت به کمک زنبوران چیره شد.

1- اولاً سعی شود برای زمستان گذرانی زنبوران عسل منطقه ای معتدل و نه چندان سرد انتخاب گردد .

2- نه تنها برای زمستان گذرانی در مناطق سرد  ، حتی در فصول کاری در مناطق گرم سالم بودن کندو و رعایت اصول فنی و استاندارد در ساخت کندو در کاهش مصرف انرژی (عسل) بسیار موثر خواهد بود .پس سعی کنید از کندو های سالم استفاده نمائید .( کندوی سالم کندویی است که در آن هیچ گونه سوراخ یا درزی وجود نداشته باشد ، تخته کف و درب اصلی کندو یک تکه باشد ، زیر ورق فلزی لایه ای پلی اتیلنی به عنوان عایق کار گذاشته شود ، ضخامت چوب به کار برده شده در ساختمان اصلی کندو کمتر از 2 سانتی متر نباشد ، کندو رنگ شود، کندو کهنه نباشد و ...)

3- سعی شود کندوها در مناطق سرد در مکانی مستقر گردد که سرپناه داشته باشد (مثل انبار) ، سایه نباشد و در مسیر وزش باد قرار نگیرند .

4- چنانچه کندوی شما فاقد درب فرعی (تخته ای نازک زیر درب اصلی روی قابها قرار می گیرد ) باشد حتماً از پارچه ای ضخیم یا برزنت استفاده نمایند . سعی کنید از گونی های پلاستیکی و پلاستیک برای پوشش استفاده نکنند چون آنها می توانند به عنوان مانعی برای خارج شدن بخار آب از داخل کندو و در نتیجه  ایجاد کپک روی قابها و شانها و شیوع بیماری در کندو باشند .

5- پوشش درب ورودی زنبوران به کندو را تا حدی که یک زنبور بتواند از آن عبور نماید بسته و سایر درزهای کندو را با بتونه یا گل بپوشانند.

6- کندو را در محلی که احتمال دارد محل عبور سیلاب باشد قرار ندهید . همچنین کندوها را در محل های پست یا جایی که آب جمع می شود و احتمال یخ زدن وجود دارد قرار ندهید .

7- کندو را در محل های پر رفت و آمد و پر سر و صدا اسکان ندهید .

8- ورود رطوبت بیش از اندازه به کلنی چه در تابستان و مخصوصاً در زمستان موجب شیوع انواع بیماری ها می گردد . قیر اندود کردن کف کندو از ورود رطوبت بیش از حد به فضای کندو جلوگیری و به مقدار چشمگیری میکاهد .

9- در مناطقی که سرمای آزار دهنده ای دارند پوشانیدن کل کندو به غیر از درب ورودی و دریچه های تهویه می تواند راه حلی موثر در کنترل سرما باشد.

برای آماده سازی کلنی برای زمستان گذرانی زنبور دار باید بدینگونه عمل نماید .

1- تمیز کردن کندو : کندوی مورد نظر باید عاری از هر گونه موم ، بره موم مانده از سال گذشته ، لاشه زنبوران مرده و هر گونه ماده دیگر شود .

2- کاهش تعداد قاب های اضافی و به عبارتی دیگر کاهش حجم فضای کندو : تمامی قاب هایی که فاقد جمعیت و نوزاد می باشند باید از داخل کندو برداشته شود . قابهایی که مقدار کمی عسل دارند نیز برداشته شود .

3- فشرده سازی: تمام قابها را به یک سمت کندو فشرده سازید و کنار قاب آخری تخته ای سه لایه به صورت عمودی قرار دهید و پارچه ای ضخیم مثل پارچه برزنت روی قاب ها و تخته سه لایه کشیده شود . در فضای باقی مانده کاغذ مچاله شده ، روزنامه یا گونی و یا به نحوی دیگر پر شود .

تامین غذا

زنبوران برای گذراندن و تحمل سرمای زمستان نیاز به انرژی و گرمایی دارند که توسط عسل تامین می گردد . معمولاً عسلی را که زنبور از طبیعت جمع آوری می نماید (کیفیت بسیار مطلوبی دارد ) در فصل برداشت عسل ، برداشت می شود و آنرا با تغذیه زمستانه (محلول شکر و آب ) جایگزین می نمایند . نسبت آب و شکر تغذیه زمستانه با تغذیه بهاره متفاوت می باشد . تغذیه بهاره به نسبت 1 به 1 و تغذیه زمستانه به نسبت 5 به 3 است ( 5 قسمت شکر و 3 قسمت آب) . ثابت شده که زنبوران این نسبت شیره را در مقابل سایر غلظت ها با سرعت عمل بیشتر و صرف کمترین انرژی به غذای زمستانی تبدیل می نمایند . اصولاً مقدار غذای  زمستانی مورد نیاز یک کندو را بر مبنای تعداد شان هاییکه روی آنها را زنبور پوشانده است بر آورد می کنند .نحوه محاسبه مقدار شکر مورد نیاز برای زمستان گذرانی از نظر زنبورداران آمریکایی از این فرمول بدست می آید .

Pkg = 1.3 n + .7 n*

در این فرمول P مقدار عسل، n تعداد قاب دارای جمعیت و n* تعداد قاب های حاوی نوزاد می باشد .در روشی دیگر برای هر قاب جمعیت 2 کیلو گرم شکر در نظر گرفته می شود . بهتر است 1 کیلو گرم شکر نیز به خاطر صرف انرزی در موقع تبدیل شربت به عسل مصنوعی و انتقال آن به حجرات شان ها در نظر گرفته شود . برای بدست آوردن مقدار آب در نسبت 5 به 3 مقدار شکر را در 6/ 0 لیتر ضرب می کنیم عدد بدست آمده مقدار آب مورد مصرف را نشان می دهد .

چند نکته

- دمای کندوبین 33 تا 35 درجه می باشد . این دما ، دمایی مطلوب برای پرورش نوزاد می باشد . سنسور های تشخیص دما در شاخک کارگران بسیار دقیق می باشند به طوری که افزایش یا کاهش جزئی دما توسط کارگران تشخیص داده می شود و سریعاً واکنش برای تعدیل دمای کندو را در پی خواهد داشت .

- دمای کندو در مناطقی که عسل یا گرده قرار دارد با منطقه ای که در آن در نوزاد پرورش داده می شود . متفاوت است . به عبارت دیگر دمای منطقه ذخیره عسل و گرده کمتر از دمای مناطق پرورش  نوزاد می باشد . این تفاوت دما را می توان به علت وجود دائمی زنبوران در منطقه پرورش نوزاد توجیه کرد .

- فاصله بین دو شان کمتر از یک سانتی متر می باشد . زمانی که روی قاب ها پوشیده از زنبوران کارگر باشد بین دو شان تنها فاصله ای حدود 1 تا 2 میلی متر باقی می ماند . حجم بین دو شان توسط کارگران پر می شود . حرارت ساتع شده از زنبوران کارگر در این شرایط به خوبی باعث گرم شدن نوزاد می شود .

- در فصل سرما زمانی که دما حدود 10 درجه سانتی گراد شود، خوشه ای درون کندو تشکیل می شود . در مرکز این خوشه ملکه و زنبوران کارگر در اطراف او قرار دارند که کارگران مرتباً و به تدریج از مرکز به سمت خارج حرکت می کنند و جای خود را تعویض می نمایند . خوردن عسل باعث گرم شدن خوشه می شود . چنانچه عسل درون کلنی وجود نداشته باشد خوشه سرد می شود و نهایتاً کلنی می میرد .(در 10 درجه سانتی گراد فعالیت زنبوران عسل بسیار کند می شود)

- قرار دادن مقدار بیشتری عسل درون کندو نه تنها هیچ مشکلی ایجاد نمی نماید بلکه در شروع فعالیت زنبوران عسل در سال آینده به رشد کلنی بسیار کمک می نماید اما قرار دادن مقدار کمی عسل درون کندو عراقب جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت .منبع


 
زمستان گذرانی زنبوران عسل
ساعت ٩:٢۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

شهد وگرده تنها جیره غذایی زنبور عسل را تشکیل می دهند. گرده به عنوان منبع پروتئین در زاد و ولد، تولید ژله رویال، زهر، موم، بره موم، آنزیم ها و انجام فعالیت های فیزیولوژی بدن زنبوران عسل کاربرد دارد .

شهد و مخصوصاً عسل ترکیبی اشباع از انواع هیدرو کربن ها دارند و تنها منبع انرژی برای زنبوران عسل می باشند. تنظیم دمای کلنی زنبوران عسل یکی از موارد استفاده انرژی تولیدی در کندو می باشد . یعنی در تابستان با گرم شدن کندو ، یک عده از زنبوران آب به کندو حمل می نمایند و آب جمع آوری شده را به صورت قطرات بسیار ریز در فضای کندو پخش می کنند و عده ای دیگر در اطراف درب ورودی کندو به سرعت بال می زنند و هوای داخل کندو را تهویه می سازند (این عمل انرژی نسبتاً زیادی را خرج می کند). اما در فصول سرد با مصرف عسل انرژی مصرفی به صورت گرما در فضای اطراف بدن ساتع می گردد. پس در زنده مانی زمستانه زنبوران عسل نقش مهمی را ایفا می نماید.

آماده سازی کلنی ها برای زمستان گذرانی

قدرت زمستان گذرانی خوب جز صفاتی می باشند که به طور مستقیم با عملکرد کلنی در ارتباط است. زمستان گذرانی خوب با صفات دیگری مانند زنده مانی کلنی برای مدت طولانی با ذخایر کم ، مصرف کم ذخایر ، عدم انجام پرواز پاکسازی (دفع مواد زاید) ، عدم واکنش به تغییرات ناگهانی درجه حرارت ، عدم تحرک زیاد و ... پیوستگی دارد . در نژاد زنبور عسل ایرانی با توجه به اینکه عملکرد این نژاد نسبتاً پایین می باشد ، در مقابل بسیار صرفه جو و زمستان گذرانی خوب این نژاد باعث شده تا عملکرد اقتصادی مناسبی داشته باشد.

طی زمستان گذرانی هر قدر که دمای خارج از کندو سرد باشد اما با اعمال مدیریت صحیح می توان بر سرمای سخت به کمک زنبوران چیره شد.

1- اولاً سعی شود برای زمستان گذرانی زنبوران عسل منطقه ای معتدل و نه چندان سرد انتخاب گردد .

2- نه تنها برای زمستان گذرانی در مناطق سرد  ، حتی در فصول کاری در مناطق گرم سالم بودن کندو و رعایت اصول فنی و استاندارد در ساخت کندو در کاهش مصرف انرژی (عسل) بسیار موثر خواهد بود .پس سعی کنید از کندو های سالم استفاده نمائید .( کندوی سالم کندویی است که در آن هیچ گونه سوراخ یا درزی وجود نداشته باشد ، تخته کف و درب اصلی کندو یک تکه باشد ، زیر ورق فلزی لایه ای پلی اتیلنی به عنوان عایق کار گذاشته شود ، ضخامت چوب به کار برده شده در ساختمان اصلی کندو کمتر از 2 سانتی متر نباشد ، کندو رنگ شود، کندو کهنه نباشد و ...)

3- سعی شود کندوها در مناطق سرد در مکانی مستقر گردد که سرپناه داشته باشد (مثل انبار) ، سایه نباشد و در مسیر وزش باد قرار نگیرند .

4- چنانچه کندوی شما فاقد درب فرعی (تخته ای نازک زیر درب اصلی روی قابها قرار می گیرد ) باشد حتماً از پارچه ای ضخیم یا برزنت استفاده نمایند . سعی کنید از گونی های پلاستیکی و پلاستیک برای پوشش استفاده نکنند چون آنها می توانند به عنوان مانعی برای خارج شدن بخار آب از داخل کندو و در نتیجه  ایجاد کپک روی قابها و شانها و شیوع بیماری در کندو باشند .

5- پوشش درب ورودی زنبوران به کندو را تا حدی که یک زنبور بتواند از آن عبور نماید بسته و سایر درزهای کندو را با بتونه یا گل بپوشانند.

6- کندو را در محلی که احتمال دارد محل عبور سیلاب باشد قرار ندهید . همچنین کندوها را در محل های پست یا جایی که آب جمع می شود و احتمال یخ زدن وجود دارد قرار ندهید .

7- کندو را در محل های پر رفت و آمد و پر سر و صدا اسکان ندهید .

8- ورود رطوبت بیش از اندازه به کلنی چه در تابستان و مخصوصاً در زمستان موجب شیوع انواع بیماری ها می گردد . قیر اندود کردن کف کندو از ورود رطوبت بیش از حد به فضای کندو جلوگیری و به مقدار چشمگیری میکاهد .

9- در مناطقی که سرمای آزار دهنده ای دارند پوشانیدن کل کندو به غیر از درب ورودی و دریچه های تهویه می تواند راه حلی موثر در کنترل سرما باشد.

برای آماده سازی کلنی برای زمستان گذرانی زنبور دار باید بدینگونه عمل نماید .

1- تمیز کردن کندو : کندوی مورد نظر باید عاری از هر گونه موم ، بره موم مانده از سال گذشته ، لاشه زنبوران مرده و هر گونه ماده دیگر شود .

2- کاهش تعداد قاب های اضافی و به عبارتی دیگر کاهش حجم فضای کندو : تمامی قاب هایی که فاقد جمعیت و نوزاد می باشند باید از داخل کندو برداشته شود . قابهایی که مقدار کمی عسل دارند نیز برداشته شود .

3- فشرده سازی: تمام قابها را به یک سمت کندو فشرده سازید و کنار قاب آخری تخته ای سه لایه به صورت عمودی قرار دهید و پارچه ای ضخیم مثل پارچه برزنت روی قاب ها و تخته سه لایه کشیده شود . در فضای باقی مانده کاغذ مچاله شده ، روزنامه یا گونی و یا به نحوی دیگر پر شود .

تامین غذا

زنبوران برای گذراندن و تحمل سرمای زمستان نیاز به انرژی و گرمایی دارند که توسط عسل تامین می گردد . معمولاً عسلی را که زنبور از طبیعت جمع آوری می نماید (کیفیت بسیار مطلوبی دارد ) در فصل برداشت عسل ، برداشت می شود و آنرا با تغذیه زمستانه (محلول شکر و آب ) جایگزین می نمایند . نسبت آب و شکر تغذیه زمستانه با تغذیه بهاره متفاوت می باشد . تغذیه بهاره به نسبت 1 به 1 و تغذیه زمستانه به نسبت 5 به 3 است ( 5 قسمت شکر و 3 قسمت آب) . ثابت شده که زنبوران این نسبت شیره را در مقابل سایر غلظت ها با سرعت عمل بیشتر و صرف کمترین انرژی به غذای زمستانی تبدیل می نمایند . اصولاً مقدار غذای  زمستانی مورد نیاز یک کندو را بر مبنای تعداد شان هاییکه روی آنها را زنبور پوشانده است بر آورد می کنند .نحوه محاسبه مقدار شکر مورد نیاز برای زمستان گذرانی از نظر زنبورداران آمریکایی از این فرمول بدست می آید .

Pkg = 1.3 n + .7 n*

در این فرمول P مقدار عسل، n تعداد قاب دارای جمعیت و n* تعداد قاب های حاوی نوزاد می باشد .در روشی دیگر برای هر قاب جمعیت 2 کیلو گرم شکر در نظر گرفته می شود . بهتر است 1 کیلو گرم شکر نیز به خاطر صرف انرزی در موقع تبدیل شربت به عسل مصنوعی و انتقال آن به حجرات شان ها در نظر گرفته شود . برای بدست آوردن مقدار آب در نسبت 5 به 3 مقدار شکر را در 6/ 0 لیتر ضرب می کنیم عدد بدست آمده مقدار آب مورد مصرف را نشان می دهد .

چند نکته

- دمای کندوبین 33 تا 35 درجه می باشد . این دما ، دمایی مطلوب برای پرورش نوزاد می باشد . سنسور های تشخیص دما در شاخک کارگران بسیار دقیق می باشند به طوری که افزایش یا کاهش جزئی دما توسط کارگران تشخیص داده می شود و سریعاً واکنش برای تعدیل دمای کندو را در پی خواهد داشت .

- دمای کندو در مناطقی که عسل یا گرده قرار دارد با منطقه ای که در آن در نوزاد پرورش داده می شود . متفاوت است . به عبارت دیگر دمای منطقه ذخیره عسل و گرده کمتر از دمای مناطق پرورش  نوزاد می باشد . این تفاوت دما را می توان به علت وجود دائمی زنبوران در منطقه پرورش نوزاد توجیه کرد .

- فاصله بین دو شان کمتر از یک سانتی متر می باشد . زمانی که روی قاب ها پوشیده از زنبوران کارگر باشد بین دو شان تنها فاصله ای حدود 1 تا 2 میلی متر باقی می ماند . حجم بین دو شان توسط کارگران پر می شود . حرارت ساتع شده از زنبوران کارگر در این شرایط به خوبی باعث گرم شدن نوزاد می شود .

- در فصل سرما زمانی که دما حدود 10 درجه سانتی گراد شود، خوشه ای درون کندو تشکیل می شود . در مرکز این خوشه ملکه و زنبوران کارگر در اطراف او قرار دارند که کارگران مرتباً و به تدریج از مرکز به سمت خارج حرکت می کنند و جای خود را تعویض می نمایند . خوردن عسل باعث گرم شدن خوشه می شود . چنانچه عسل درون کلنی وجود نداشته باشد خوشه سرد می شود و نهایتاً کلنی می میرد .(در 10 درجه سانتی گراد فعالیت زنبوران عسل بسیار کند می شود)

- قرار دادن مقدار بیشتری عسل درون کندو نه تنها هیچ مشکلی ایجاد نمی نماید بلکه در شروع فعالیت زنبوران عسل در سال آینده به رشد کلنی بسیار کمک می نماید اما قرار دادن مقدار کمی عسل درون کندو عراقب جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت .منبع


 
کنترل حشرات و جوندگان و بند پایان موذی بعد از وقوع بلاهای طبیعی
ساعت ٧:۳٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: آفات بهداشتی

تغییرات و دگرگونی طبیعت همیشه با تخریب ساختمانها ، مرگ، رنج و درماندگی،گسیختگی زندگی مردم ، بیماری و .... همراه است.  زلزله، طوفان، سیل، رانش زمین و .... از بلاهای طبیعی میباشند که ویرانیهای بسیار زیاد پیامد آن است ضمن اینکه شرایط ویژه ای را ایجاد میکنند و مردمی که در چنین شرایطی قرار میگیرند ناچارا"به سرپناه، امکانات بهداشتی، مواد غذایی، پوشاک و مراقبتهای پزشکی نیاز  دارند. بدنبال هر دگرگونی انواع بیماریهای واگیر و غیر واگیر به علت حضور عوامل بیماریزا در محل شیوع می یابند که بایستی در جهت کاهش آنها اقداماتی اساسی صورت گیرد. فعالیت و اقدامات بهداشتی برای جلوگیری و کنترل سریع بیماریها بعد از بلاهای طبیعی امری اجتناب ناپذیر است.

 

کنترل پشه ها

    بعد از حوادث غیر مترقبه و بلاهای طبیعی تعادل محیط بهم خورده و تغییرات محوطه سبب ازدیاد تعداد زیادی از دو بالان مزاحم از جمله پشه ها میشود . شکستگی لوله ها ، راهیابی جریان آبهای زیر زمینی به سطح زمین، پر شدن گودال ها از آب، فراهم شدن شرایط مساعد برای زیست و تکثیر پشه ها، در مدت زمان کوتاه سبب ازدیاد پشه ها خواهد شد. پشه ها علاوه بر انتقال عوامل بیماریزایی مختلف با گزش خود آسایش و آرامش را از انسانها و سایر موجودات سلب مینمایند.

جهت کنترل پشه ها مواردی که در شرایط اضطراری توصیه میشود عبارت است از :

1 – توزیع دور کننده های شیمیایی در اسرع وقت تا باز ماندگان حادثه را از گزش و مزاحمت حشرات و بند پایان محفوظ بدارد .

2 – توزیع پشه بندهای آغشته به حشره کش.

3 – اقدامات محیطی برنامه ریزی و ساماندهی دقیق و انجام فعالیتهایی جهت کاهش و تغییر فاکتورهای محیطی و بحداقل رساندن انتشار ناقلین و تقلیل هر چه بیشتر تماس بین انسان، ناقل و عامل بیماریزا بشرح زیر:

1-3 - بازرسی محل اسکان و محیط اطراف برای تعیین محل زاد و ولد پشه ها

2-3 - زهکشی ، پر کردن چاله ها ، تسطیح زمین و تغییر وضع آبهای جمع شده ، پوشاندن درب ظروف آب

3-3 - نصب تانکرهای درب دار جهت استفاده مردم و کنترل شیر آب و لوله های مربوطه جهت کاهش چکه آب 

4 – انجام عملیات سمپاشی با استفاده از سموم بهداشتی

 

کنترل مگسـها

    مگسها بعد از بلاهای طبیعی در محل به وفور یافت میشوند زیرا شرایط برای تکثیر و زاد و ولد آنها فراهم میباشد . وجود اجساد قربانیان و لاشه حیوانات ، راهیابی فاضلابها به سطوح باز ، تجمع زباله و عدم جمع آوری زباله سبب جلب مگسها می شوند . مگسها بطور مکانیکی توانایی انتقال عوامل بیماریزا را دارند و در جوامع حادثه دیده سالمونلا ، شیگلا ، اشرشیا را به راحتی منتقل میکنند .

جهت کنترل مگسها موارد زیر توجه میشود:

1 – استفاده از پشه بند

2 – پوشاندن ظروف و مواد غذایی با استفاده از کیسه های نایلون

3 – جمع آوری اجساد قربانیان حادثه و دفن آنها

4 – دفن بهداشتی زباله

5 – اختصاص محلهای سر بسته جهت دفع فضولات جامد

6 – ایجاد توالتهای بهداشتی

7 – انجام عملیات سمپاشی با استفاده از سموم بهداشتی و تکرار آنها بعد از 1 هفته 

 

کنترل شپش

   شپشها در شرایط غیر مترقبه و اضطراری هنگامی که تعداد زیادی از افراد مجبورند برای مدتی در یک محل غیر بهداشتی زندگی کنند به وفور یافت میشود. شپشها از راه تماس نزدیک انتشار می یابند . شپشها علاوه بر خونخواری مکرر که باعث آزار میشود بیماریهایی نظیر تب راجعه اپیدمیک و تیفوس را نیز منتقل میکنند و در این انتقال فقط شپش بدن نقش دارد. شپش سر با خونخواری ایجاد زخم در روی سر و امکان ورود باکتریها را فراهم آورده و ایجاد زخم میکند  .

برای کنترل شپشها در شرایط اضطراری میتوان از راه کارهای زیر استفاده نمود :

1 - تعویض لباسها و ملحفه ها

2 – شستشو و جوشاندن لباسها در آب 60 درجه به مدت 10 تا 20 دقیقه و یا دمای کمتر و مدت شستشوی بیشتر

3 –در صورت دسترسی به آب استحمام ، شستشوی مکرر سر و بدن

4 – استفاده از گرد حشره کشهای بهداشتی مانند پرمترین 5/0 -1% جهت مبارزه با شپش  بدن و سر

5 – استفاده از شامپو پرمترین 1% جهت کنترل شپش سر

6 – در صورت نداشتن امکانات عدم استفاده از لباسهای آلوده لااقل برای مدت 10 روز

7 – سمپاشی کمپ یا چادر با استفاده از حشره کشهای بهداشتی

 

کنترل هیره (کنه انسانی و دامی یا مایت) مولد بیماری گال

    یکی دیگر از بیماریهایی که در زمانها و در محلهای خاص بوجود می آید بیماری گال است که توسط یک بندپا (مایت یا هیره ) به نام سارکوپت اسکابیئی ایجاد میشود. با ورود و فعالیت این هیره داخل پوست، در نواحی مخصوص از بدن خارش شدید ایجاد میشود که علاوه بر خارش، محل خراشها هم راه ورودی برای باکتریهای مختلف میباشد که عفونت ثانویه پیامد آن است . این بیماری در جوامعی مشاهده میشود که تعداد زیادی از افراد مجبورند با هم در یک محل و تحت شرایط خاص زندگی کنند مانند زلزله ، سیل و سایر بلایا .

جهت درمان بیماری گال

1 – مالیدن کرم یا امولسیون 1% گامکسان بر روی بدن ، استفاده از بنزیل بنزوات 10% . داروهایی نظیر میتیگال نیز در صورت در دسترس بودن توصیه میشود . یک بار درمان کافیست ولی اگر به میزان کافی دارو در دسترس باشد 7-2 روز بعد تکرار شود .

2 – جوشاندن ملحفه ها و لباسها (عدم استفاده از ملحفه ها و لباسهای زیر آلوده لااقل برای یک هفته )

3 – سمپاشی کمپ یا چادر با استفاده از حشره کشهای بهداشتی
کلیه افراد اعم از آلوده یا سالم که در یک محل زندگی میکنند بایستی در یک زمان از مواد فوق استفاده نمایند تا بیماری کنترل شود.
منبع


 
تعیین میزان مجاز باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی
ساعت ٧:۳۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: سموم

رئیس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور گفت: میزان مجاز باقیمانده سموم در 270 محصول توسط محققان این موسسه مشخص و به سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر حسن عسکری این اقدام را در راستای نامگذاری سال جاری به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف دانست و گفت: در 6 ماه اول سال جاری تعداد محصولاتی که حداکثر مجاز باقیمانده سموم (MRL) برای آنها تعیین شده به 500 مورد خواهد رسید.

وی اظهار امیدواری کرد که با اعلام حد مجاز باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی و ارائه آن به جامعه و نیز مساعدت و نظارت دستگاههای اجرایی و نظارتی، اصلاحات اساسی در کاربرد و نحوه مصرف سموم شیمیایی انجام گیرد.

عسکری با اشاره به اینکه برای اصلاح الگوی مصرف سموم شیمیایی اتخاذ سیاستهای تشویقی راهگشا خواهد بود، ادامه داد: دولت با فراهم کردن زمینه های تولید و تسهیل صادرات محصولاتی که در آنها حد مجاز باقیمانده سموم رعایت می شود و نیز اعطای تسهیلات به کشاورزانی که در تولید محصولات استانداردهای تعیین شده را رعایت می کنند، می تواند ضمن رونق بخشی به فرآیند تولید، توجه به مصرف این گونه محصولات را افزایش دهد.

منبع: اداره کل روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی


 
روز جهانی پشه مالاریا
ساعت ۱:٠٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: آفات بهداشتی

25 آوریل (5 اردیبهشت ماه) روز جهانی مالاریا است. مالاریا را یک بیماری تب دار هزار چهره می خوانند که از قدیم در مناطق گرمسیر شایع بوده است. روش انتقال بیماری، طوری است که هوای گرم و مرطوب شرایط مساعدتری را برای رشد آن فراهم می کند. انتقال مالاریا از طریق گزش پشه آنوفل صورت می گیرد.به گفته مسوولان، سالانه 300 تا 500 میلیون نفر در جهان به مالاریا مبتلامی شوند که دو تا سه میلیون نفر از آنان که عمدتاً کودکان و زنان باردار هستند، جان خود را از دست می دهند. به رغم پنج دهه تلاش مسوولان برای کنترل مالاریا در کشور، متاسفانه هنوز حدود 10 تا 15 هزار مورد بیماری در سال عمدتاً از استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بخش کمتر توسعه یافته (شهرستان های جنوب) کرمان گزارش می شود.مسوولان می گویند بررسی روند بیماری در سالیان اخیر نشان می دهد در دهه گذشته میزان بروز مالاریا سیر نزولی قابل توجهی داشته به طوری که در سال 70 بروز بیماری در کشور 76/1 در هزار بوده و این میزان با کاهش هشت برابری در حال حاضر به دو در 10 هزار نفر جمعیت رسیده است.دکتر محمدرضا یعقوبی عضو انجمن علمی حشره شناسی پزشکی ایران و استاد حشره شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره به ایسنا گفت: در زمینه مبارزه با مالاریا اقدامات مطلوبی در کشور صورت گرفته و بسیاری از مناطق کشور از مالاریا پاک شده و این بیماری به جنوب کشور از جمله هرمزگان، سیستان و بلوچستان و قسمت هایی از جنوب کرمان منحصر شده است که امیدواریم با اقدامات و حمایت های بیشتر مسوولان، میزان بروز مالاریا در سال های آینده محدودتر از اکنون شود.وی با بیان اینکه مالاریا توسط گونه هایی از نوع ماده پشه آنوفل منتقل می شود، ادامه داد: پشه آنوفل معمولاً زمان استراحت روی دیوار به صورت متمایل نشسته و شکم خود را بالانگه می دارد. در حالی که پشه های معمولی شکم خود را به صورت موازی با دیوار نگه می دارند. نوزاد پشه آنوفل در آب ها به راحتی از دیگر انواع پشه ها قابل تشخیص است، طوری که به دلیل عدم برخورداری از لوله های تنفسی، موازی سطح آب قرار می گیرند. این در حالی است که نوزادان دیگر انواع پشه ها با برخورداری از لوله های تنفسی به صورت متمایل در سطح آب قرار می گیرند. دکتر یعقوبی با بیان اینکه حدود پنج گونه پشه ناقل مالاریا در جنوب کشور وجود دارد، ادامه داد: به رغم 50 سال مبارزه با مالاریا، هنوز این بیماری در کشور ریشه کن نشده است. از آنجا که جنوب کشور از نظر موقعیت جغرافیایی با دیگر مناطق کشور متفاوت است، هنوز هم نمونه هایی از بروز مالاریا در آنجا مشاهده می شود. در مجموع تا زمانی که وضعیت بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی مردم به نحو مطلوبی حاصل نشود، این روند ادامه داشته و موفقیت ها نسبی خواهد بود. در صورتی که جاده سازی ها به نحو مطلوبی انجام شده و خدمات بهداشتی- درمانی نیز به شکلی مناسب ارائه شود، آن زمان می توان انتظار داشت کشور به صورت کامل از مالاریا پاک شود.
    عضو انجمن علمی حشره شناسی پزشکی ایران از اجرای طرح ارزشیابی پشه بندهای آغشته به حشره کش با اثرات طولانی مدت (حدود چهار تا پنج سال) به صورت پایلوت در منطقه بشاگرد استان هرمزگان در آینده یی نزدیک خبر داد و گفت: این طرح با همکاری مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت و انجمن علمی حشره شناسی پزشکی ایران صورت می گیرد. در صورتی که مشخص شود این طرح در پایین آوردن بروز مالاریا موثر بوده، می تواند به عنوان دستورالعمل به وزارت بهداشت ارائه شود.وی گفت: آگاهی و نگرش مردم مناطق جنوبی کشور در استفاده از پشه بند سنجیده شده و تقریباً پذیرش مطلوبی دارند. گروهی از مردم محلی در مناطق بلوچستان و هرمزگان خود را به استفاده از پشه بند عادت داده اند اما استفاده کنندگان از پشه بند زیاد نیستند.وی در توصیه به ساکنان مناطق مالاریاخیز کشور گفت: لازم است در این مناطق، چاله ها و گودال های دارای آب راکد، پر شوند چرا که پشه آنوفل در آب های راکد و کنار رودخانه ها تخم گذاری می کند. بنابراین لازم است در این مناطق، دستکاری های انسان در محیط زندگی، با رعایت نکات بهداشتی صورت گیرد. همچنین لازم است به محض احساس تب و لرز به مراکز بهداشتی- درمانی مراجعه شده و آزمایش خون صورت گیرد. کلیه موارد تشخیص و درمان مالاریا به صورت رایگان انجام می شود. درمان مالاریا در کشور نیز بسیار موفقیت آمیز است. منبع: روزنامه اعتماد > شماره 1934 5/2/88 > صفحه 8 (رسانه)


 
کفشدوزک
ساعت ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زیبایی حشرات

کفشدوزک


 
معرفی سایت باغرو عسل
ساعت ۳:٢٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زنبورعسل ، معرفی

سایت باغرو عسل از سایتهای خوش دست و با سرعت خوب در اینترنت است که علاقمندان به زنبور عسل میتوانند از آن بازدید و مطالب و عسل مورد نیاز خود را دریافت دارند.

در صفحه اول سایت چنین آمده است:

"از قدیم الایام عسل به عنوان یک ماده قندی شفابخش مورد استفاده قرار گرفته است. در منابع بدست آمده از سنگ نوشته ها و کتابهای مربوط به اقوام باستانی سومر در 6200 سال قبل از میلاد، مصریها 1900 تا 1250 سال قبل از میلاد، اقوام ودا (هندوها) در 5000 سال قبل، درکتاب های مقدس قرآن، تورات، انجیل عهد قدیم و عهد جدید، کتاب های مقدس هندیها، چینی ها، ایرانیان باستان و مصری ها، عسل به عنوان یک ماده شفابخش معرفی گردیده است. معمولاً عسل به همراه سبزیجات، بذرها و گیاهان مناطق مختلف جغرافیایی مورد مصرف قرار می گرفته است.استفاده از عسل از گذشته تا امروز برای درمان سرفه و گلو درد مرسوم بوده است. از عسل گیاه کُنار در هند برای درمان بیماری های چشم، در غِنا برای عفونت های پا و در نیجریه برای درد گوش، درمان آلودگی انگلی چشم، پیشگیری از صدمه به قرنیه، زخم معده و یبوست رایج بوده است. ..... ادامه در اینجا"

حتماً از این سایت دیداری داشته باشید. برای مدیر محترم سایت آقای فردین صفوی آرزوی سلامتی و موفقیت دارم. 


 
روش و کاربرد پروتئین ها در حشره کشها
ساعت ۳:۱۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: کنترل بیولوژیک

 یک باکتری بیماری‌زا در حشرات است که عنصر فعال برخی حشره کشها را تشکیل می‌دهد. این باکتری گرم مثبت و خاکزی به عرض 1 و طول 4 - 3 میکرون با اسپور نیمه انتهایی و بیضی شکل می‌باشد. این باکتری همزمان با تشکیل اسپور در داخل اسپورانژیوم تولید بلورهایی را می‌کند. گونه B. thuringiensis متعلق به خانواده Bacillaceae می‌باشد.

مشخصات

 این باکتری برای رشد به نور نیاز ندارد و از سلسله Prokaryotes می‌باشد. این باکتری در بسیاری از محیطهای کشت ساده آزمایشگاهی مانند محلول آبگوشت (Nutrient broth) در شرایط هوازی و در دمای بین 15 تا 40 درجه سانتیگراد به راحتی رشد می‌کند.

انواع سمهای این باکتری

  • آلفا اگزو توکسین: این سم علاوه بر حشرات برای موش و دیگر مهره‌داران ، سمی می‌باشد.
  • بتا اگزوتوکسین: در برخی نژادهای این باکتری تولید شده و بر روی پستانداران عوارض عمده‌ای دارد.
  • گاما اگزو توکسین: این توکسین برای حشرات سمی نمی‌باشد.
  • دلتا اندو توکسین (Delta-endotoxin): در مرحله مرگ باکتری و تشکیل اسپور تشکیل می‌شود.

توکسینهای آلفا اگزوتوکسین و بتا اگزوتوکسین علاوه بر حشرات ، برای پستانداران مضر بوده و در نتیجه ، امروزه از زیر گونه‌های Bacillus thuringiensis که این دو توکسین را تولید می‌کنند، استفاده نمی‌شود. سومین توکسین نیز به دلیل عدم سمیت برای حشرات استفاده نمی‌شود. امروزه در فراورده‌های تجاری B.tاز استرین‌هایی از باکتری ، که دلتا اندو توکسین تولید می‌نمایند، استفاده می‌شود.

راههای استفاده از B.t

تولید سموم میکروبی حشره‌کش

فرآورده‌های تجاری B.t به عنوان حشره‌کش میکروبی به صورت گرد یا پودرهای قابل تعلیق در آب ارائه می‌شود و امروزه جزء پرمصرف‌ترین عوامل کنترل میکروبی حشرات بشمار می‌آید.

تولید گیاهان B.t

این گیاهان حاوی ژن تولید کننده توکسین که از باکتری Bacillus thuringiensis بدست آمده است، می‌باشد. این گیاهان خود قادر به تولید سم بوده و آفات حشره‌ای را که از این گیاهان تغذیه کنند، از بین می‌روند.

 

ساختار و چگونگی تاثیر پروتئینهای حشره‌کش B.t

روده میانی عده‌ای از لاروهای حشرات ، مانند بال پولک‌داران و برخی از دو بالان و قاب بالان ، دارای محیط قلیایی بسیار بالایی است. در این شرایط ، کریستالهای سمی حل شده و توکسین لازم بوسیله آنزیمهای تجزیه کننده پروتئین آزاد می‌شود و فرم فعال توکسین تولید می‌شود. مطالعات بلورشناسی این پروتئینها نشان می‌دهد که این پروتئین دارای سه ناحیه ویژه می‌باشد.

ناحیه I شامل هفت آلفا هلیکس که در فعل و انفعالات غشا و تشکیل منافذ نقش دارد، ناحیه II از یک ستون سه گوش شامل سه بتا شیت که در اتصال سم به سلولهای پوشش روده نقش دارد و ناحیه III شامل دو رشته آنتی پارالل بتا است که همانند ناحیه II در ثبات سم روی گیرنده و تنظیم کانال یونی نقش دارد. در روده حشر اتی که دارای شرایط قلیایی می‌باشند، سیگما اندو توکسین به فرم فعال خود یعنی دلتا اندو توکسین تبدیل شده و توسط ناحیه II به سطح سلولهای پوششی روده وصل شده و توسط ناحیه I باعث ایجاد منافذی در غشای سلول شده که موجب اختلال یونی بین خون و روده می‌شود.

گونه‌های آلوده شده می‌توانند دو نوع عکس‌العمل متفاوت نسبت به توکسین از خود نشان دهند. در اکثر موارد بعد از تغذیه ، فلج سریع دستگاه گوارش در مدت یک ساعت یا کمی بیش از آن اتفاق می‌افتد و در نتیجه حشره دچار مرگ می‌شود. بسیاری از حشرات تنها بوسیله اثر کریستال سمی از بین می‌روند، ولی در برخی موارد ، ترکیبی از اسپور و کریستال مورد نیاز است و این ترکیب همیشه در فرمولاسیون ماده تجارتی سم ارائه می‌شود.

تقسیم بندی پروتئینها براساس خصوصیات حشره‌کشی و توالی اسیدهای آمینه آنها

استرین‌های bacillus thuringiensis دو نوع توکسین تولید می‌نمایند. نوع اصلی ، توکسینهای کریستالین می‌باشد که بوسیله ژنهای Cry کد می‌شود. نوع دوم توکسین Cyt یا سیتولیتیک می‌باشد که فعالیت توکسینهای Cry را تکمیل کرده و موجب بالا بردن تاثیر توکسین می‌شوند. بیش از 150توکسین Cry متفاوت تاکنون کلون شده است و برای سمیت روی گونه‌های حشرات مختلف آزمایش شده است. برای همسان سازی لیست در حال رشد توکسینها ، آنها را با یک کد چهار حرفی بر اساس توالی اسیدهای آمینه و خصوصیات حشره‌کشی آنها تقسیم‌بندی می‌نمایند. منبع


 
منابع تغذیه و تولیدات زنبور عسل
ساعت ٢:٥٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زنبورعسل

منابع تغذیه زنبورعسل:

1.شهد (نوش) یانکتار:شربت رقیقی است که به وسیله سلول های مخصوص به نام سلول های نوش زاترشح می شود این سلول ها درقاعده گلبرگ هاقرار گرفته ولی ممکن است در سایرقسمت های گیاه حتی در روی دمبرگ وبرگ گیاهان نیز وجود داشته باشد.

2.گرده:در هنگام تولید نسل گرده ی گل برای زنبوران به خصوص نوزادان انها منبع پروتئینی چربی ونشاسته ومقداری ویتامین است.یک کندو بطورمتوسط سالانه حدود 35کیلو گرم گرده جمع اوری ومصرف میکند.

تولیدات زنبور عسل:

1.عسل:زنبور عسل شهد گلها را جمع اوری کرده وهنگام حمل به کندو مقداری انزیم به ان اضافه میکند.سپس انها را به کندوبرده وداخل حجره ها ذخیره میکند این مایع مجددا توسط زنبوران مکیده شده واب اضافی ان تبخیروانزیم های لازم به ان اضافه میشود پس ازرسیدن عسل اب ان به 17_20درصد رسیده ودر داخل حجره ها ذخیره شده وبوسیله پولک های نازک مومی روی انرامی پوشاند.

وزن مخصوص عسل1.4وphان بین3.7_4.5است وخاصیت اسیدی دارد.قندهای عسل عبارتند از:فرکتوز گلوکز ساکاروز وکمترازیک دهم ان رامیلیستوز وعده ای ازقندهای دیگرتشکیل میدهند.انزیم های عسل عبارتند از:امیلاز انورتاز کاتالاز فسفاتاز گلوکزاکسید. از ویتامین های عسل :b2 .b3 .b6. h. c. d. e. kمیباشند.

موارد استفاده ازعسل:در سوره ی نحل ایه ی67و68 ازاثرات شفابخش عسل یاد شده است.عسل رطوبت را جذب میکند.عسل خاصیت ضد باکتریایی دارد.در مصرقدیم ازعسل برای مومیایی کردن اجساد از عسل استفاده میشده است.در داروسازی از عسل برای تهیه ی شربت سینه استفاده میشود.از عسل بخاطر کالری زیادبرای انرژی بخشی  وتحریک کننده ی سیستم ایمنی وقوت دهنده استفاده میشود.عسل درافزایش هموگلوبین کودکان کم خون نقش زیادی داشته  اسهال واستفراغ را کاهش میدهد .عسل در درمان بیماریهای وسرماخوردگی بکار گرفته میشودوداروئی موثر در درمان ورم چشم میباشد.عسل دردرمان بیماریهای گوارشی ودرمان زخم های جلدی مورد استفاده قرار میگیرد. درعسل مقداری استیل کولین وجود دارد که باعث گشاد شدن عروق قلبی شده وفشار خون را پائین می اورد.عسل دارای دکستروز بوده وبرای بیماران دیابتی باید بااحتیاط مصرف گردد.عسلک نیز نوعی عسل است که زنبور از شیره های شیرین که روی برگهای درختان دیده میشود تهیه میکند.

2.ژله رویال:غده های موجود درناحیه ی سرزنبوران عسل بسیار جوان(کارگر)ماده ای شیری رنگ باطعمی تلخ به نام ژله رویال ترشح میکنند این ماده غذای اصلی وعامل بسیارمهم واساسی نموزنبوران عسل درحالت لاروی میباشد که توسط زنبوران کارگر درحجره پرورش ملکه وسایرنوزادان ترشح میشود.

خواص ژله رویال وموارد استفاده ازان:

الف:دارای اثرمیکروب کشی است.دربهبود زخم های پوستی بسیار موثراست.

ب:ژله رویال را اکسیر جوانی نام نهاده وخصوصیات نیرو بخشی قوت دهنده دارد.

ج:دردرمان عفونت های ویروسی درمجاری تنفسی بسیارموثراست همچنین اثرات ضد توموری وضد سرطان دارد.

در کشورهای خارجی به شکل پماد قرص شیاف ویاکپسول در دسترس قرار میگیرد.

3.موم:درسطح زیرناحیه ی شکمی زنبوران کارگرغددمخصوصی وجود دارند که موم ترشح می نمایند.ترشح موم درحالت معمولی از13روزبعدازتولد شروع شده وتا

سن 18روزگی ادامه دارد.زنبور عسل برای درست کردن یک کیلوگرم موم باید 10_12کیلو گرم عسل مصرف نماید.

موارد استفاده ازموم:به غیراز مصرف درزنبورداری درکارخانجات داروسازی برای روکش کپسولها درساختن کرمهای ارایشی در صنایع رنگرزی مدلسازی تولید شمع در دندانپزشکی برای قالب گیری ودر تهیه ادامس مورد استفاده قرار میگیرد.

4.بره موم یا صمغ:ماده ای است که بوی نسبتا مطبوع دارد.بره موم خاصیت انتی بیوتیکی دارد زنبورها برای تهیه ی ان صمغ درختان را جمع اوری نمودهوپس از اضافه کردن موم گرده گل ترشحات بزاقی این ماده را به وجودمی اورند درداخل کندو برای چسباندن قابها به یکدیگر ضدعفونی سلول های داخل قاب وتنگ کردن دریچه ی پرواز در زمستان استفاده میشود.

موارد استفاده اندر ساختن کرمهای زیبایی وبه عنوان یک ماده جلادهنده کاربرد دارد.بره موم حاوی ماده ضد قارچ است که برای درمان والتیام زخم های کهنه ودمل ها وسوختگی ها استفاده می شود.

5.زهرزنبور عسل:درجمعیت داخلی کندو زنبورهای نر فاقد نیش هستندوکارگران وملکه دارای نیش بوده  درکارگران نیش حالت خاردار است به همین جهت وقتی نیش میزند چون قادرنیست نیش خود را خارج کند همراه با غددزهری کنده می شود وبعدازان میمیرد درحالیکه نیش ملکه سوزنی شکل است ومیتواند به کرات از نیش خودبرعلیه رقیب خود استفاده کند.

زنبوران کارگرجوان درحال خروج از سلولهای مومی خود دارای ذخیره سم میباشند که به تدریج افزایش می یابدوهنگامیکه سن زنبور به دو هفته میرسد به حداکثر میرسد یک گرم سم خشک از نیش ده هزار زنبور به دست می اید.

سم زنبور مایعی شفاف با بویی تیز طعم بسیار تند وزن خصوص ان 1.13وphان حدود5.2 است ترکیب زهر زنبور عسل مشابه زهر مار است در زهر زنبور موادی چون دو پامین  نورادرنالین  هیستامین و سروتونین وجود دارد.

زهر زنبور روی دستگاههای خون ساز اثر محرک دارد ومو جب ازیاد مقدار همو گلوبین گلبولهای  قرمز وافزایش لکوسیت ها می شود.در صورتیکه فشارخون بالا باشد باعث کاهش ان میشود. زهر زنبور عسل ادرار اور بوده وباعث کاهش کلستول خون میشود در درمان بیماریهای روماتیسمی نقش بسیار موثری دارد.

علل رس کردن عسل:

بطور کلی عسل طبیعی پس از مدتی شکرک خواهد زد که ممکن است درهفته های دوم وسوم وبعضی در دو سه ماه بعد از استخراج وبعضی دیگر بعداز چند سال شکرک میزنند که دلایل ان عبارتند از:

1.نوع گل در منطقه 2.طرز استخراج (عسل که به خوبی تصفیه شود) 3.طرز نگهداری (در رطوبت زیاد زود شکرک میزند) 4.بالا بودن درصد آب در عسل

انواع مختلف عسل:

1.عسل گل که زنبوران برای تهیه ی ان منحصرا از شهد گل استفاده میکنند.

2.عسل برگ یا عسلک:ازموادچسبناک وشیرینی که روی برگها وجود دارند توسط زنبوران تولید میشود.

3. عسل تک گلی که زنبور فقط ازیک نوع گل استفاده می نماید.

4.عسل چند گلی یاعسل مخلوط:زنبوران عسل از چند یاچندین نمونه گل ان را جمع اوری می نمایند.

5.عسل بهاره که از شهد درختان میوه ومرکبات در اوایل بهار توسط زنبوران تهیه میشود.

6.عسل تابستانه که انرا عسل پاییزه هم می گویند مثل عسل گز  اویشن واسپرس

از لحاظ رنگ نیز عسل دارای انواع زیر است:

الف:عسل بی رنگ مثل عسل اقاقیا

ب:عسل زرد مثل عسل تهیه شده از اسپرس

ج:عسل قرمز مانند عسل تهیه شده از آویشن
منبع


 
بررسی روشهای مبارزه با سوسریهای شبکه فاضلاب
ساعت ٢:٤٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: آفات بهداشتی

سوسری آمریکایی و آلمانی به همراه بعضی حشرات و جوندگان دیگر از جمله موش در شبکه فاضلابرو مشاهده می گردد. این در حالی است که در ساختمانهای مسکونی به ویژه در مناطق تحت پوشش شبکه های جمع آوری فاضلاب نیز سوسری آلمانی و سوسری آمریکایی هر دو با وفور زیاد مشاهده می شوند.

سوسری ها براحتی در شبکه فاضلابرو زاد و ولد و تکثیر میکنند، به طوریکه نزدیک به صددرصد منهولها در مناطق واقع در محدوده شبکه فاضلاب آلوده به این سوسری هستند. فراوانی این سوسری از 4 تا3600 عدد در یک منهول دیده شد، که به طور متوسط تعداد 566 عدد سوسری به یک منهول می باشد. سوسری ها دائما روی دیواره منهول در حال استراحت می باشند. شرایط آب و هوایی از عوامل مهمی می باشد که در دوران رشد مراحل مختلف جنینی، نمفی و بالغ و همچنین ظرفیت تولید مثل سوسریها کاملا موثر است. باز شدن کیسه های تخم و خروج نمف های جوان معمولا با شروع فصل بهار و مناسب شدن درجه حرارت آغاز و تا آذر ماه ادامه دارد.

فواصل تخم تا بلوغ در فصل بهار به علت شرایط مناسب از نظر رطوبت و درجه حرارت کوتاه می باشد و چند نسل سوسری در طول سال تولید می شوند.

تغییرات شدید جوی از آذر ماه و کاهش درجه حرارت ، گاهی تا چندین درجه زیر صفر در فصل زمستان منجر به مرگ و میر و کاهش جمعیت سوسری ها در شبکه می شود. بیشترین درصد مرگ و میر سوسری ها به علت کاهش درجه حرارت در نمف های جوان و بالغین اتفاق می افتد.

جمعیت سوسری ها از آذر ماه تا دی ماه کاهش می یابد. جمعیت سوسری ها در فصل بهار به سرعت افزایش می یابند، وفور سوسری ها در مهر ماه مجددا کاهش یافته اند. که علت کاهش آنها در فصل گرما کاملا مشخص نبوده ولی مهاجرت و خروج آنها از شبکه فاضلابرو یکی از عوامل اصلی می باشد.

کاربرد حشره کش های دورسبان EC، سیمپراتور، سولفاک و دلتامترین به صورت ابقایی به مقدار 2 گرم در متر مربع 100 درصد جمعیت سوسری ها را در شبکه فاضلابرو کنترل کرده اند. سموم آیکون، فایکام ،سایپرمترین و دیازینون نتایج کمتر از 100 درصد در یک ماه بعد از سمپاشی در کنترل سوسری ها داشته اند.

در تمام منهولهای سمپاشی شده با سموم ابقایی پس از 5 ماه فعالیت سوسری ها ظاهر شده است که طولانی بودن دوره باز شدن کیسه های تخم را نسبت به زمان ابقائیت سموم مشخص می کند.

کاربرد سموم ابقایی در شبکه فاضلابرو  از نظر درصد کنترل، به طوری که در منهولهای سمپاشی شده با سموم ابقایی در فصل بهار که دوران رشد جنینی و باز شدن کیسه های تخم سوسری ها کوتاه تر است، جمعیت سوسری ها 5 ماه بعد از مصرف سم دورسبان در حدنزدیک به صفر باقی مانده است. اثر سم دیازینون به خصوص در منهولهای با بدنه آجری کمتر از سم دورسبان می باشد. غلظت های رقیق حشره کش نتایج کاملا مشابهی با سمپاشی ابقایی به مقدار 2 گرم در متر مربع داشته اند. نتایج کاربرد حشره کش ها با رقت کم در مقایسه با سمپاشی ابقایی در فصل سرما نتایج مشابهی در کنترل سوسری ها دارند. بنابراین در صورتیکه طول دوره کنترل با سمپاشی ابقایی مورد نظر باشد بایستی زمان مبارزه کاملا مطالعه شده انتخاب گردد.

روش مه پاش منهولها با سیمپراتور، 100 درصد سوسری ها را کنترل کرده است. از طرفی افزایش سوسری ها در این منهولها نسبت به سمپاشی ابقایی در فصل سرما کمتر بوده است.

موثرترین روش کنترل سوسری ها مربوط به کاربرد سم دورسبانEC به مقدار 2 گرم در متر مربع در شروع فصل گرما می باشد. در این زمان کلیه کیسه های تخم تولید شده در فاصله ابقائیت سم باز می شوند و تحت تاثیر ابقائیت سم از بین می روند. به طوریکه تا 5 ماه بعد از زمان مبارزه وفور سوسری ها در این منهول ها همچنان نزدیک به صفر باقی مانده است و انتظار می رود به علت مصادف شدن با فصل سرما در سال بعد هم در این منهولها وفور سوسری تحت کنترل باشد.

روش مه پاشی منهول های شبکه فاضلابرو از نظر اینکه در کاهش جمعیت سوسری ها 100 درصد مؤثر می باشد، و به لحاظ دارا بودن مزایای متعدد زیر یک روش قابل اجرا، مؤثر و کاملاً با صرفه بوده و نسبت به سایر روشها ارجح می باشد. در روش مه پاشی میزان مصرف حشره کش بسیار کم می باشد و موجب کاهش بودجه های خرید و حمل و نقل سم می گردد.

پس از مه پاشی آثاری از حشره کش بجای نمی ماند و آلودگی زیست محیطی نسبت به سایر روشها بسیار ناچیز  بوده و باعث ایجاد سمیت در فاضلاب و احیانا اختلال در تصفیه بیولوژیکی نمیگردد.

در این روش کنترل با پرسنل کمتر راندمان مبارزه بهتر و حدود 20 برابر بیشتر از روشهای دیگر می باشد. بنابراین با توجه به نتایج مبارزه و همچنین شرایط آب و هوایی در صورتیکه زمان مبارزه صحیح انتخاب شود،(20اردیبهشت تا 20خرداد) با اجرای 2 بار مه پاشی با سم دورسبان یا یک بار مه پاشی و یکبار سمپاشی ابقایی به فاصله 1-5/1ماه با تقدم مه پاشی با دورسبان یا سیمپراتور می توان جمعیت سوسری ها را به مدت طولانی در حد صفر نگاه داشت. بدین منظور، مطالعه زیست شناسی سوسری در شبکه فاضلابرو حائز کمال اهمیت است.

اتخاذ تدابیری به منظور مه پاشی شبکه فاضلابرو بدون باز نمودن درب منهول ها موجب سرعت بخشیدن به عملیات مبارزه و تقلیل دو چندان هزینه های مبارزه خواهد شد.
منبع: خدمات سمپاشی و کنترل آفات بهداشتی - شهری گارانتی


 
خواص طبی عسل
ساعت ٢:٢٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: زنبورعسل

عسلعسل، ماده غذایی بسیار غنی و انرژی بخشی است که حدود۸۰ درصد از قندهای ساده یا مونوساکاریدها ساخته شده و هر۱۰۰ گرم آن ۳۲۰ کالری ایجاد می کند این مونو ساکاریدها بسرعت جذب می شوند و اثر انرژی بخشی خود را آشکار می کنند گفتنی است، علاوه بر اثر کالری زایی، عسل دارای ویتامین های متعددی از قبیل تیامین، ریبوفلاوین، اسیدنیکوتینک، اسید اسکوربیک، پیریدوکسین و ویتامین کا است.

خواص فیزیکی عسل، اثر ضد باکتریایی دارد و از زمانهای قدیم انسانها از خاصیت ضد میکروبی عسل سود جسته و آن را در درمان ناراحتی های پوستی از قبیل زخمها و سوختگی ها به کار برده اند و یکی از بهترین پانسمانها محسوب میشود. همچنین، عسل را در درمان بیماری های دستگاه تنفسی و عفونت های ناحیه حلق به کار می برند و خاصیت ضدباکتریایی آن موجب اثربخشی عسل می شود و خاصیت ضد التهابی آن نیز مشاهده شده که به هیگروسکوپیک بودن آن نسبت داده شده است.

عسل علاوه براینکه یک غذای کامل است یک اکسیر پر انرژی نیز میباشد به طوری که سالیان سال به عنوان دارو برای درمان بیماریها مورد استفاده قرارگرفته است مصرف عسل در عرض چند دقیقه به شخص نیرو میدهد وتحمل بافتی و قدرت ترمیم آنرا افزایش می دهد بنابراین ورزشکاران باید عسل مصرف کنند. بنا به تحقیقات به عمل آمده عسل حاوی ۸۰ ماده مفید برای انسان می باشد و لازم به ذکر است که در دنیا هیچ ماده غذایی به اندازه آن نیروی کهربایی ندارد.

ابو علی سینا در کتاب قانون خود دهها نسخه بر پایه عسل وموم ذکر نموده است او می نویسد مصرف متـناوب عسل درهنگام زیاد شدن بلغم، بدن را تقویت و نیرو را زیاد و اشتها را بازمی کند ؛ به عقیده وی عسل جوانی را جاودان می سازد وحافظه را نیرو بخشیده و گذشته را در خاطر زنده میکند، اندیشه را پاک، زبان را می گشاید و درد را ریشه کن میکند .

در کتب پزشکی آمده عسل درروغن مالی زخمهای چرکی، برای درمان بسیار مفید بوده، با مرهم گذاری تاریکی دید را کاهش داده و بهترین درمان اختلالات دهان است در زیاد شدن ادرار مؤثر است، دردهای شکم و سرفه را کاهش می دهد، گزیدگی مار، دردهای دستگاه تنفس وهر درد مفصلی را تسکین میدهد . خستگی عمومی واحساس سرما را رفع ومقاومت بدن را افزایش میدهد.

گفتنی است، عسل به عنوان دارو هیچ اثر سوء، عارضه یا بیماری را به دنبال ندارد ؛ مگر آن که فقط حساسیت های محدودی را به وجود بیاورد، بنا بر این در حالت آلرژی، امراض عفونی، سل، امراض روانی، بیماری های کبد و معده، امراض غدد فوق کلیه، نارسایی قلب و عروق، ناراحتی های عصبی، امراض خونی و ضعف شدید، باید از تجویز زهر زنبور عسل خودداری کرد

اثرات درمانی عسل :

... بقیه در ادامه مطلب


 
دلیل تغییر رنگ برگ درختان، هشدار به حشرات آفت زاست
ساعت ٢:۱۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: رفتار حشرات

مطالعات جدید بر روی هزاران گونه از درخت های سیب نشان می دهد دلیل تغییر رنگ برگ درختان در پاییز، علامت هشدار به حشراتی است که در تلاش برای یافتن پناهگاه زمستانی هستند. بر اساس تئوری هامیلتون بیولوژیست انگلیسی، برگ های قرمز رنگ نشانه ای واضح از سلامت درخت بوده و نشان می دهد که درخت انرژی کافی برای تولید برگ های بیشتر را خواهد داشت. به اعتقاد وی رنگ قرمز برگ ها امری ضروری برای تولید رنگدانه های جدید به شمار می رود. دیگر دانشمندان بر این باورند که این رنگدانه ها می توانند از درختان در برابر نور خورشید، هنگامی که کلروپلاست آنها آسیب دیده است، محافظت کند.

محققان دانشگاه آکسفورد به منظور ارائه نظریه ای جدید بر روی درختان سیب وحشی که در حضور حشرات رشد کرده و در برابر آفت مقاوم نبودند تحقیق کردند. محققان دریافتند حشراتی که بر روی درخت سیب زندگی می کنند از قبیل شته ها از درختانی که برگ های قرمز رنگ دارند دوری کرده و بیشتر، درختان سبز را برای زندگی ترجیح می دهند.
منبع: روزنامه آفتاب یزد > شماره 2607 31/1/88 > صفحه 6 (بیشتر بدانیم)


 
سم پاش توربینی در کشور ساخته شد
ساعت ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: سمپاشی

مخترع ایرانی موفق به ساخت سم پاش توربینی (Mist blower) شد. این دستگاه برای سم پاشی مکانیزه انواع درختان و باغ‌ها به ویژه باغ‌هایی که درختان آن به صورت ردیفی کاشته شده‌اند، کاربرد دارد.

مهندس محمد حسین ریاحی، مخترع این سم پاش در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این مطلب گفت: این دستگاه برای سم پاشی مکانیزه انواع درختان و باغ‌ها به ویژه باغ‌هایی که درختان آن به صورت ردیفی کاشته شده‌اند، کاربرد دارد.

وی با بیان این‌که سرعت کار سم پاشی با استفاده از این دستگاه به مقدار چشمگیری افزایش می یابد، تصریح کرد: استفاده از دستگاه سم پاش توربینی جایگزین مناسبی برای سیستم‌های سم پاشی توسط هواپیما است که معایب آن سیستم را نیز ندارد.

ریاحی اضافه کرد: حجم هوادهی توربین 35 هزار متر مکعب در ساعت با قابلیت پاشش 50 تا 80 لیتر در دقیقه و با سرعت 35 تا 40 متر بر ثانیه است.

وی درباره مزایای استفاده از این دستگاه توضیح داد: نوآوری در طراحی شکل توربین و امکان کنترل مسیر جریان هوا و جهت‌دهی به آن با طراحی خاص شکل بال‌های راهنما در طرفین و بالای توربین از جمله مزایای این دستگاه است. همچنین کم کردن نیروی انسانی مورد نیاز برای عملیات سم پاشی به دلیل طراحی خاص مجموعه، به گونه‌ای که فقط راننده تراکتور می‌تواند تمام عملیات سم پاشی را به راحتی انجام دهد.

طراح سم پاش توربینی ادامه داد: کاهش قابل توجه مصرف سم به دلیل میکرونیزه شدن قطرات سم توسط جریان هوای تولیدی توربین و نازل‌ها و در نتیجه عملکرد بسیار خوب سم روی آفات و کاهش دفعات سم پاشی و در نتیجه کاهش چشمگیر مصرف سم از دیگر مزایای این دستگاه است.

وی درباره عملکرد سم پاش توربینی توضیح داد: دستگاه به آسانی توسط یک شاسی واسطه روی مجموعه اتصال سه نقطه تراکتور و یا به صورت کششی در انتهای تراکتور نصب می‌شود و نیروی خود را از شافت توان دهی تراکتور (شافت P.T.O) توسط میل گاردان دریافت می‌کند.

ریاحی افزود: نیرو از طریق میل گاردان به پمپ سم پاش که دو سر شافت است، وارد شده و شافت خروجی پمپ به شافت ورودی جعبه دنده مجموعه توربین کوپل است و به این طریق توان مورد نیاز پمپ و توربین تامین می‌شود. همچنین استارت و توقف توربین توسط جعبه دنده دو حالته تحت کنترل است.

وی خاطر نشان کرد: شلنگ خروجی پمپ از طریق لوله‌ای با شکل خاص که نقش شاسی نازل‌ها را نیز دارد به 10 عدد نازل که روی بدنه توربین در مسیر جریان هوای تولیدی توربین تعبیه شده‌اند، متصل است؛ البته با شروع به کار مجموعه، توربین هوا را با سرعت زیاد در مسیر نازل‌ها به جریان می‌اندازد و هوا ضمن برخورد با قطرات سم خروجی از نازل‌ها، آنها را به صورت قطرات بسیار ریز(میکرونیزه) روی درختان پراکنده می‌کند که جهت جریان هوا توسط بال‌های جانبی و بالایی توربین کاملا قابل کنترل است.